Dazkırı Coğrafyası

Dazkırı Coğrafyası

Afyon Denizli karayolu üzerinde il merkezine 140 km mesafededir. ilçemiz 1959 yılında ilçe olmuştur. ilçemiz kökboyalı halı dokuma ve satış reyonlarıyla dünya çapında üne kavuşmuştur Dazkırı ilçe merkezinin bugünkü sakinleri, Anadolu Selçukluları zamanında, Tataroğulları adıyla bilinen Kızılırmak boylarından gelenlerin ve daha sonraları Adana havalisinden gelerek yerleşen Farsa aşiretinin mensuplarıdır

Dazkırının ismi o zamanlar Apa olarak adlandırılmıştır. Sonradan, bu isimlerin çokluğu ve Polatlı adıyla karıştığı gerekçesiyle Dazkırı olarak değiştirilmiştir. ilçede, eski devirlerde Lidyalılar, Hititler, Eski Yunanlılar, Romalılar ve Bizanslılar hâkimiyet kurmuşlardır. Bugün meydana çıkan eserlerde bu milletlere ait pek çok tarihî eserler bulunmaktadır.

ilçe, güneydoğusundan, Dinar ve Evciler ilçeleri, güneyinden Başmakçı, güneybatısından Denizli, Çardak ilçesi ve Maymun dağlarıyla çevrilidir. ilçe merkezi, 1 belde ve 15 köyden teşekkül etmiştir. Köylerin 8 adedi ovalık kesiminde, 7 adedi de orman sahası içerisinde yerleşmiştir. ilçede elektriksiz köy bulunmamaktadır. ilçenin yüzölçümü 570 km² olup, rakımı 832 mdir. Bölge genellikle düzgün olup, ilçe arazisi doğudan batıya uzanan geniş bir vadidir. Bu vadi içerisinde Küçük yayla, Boztepeler bulunmaktadır. Bölgenin sınırları içerisinde Acıgöl mevcut olup, genel yüzölçümü 41,5 km²dir. Bunun 20 km²si Başmakçı ve Dazkırı ilçe sınırları içerisindedir. Ortalama derinliği 150–210 cm arasındadır.

Bölgenin iklimi yazları kurak ve sıcak, sonbaharda ılık ve yağışlıdır. Kışları az miktarda kar yağmakta ise de genellikle yağışlıdır.

ilçemizin 2000 genel nüfus sayımına göre nüfusu 14.453tür. Bu nüfusun 6.583ü ilçe merkezinde yaşamaktadır. ilçe nüfusunun 14-44 yaş grubunda, okuma-yazma bilmeyenlerin oranı % 2, okuma-yazma bilenlerin oranı ise % 98dir.

ilçe merkezi ve köylerinde toplam 12 ilköğretim okulu, 5 adet ortaöğretim okulu bulunmaktadır. Bu okullarda toplam 2351 öğrenciye, 150 öğretmenle eğitim hizmeti verilmektedir. ilçemizde 1 Öğretmen Evi vardır. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından nakış, kilimcilik, meyvecilik, kalorifer ve bilgisayar kursları açılarak halkın ihtiyaçlarına cevap verilmektedir.

ilçede henüz bir Devlet Hastanesi yoktur. 1996 yılında başlanan hastane inşaatı devam etmektedir. 3 Sağlık Ocağı, 7 Sağlık Evi, 1 Ana Çocuk Sağlığı, 1 Sağlık Meslek Lisesi mevcut olup, halkımıza sağlık hizmetleri verilmektedir.

ilçede 250 kişi kapasiteli 1 stadyum ve 1990 yılında Yeni Dazkırı Belediye spor ve Alkim spor kulüplerimiz, her yıl Afyon I. Amatör Liginde ilçeler arasında düzenlenen spor müsabakalarına katılmaktadırlar.

ilçe halkının % 60ı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. ilçemiz arazilerinin 19.880 hektarı tarım arazisidir. 6000 hektarı fiilen sulanabilen bu arazilerin 11.000 hektarı sulanabilir arazidir.

Arazilerin 2000 hektarı çayır-mera alanıdır. %54ü düz toprak yapısı kumlu, tınlı ve kireçlidir. Sulu tarım arazilerinde şekerpancarı, haşhaş, fasulye, mısır, yonca, hayvan pancarı, susam, çilek, salatalık, kavun, karpuz, gibi bitkiler elma, armut, kayısı, kiraz, ceviz, dut, ayva ve kavak gibi ağaçlar yetiştirilmektedir. Kuru tarım arazilerinde ise buğday, arpa, nohut, mercimek, ayçiçeği, kimyon, anason, badem, vişne, erik, susam, gül yetiştirilmektedir. ilçemiz, Afyonda antepfıstığının yetiştirildiği tek ilçedir.

Hayvancılık ilçenin önemli geçim kaynaklarından biridir. ilçemizde, büyükbaş, küçükbaş, etlik ve yumurtalık kümes hayvancılığı da yapılmaktadır. ilçemiz merkez, kasaba ve köylerinde yaklaşık olarak 120.000 tavuk, 16.000 koyun, 6.000 keçi, 1950 adet sığır, 2 adet manda ve 130 adet at bulunmaktadır.

ilçenin merkezinde bir adet yün ipliği fabrikası, bir adet çorap fabrikası ve yorgan fabrikası, bir adet sodyum sülfat fabrikası ve bir adet de yem fabrikası mevcuttur. 15.000 işçinin çalıştığı yün ipliği fabrikasında halı ipi üretilmektedir.

Sodyum sülfat fabrikasında deterjan, kâğıt, tekstil, cam ve ilâç sanayisinde kullanılan sodyum sülfat üretilmekte, üretilen sodyum sülfatın % 80i yurt dışına ihraç edilmektedir. Dolayısıyla ülke ekonomisine önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır.

Çorap fabrikasında günlük ortalama 900.000 çift çorap üretilerek, üretilen çorapların tamamı Fransaya ihraç edilmektedir.

ilçenin E–24 karayolu güzergâhı üzerinde bulunması sebebiyle, bu yol güzergâhı üzerinde bulunan Sanaos Halıcılık ve Muratköy Halıcılık işletmelerinin tur organize eden turizm şirketleriyle anlaşarak belirli bir plân dâhilinde turist taşıyan turların turistik halı evlerine gelmesi, turizmi canlandırmakta, ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır.

2005 yılından bu yana ilçe büyük bir gelişme kaydederek Freshman Mantar, Gamma Tekstil, çeşitli mermer ile gıda üzerine fabrikalar kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedirler

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …