Çiğ Balığın Zararları

Çiğ Balığın Zararları
Çiğ balık yemek aslında vücuda çeşitli zararlar vermektedir. Özellikle çiğ balık yemek, B12 vitamin eksikliğine neden olmaktadır. B12 vitamininde olan düşüşler, çeşitli hafıza sorunlarına neden olur. Özellikle ağır metal açısından zengin olan okyanus balıkları cinsel sorunlara, damar sistemi sorunlarına neden olabilmektedir.

Çiğ balığın zararları
Çiğ balık tüketimi ülkemizde pek sevilen bir yemek türü değildir. Fakat, son yıllarda açılan pek çok suşi restorant nedeni ile ülkemizde de çiğ balık tüketimi yavaş yavaş artmaya başlamıştır. Özellikle okyanus balıklarından oluşan çiğ balık menüsü sayesinde cinsel güçsüzlük, damar yapısında bozulmalar, bunama şikayetleri oluşmaktadır.

Halsizlik, eklem ağrıları şikayeti duyulan bir diğer rahatsızlık ise, çiğ balıkta bulunan Diphyllobthrium Latum isimli bakteri kaynaklı olmaktadır. Çiğ balıkta yaşayan bu parazit, B12 vitamini deposunu sıfırlar ve pernisiyöz anemi hastalığına neden olur. Bu hastalık nedeni ile hayatını kaybeden insanlar vardır. B12 eksikliği vücutta, bunama benzeri bir etki yaratır. Pek çok insan B12 eksikliği nedeni ile konsantrasyon sorunları ve hafıza sorunları yaşamaktadır.

Ton ve somon balıklarının fazla tüketimi çok zararlı olabilir. Bu balıkların içinde bol miktarda cıva ve Merküri vardır. Bu nedenle cıva ve merküri zehirlenmesine neden olabilirler. Okyanus balıklarının çiğ tüketimi ile hipertansiyon sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Damar yapısının bozulması ile oluşan demans sadece dünyada Japonya’da görülmektedir. Son yıllarda Japonya’da mide kanserinin artması bile bilim adamları tarafından çiğ balık yeme alışkanlığına bağlanmaktadır.

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …