Edirnenin Coğrafyası

Edirnenin Coğrafyası

Coğrafyası Marmara Bölgesinin Trakya bölümünde bulunan Edirne nin denizden yüksekliği 41 metredir. Edirne, genel olarak geniş düzlüklerle, basık tepelerin yer almış bulunduğu coğrafi konuma sahiptir
Hakkında Bilgi Edirnenin, ilçeleri Enez, Havsa, ipsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü dür iklimi Karasal bir iklime sahiptir. Kışlar, Akdeniz iklimi etkisini gösterdiği zamanlarda ılık ve yağışlı, kara iklimi etkisini gösterdiğinde de sert ve yağışlı geçmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, bahar dönemi yağışlıdır. ilde en sıcak aylar, haziran, Temmuz, Ağustos en soğuk aylar ise Aralık ve Ocaktır. Yaz ayları ortalama sıcaklığı ise 23,4 C dir

Tarihçesi Edirne nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir. Odrisler den sonra yöreye egemen olan Makedonyalılar Dönemi nde kent, büyük bir olasılıkla Odris yada Odrisia adının değişmesi sonucu, Orestia/Orestas olarak anılmaya başlanmıştır.

iS. II. yyda Roma imparatoru Hadrianus, 117-138 Orestia Kasabası nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu. Böylece, Roma Dönemi nde kent Hadriano polis Hadrianupolis Adrianupolis Adrianapolis adlarıyla anıldı. Adrianopolis zamanla Adrianople Adrianopel olarak değişti.

Osmanlı dönemi başlarında Edrinus Edrune Edrinabolu Endriye diye anıldı. XVI. yy başlarında kentin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I. Murat tarafından fethedilmiş ve istanbul un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı Devleti nin başkenti olmuştur.

Ne Yenir Edirneye özgü yiyeceklerin başında Edirne nin meşhur tava ciğeri gelmektedir. Edirne yi ziyaret edenler Edirnenin tava ciğerini yemeden kentten ayrılmazlar.

Ne Alınır Edirnede tarihi Alipaşa kapalı çarşısının otantik ortamında alış-veriş yapabilirsiniz. Özellikle Edirneye özgü ürünlerin satıldığı Selimiye arastasında Edirne nin meşhur Deva-i Misk tatlısını, peynir şekerini , misk sabununu Arasta çarşısındaki sahaflardan ise her türlü kitap ihtiyacınızı ve Edirne nin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesi nde Edirne ye özgü bir ürün olan badem ezmesini ve El Sanatları Mağazası ndan Edirne ye özgü el sanatları ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Edirne ye nasıl gidilir Karayolu Edirne gerek D-100 devlet yolu, gerekse TEM otoyolu üzerinden istanbul a dolayısıyla Anadolu ya ve D-100 devlet yolu üzerinden de Çanakkale üzerinden Ege ye bağlanan karayollarının üzerindedir.

Yüzölçümü: 6.074 km²
Nüfusu: 396.462 2007
nüfus Yoğunluğu: 65
Şehir Nüfusu: 259.809 2007
Köy Nüfusu: 136.653 2007
yıllık Nüfus Artış Hızı: %-0,49
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %9,29
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-12,30
il Trafik No: 22
il telefon Kodu: 284

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …