Edirne Tarihi

Edirne Tarihi

Edirne Tarihi? Edirne Tarihiçesi? Edirnenin Tarihi? Edirnenin Tarihiçesi? Edirne ili? Edirne ?

Edirne Tarihi, isminin Menşei Edirne Roma imparatoru Hadrianus tarafından M.S. 1020 de yeniden imar edildiği için buna hitaben Hadriana polis ismi verilmiştir. Doğu Roma Bizans zamanında Adrinople olarak adlandırılmış Türkler Edirneyi fethedince ilk önce Edrine demişler sonradan bu kelime halk arasında Edirne olmuştur.

Edirne, Marmara Bölgesinin Trakya kısmında yer alan Türkiyenin Avrupa Yakasında ikinci büyük ve sınır boyu şehiridir Sınır kapısı Bursanın oğlu istanbulun babası olarak adlandırılan ve Osmanlı Devletinin ikinci başkenti ve müzeşehir Edirnenin doğusunda kırklareli ve tekirdağ güneydoğusunda Çanakkale batısında Yunanistan kuzey batısında Bulgaristan güneyinde ise Ege Denizi bulunmaktadır il toprakları 40°30¢ ve 42°00¢ kuzey enlemleri ile 26°00¢ ve 27°00¢ doğu boylamları arasında yer alır. Trafik kod numarası 22dir.

Fiziki Yapı Trakyanın batısını kaplayan Edirne toprakları geniş düzlükler ve basık tepelerden meydana gelir. Alanın %78 i platolar %5i dağ ve yaylalar ve %17si ovalardan oluşur. akarsu ve göl bakımından da zengin sayılır. %25i orman ve fundalıklarla kaplıdır.

Ekonomi Edirnenin, ekonomisinde ağırlık tarıma dayanır. Çalışan nüfusun %73 nü tarım balıkçılık avcılık ve ormancılıkla uğraşır. sanayi hızla gelişmektedir. Avrupayı Ortadoğuya Anadolu ve istanbula bağlayan transit yol buradan geçer.

nüfus ve Sosyal Hayat 1990 sayımına göre toplam nüfusu 404.599 olup bunun 210421i ilçelerde 194178i köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 6276km2 olup Nüfus yoğunluğu km2 başına 64 kişidir.

Örf ve Adetleri

Edirne tarih boyunca Avrupa ve asya arasında göç akın istila ve sefer yolu üzerinde olduğu için çeşitli kültürler bu bölgede hakim olmuştur. 1361de Osmanlı Türklerinin fethiyle Türk-islam kültürü hızla yerleşmiş ve diğer kültürler unutulmuş sadece bazı harabe ve tarihi kalıntıları kalmıştır. Edirnede Türk islam gelenekleri hakimdir. Kıyafet Mahalli kıyafet gittikçe kaybolmakta sadece düğün bayram ve folklor gösterilerinde kullanılmaktadır. Yine de köylerde şalvar ve yelve gibi elbiselerin giyilmesi yaygındır. yemekleri Mahalli yemekleri tarhana badem ezmesi ciğer sarması mamaza ve akıtma mayalı ince mantı ve katmer bakla tavası çerkez tavuğu nemse böreği gözlemedir.

Kırkpınar Güreşleri

14. yyın ikinci yarısından itibaren Edirnenin Kırkpınar mevkiinde güreş şenlikleri düzenlenir. Süleymen Paşanın Rumeliyi fetihleri sırasında 1346-1358 Anadoludan Rumeliye geçen Türk askerleri bu bölgede mola verirken güreşe başladılar

Bu kırk er birbirini yenemedi ve güreşteyken öldüler. Seneler sonra arkadaşları seferlerden akınlardan dönünce arkadaşlarının kabrini ziyaret ettiklerinde soğuk gür bir pınarın aktığını görürler Kırklarpınarı zamanla Kırkpınarı olur Rumeliyi fetheden kırk şehidi anmak için düzenlenen kırkpınar güreşleri zamanla gelenek haline gelir. Yiğitlerin harman olduğu er meydanı Kırkpınardaki güreşlerde baş pehliven olarak Aliço Koca Yusuf Hergeleci ibrahim Adalı Halil ve Kurtdereli Mehmet yetişmişlerdir.

Tarihi Eserler

Selimiye Camii Üç Şerefli Camii Muradiye Camii Eski Camii Şah Melek Camii ikinci Beyazit Camii Beylerbeyi Camii Defterdar Camii Yıldırım Camii Şeyh Çelebi Camii Gazi Milah Bey Camii Süleymaniye Camii Ayşe kadın Camii Şule Çelebi Camii Sitti Sultan Camii Mezitbey Camii Yeşil Camii Lari Çelebi Camii Kadı Bedrettin Camii Saatli Medrese Peykler Medresesi Rüstem Paşa KervansarayıAyşe Kadın KervansarayıAli Paşa ÇarşısıBedestenTaşhan Darülhadis Darüttedris Edirne Saray-ı Hümayunu Yeni Saray Eski Saray Saray-ı Atik Gazi Mihal Köprüsü Saraçhane Köprüsü Beyazit Köprüsü Saray Köprüsü Uzun köprü Tahtakale Hamamı Sokullu Hamamı Mesire Yerleri Söğütlük Sarayiçi Karaağaç Bülbül Adası Kaplıcaları Gülbaba ÇamuruMercan Deresi içmeleri

 • Yüz Ölçümü: 6276 km2
  Nüfusu: 404599
  ilçeleri: Merkez Enez Havza ipsala Keşan Lalapaşa Meriç Süloğlu
  Uzunköprü
  Nüfus Yoğunluğu: 58
  Köy Sayısı: 255
  Bucak Sayısı: 11

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …