Balanit Nedir

Balanit Nedir? Balanit Ne Demek?

Balanit Nedir? glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür. Belirtiler Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş. Balanitin birçok çeşidi vardır. Nedenlerinden bazıları böbrek yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür. mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Teşhis

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Tedavi

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

Balanit’in Nedenleri? Balanit Nasıl Oluşur?

Balanit genelde bakterilerin oluşturduğu bir enfeksiyondur. Aşağıdaki hastalıklar Balanit’in oluşmasına neden olmaktadır.

Liken planus: Kol,bacaklarda, oluşan kaşıntıyla oluşan deri hastalığı olup, enfeksiyonlu yüzeyi pembe veya mor rengindedir.

Egzama: Tatlı kaşıntı ile derinin tahrişi hızlandıran ve hızla yayılabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Deri üzerinde kabarcıklar oluşturan egzama, çatlak ve kuru hale geldiği zaman uzun süre iyileşmeyen yani kronik bir hal alır.

Dermatit: alerji ile derinin tahriş olmasından kaynaklanıp, iltihaplanmasına ve egzama gibi olmasından dolayı Egzamalı dermatit olarakta bilinir.

Sedef: Deriyi kurutan ve pullu cilt hastalığıdır. genetik olduğu düşünülmektedir. bağışıklık sisteminin koruması düştüğü an ortaya çıkmaya başlar.

Balanit fiziksel olarak, penis kafasındaki tahrişler sebep olabilir. Bunun sebepleri ise;

Balanit’in Belirtileri

Balanit’in belirtileri aynı CYBE (Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) veya pamukçuk hastalıkları gibidir. Balanit fiziksel olarak hissedilebilen bir hastalık olduğu için belirtiler genellikle 3 gün sonra görülmeye başlar ve şunları içerebilir:

İlk işaretleri Penis başı (Glans) üzerinde küçük kırmızı erozyonlar oluşur.Penis Başı (Glans) çevresindeki alan kırmızılaşır,

 • Sünnet derisinde kızarıklık görülmeye başlar,
  Penis başının üzerindeki diğer döküntüler
  Kötü kokan akıntılı iltihap görülmesi
  Penis Başındaki hassas deride ağrı hissedilir. Tüm penisin derisinde yanma ve ağrı oluşur,
  Penis Başı (Glans) çevresinde tatlı kaşıntı vardır,
  Ağrılı idrar yapma durumları,
  Sünnet derisi sıkılaşır ve (geri çekemez) geri gelmez.
 • Balanit Nedir

Ayrıca kontrol et

Testis Tümörü Nedir

Testis Tümörü Nedir? Testis Tümörü Tedavisi?

Testis Tümörü Nedir? Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde …