Çocuğunuz Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalıdır

Çocuğunuz Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalıdır

Çocuğunuz Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalıdır Belki siz küçük yaşlarda sporla tanışamadınız ama çocuklarınıza bu fırsatı sunabilirsiniz. En azından 4 yaşında olan tüm çocuklar artık spora hazır demektir.

Çocuğunuz Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalıdır

2-3 Yaş Arası

Sadece koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketleri yapabilirler. Bu nedenle bu yaşta bir spor tercihi yapmak yerine, aileler çocuklarının aile bireyleri ve arkadaşlarıyla oyun oynamalarını sağlamalıdır. Bu amaçla bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik seçilebilir.

4-6 Yaş Arası

Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, sek sek oynayabilir; üç tekerlekli bisiklete binebilirler. Bu yaşta deneyimli kişiler eşliğinde yüzme ve jimnastiğe başlanabilir. 6 yaşından sonra çocuklarda güvenli ve kontrollü hareket yapma yeteneği gelişir ve spor tercihleri yavaş yavaş oluşmaya başlar.

7-10 Yaş Arası

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlayabilirler. Zaman zaman bazı spor kulüpleri çocuklara ve ailelere yanlış yönlendirme yapabilmektedirler. Eğer çocuk sadece basketbol oynanan bir spor kulübüne gidiyorsa, çocuğa basketbolün tüm detayları yavaş yavaş verilmeye çalışılır. Ama asıl yapılması gereken çocuklara tüm toplu sporları içeren oyunlar oynatıp, onların el-göz ve hareket koordinasyonlarının gelişmesini sağlamaktır.

10 Yaş Sonrası

Önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. Birkaç yıl sonra ise daha çok kuvvet gerektiren sporlara; boks, tekvando, karateye yönlendirilebilirler. Bu sporlara daha erken de başlanabilir, ama yine direkt bu sporlara değil, onların alt yapısını oluşturacak, esnekliklerini, dengelerini ve koordinasyonlarını geliştirecek temel hareketleri içeren antrenmanlara başlamak uygun olacaktır.

Ailelerin Yapması Gerekenler

  • Spordan zevk alın, kendi hedeflerinizi belirleyin ve çocuğunuza pozitif bir model olun.
  • Çocuğunuz sporla ilgilenmez ise başka fiziksel aktiviteler bulabilirsiniz. Örneğin, ailece bisiklete binebilir, doğa gezilerine çıkabilirsiniz.
  • Arkadaşlarıyla ip atlama, basketbol oynama gibi etkinliklere katılmasını sağlayarak aktif zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuza kazandığı veya kaybettiği anda onu koşulsuz sevdiğinizi hissettirin.
  • Amacınızın onun kapasite ve yeteneklerini geliştirmek olduğunu unutmayın ve gelişmiş yeteneklerini güçlendirin.
  • istemediği hiçbir aktiviteye zorlamayın.

Ayrıca kontrol et

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi Çocuklarda konuşma bozukluğu gelişimlerini bile etkileyen ciddi bir sorundur. Konuşma …