Cenaze Namazı

Cenaze Namazı

Bir müminin vefat ettiğini, haber alan erkeklere, erkek yoksa, kadınlara cenaze namazı farz-ı kifayedir. Cenaze namazı, Allah için namaz ve ölen kimse için duadır. Ehemiyyet vermeyenin imanı gider Cenaze namazının şartları Meyyit yani ölü müslüman olmalıdır Yıkanmış olmalıdır. Yıkanmadan gömülen, üzerine toprak atılmamış ise, çıkarılıp yıkanır, sonra namazı kılınır. Cenazenin ve imamın bulunduğu yerin temiz olması lazımdır

Cenazenin veya bedenin yarısı ile, başının veya başsız yarıdan fazla bedenin, imamın önünde bulunması lazımdır Cenaze, yerde veya yere yakın, ellerle tutulmuş veya taşa konmuş olmalıdır. Cenazenin başı, imamın sağına, ayağı soluna gelecektir. Tersine koymak günahtır.

Cenaze imamın önünde hazır olmalıdır Cenaze Namazının, Farzları Dört kere tekbir getirmektir Ayakta kılmaktır Cenaze Namazının Sünnetleri

Sübhaneke okumak Salevat yani Allahümme Salli ve Barik okumak Kendine ve meyyite ve bütün müslümanlara af ve mağfiret için bildirilmiş olan dualardan bildiğini okumak.

Cenaze namazı, cami içerisinde kılınmaz Canlı olarak doğduktan sonra ölen çocuğun ismi konur, yıkanır, kefenlenir, namazı kılınır Cenaze taşınacağı zaman, tabutun dört kolundan tutulur. Önce cenazenin baş tarafı sağ omuza, sonra ayak tarafı sağ omuza, sonra baştarafı sol omuza, sonra ayak tarafı sol omuza konmak suretiyle her birinde onar adım taşınır. Kabire varıldığı zaman cenaze omuzlardan yere indirilmedikçe oturulmaz. Defnedilirken işi olmıyanlar otururlar.

Cenaze namazı nasıl kılınır Cenaze namazının dört tekbirinden her biri, bir rekat gibidir. Dört tekbirin yalnız birincisinde eller kulaklara kaldırılır. Sonraki üç tekbirde eller kaldırılmaz.

Önce niyet edilip ilk tekbir alınıp, iki el bağlanınca Sübhaneke okunur ve okunurken vecelle senaüke de denir. Fatiha okunmaz ikinci tekbirden sonra, teşehhüdde otururken okunan salevatlar, yani Allahümme salli ve Barik duaları okunur.

Üçüncü tekbirden sonra, cenaze duası okunur. Cenaze duası yerine Rabbena atina veya yalnız Allahümmağfir leh demek veya dua niyetiyle Fatiha-i şerifeyi okumak da olur.

Dördüncü tekbirden sonra, hemen sağa ve sonra sola selam verilir. Selam verirken, cenazeye ve cemaate niyet edilir imam yalnız dört tekbiri ve iki omuza selamı, yüksek sesle söyler, diğerlerini içinden okur Cenaze namazı, kılındıktan sonra, tabutun yanında dua etmek caiz değildir. Mekrüh olur

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …