Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Cinler Nedir

Cinler Nedir

Cinler Nedir

Cinler Ne Demektir? Cinler Nedir Kısaca? Cinler Hakkında? Cinler Ne Demek? Cinler Nedir? Cinler Hakkında Bilgi?

cinler Ne Demek, insanın yeryüzündeki serüveni ile birlikte gözle görülemeyen bir üçüncü varlıktan söz edilegelmiştir insanlığın binlerce yıllık tarihinde işte bu gözle görülemeyen varlıklara her toplumda farklı isimler konulmuş, farklı nitelendirmelerde bulunulmuştur. En ilkel toplumlardan, en gelişmiş toplumlara kadar her ülke folklöründe, kültüründe, mitolojisinde de yer alan bu varlıklar, cinler ve periler olarak adlandırılmıştır.

başta müslümanlık olmak üzere semavi dinlerde de bu varlıklardan bahsedilmektedir. Kuran da cin olarak bahsedilen bu varlıklara Batıda genie ve genius denilmektedir.

Peki bu varlıklar, insanların durduk yerde uydurdukları, hayali varlıklar mıdır, yoksa gerçek varlıklar mıdır Kuşkusuz bu sorulara verilecek cevaplar, insanların inanç sistemiyle yakından alakalı olacaktır. insanlardilediklerine inanırlar, dilemedikleri şeylere inanmazlar. Kimseye zorla birşeyi inandırmak mümkün değildir, doğru da değildir. Ama bazı insanlar inanmıyor diye, ahiret günü, cennet, cehennem de yoktur, melek ve cin diye varlıklar da yoktur denilemez. Bu bütünüyle bir inanç konusudur. Değerli müfessir Elmalılı

Hamdi Yazır Cinn Suresinin tefsirinde şunları söylüyor Cinlerin de cismani bir bünyesi olabilir. Ancak bizim her bünyeyi görmemiz gerekmeyeceği gibi, gördüklerimizin de her parçasını görmediğimiz biliniyor. Şu halde gözlerimizin önünde nice nice bünyeler bulunurken, biz onları görmeyebiliriz, nitekim mikropları sıradan bir bakışla göremediğimiz gibi, hava boşluğu içinde, göremediğimiz dalgalar, ışıklar da bulunabilir. Bunların bize uzak ve yakın, yüksek ve alçak olanları da çıkabilir ve biz bütün cisimleri, bütün cismani ve fiziki kuvvetleri keşfetmiş değilizdir. Şu anda gerek ruhani, gerek cismani bakımdan bizim duygularımızdan gizlenmiş yaratıklar bulunduğunu inkar etmek doğru değildir.

cinler, var mıdır zaman zaman kendini bilmez bazı insanlar, böyle bir soruyu ortaya atarlar. inançlı bir insanın böyle bir soru sorması mümkün müdür Kuran-ı Kerimin var dediği bir şey için Var mıdır, yok mudur denilebilir mi Bazı insanlar, Cinlere inanmam, hangi çağda yaşıyoruz diyerek tepki gösterirler. ben o insanların tepkilerinde samimi olduklarına inanmıyorum. Böyle diyen pek çok insanın, ne şekilde inandıklarını, nasıl kapı kapı dolaştıklarını çok iyi biliyorum. Kuran-ı Kerimin 30dan fazla ayetinde cinlerden bahsediliyor. Bunun için, bırakın cinin inkar edilmesini, Var mıdır, yok mudur diye sorulmasını bile hoş görmek mümkün değildir. O halde, madem ki dünyamızı ve yaşantımızı cinlerle paylaşıyoruz, bilmemiz gereken çok şey vardır.

Cinler nedir Nerdedir Cinlerle temasımız var mıdır günlük yaşantımızda cinler ne zaman ve nerede bize daha yakın olurlar Tabağgımızdaki yemeğimizi bile bazen onlarla paylaştığımızı biliyor musunuz Cinler Nasıldır Görünür mü, görünmez mi Onlar için zaman, mekan ve sınır diye birşey var mıdır Kaç yıl yaşarlar yemek yer, su içerler mi Nasıl ölürler Cinlerle, evlenenler var mıdır iyi cin, kötü cin diye birşey var mı Nerelerde yaşarlar aile gibi mi, yoksa tek tek mi yaşarlar Benim aklıma gelmeyip, başkalarının aklına gelen binlerce soru Size bunları anlatmaya çalışacağım. Zaman zaman yüreğiniz kalkacak. içiniz ürperecek. Yüce Allahın Kuran-ı Kerimle biz kullarına cinleri nasıl anlattığını göreceksiniz. Çok şey öğreneceksiniz. Ufkunuz genişleyecek. Dünyanız aydınlanacak. Hepsini anlatacağım.

Bunların yanısıra, rüya nedir insanların hayatında nasıl bir rol oynuyor. nazar var mıdır Nazardan nasıl korunursunuz reenkarnasyon doğru bir inanış mıdır islamda yeri var mıdır Bilgilerim ve tecrübelerim çerçevesinde bütün bu soruları cevaplamaya çalışacağım. Şimdiden hayır dualarınızı bekliyorum.

Cinlerin varlığına en güzel delil, Kuran-ı Kerimdir. Kuran da bildirildiğine göre cinler de insanlar gibi mükellef varlıklardır. Cinler de peygamberlerin getirdiği ilahi davete muhattaptırlar. Onlar da insanlar gibi topluluklar halinde bulundukları gibi, fırka fırka, kabile kabile ayrılmışlardır.

Cinler de insanlar da Allaha kulluk için yaratılmışlardır. Zariyat Suresinin 56ıncı ayetinde, Ben cinleri ve insanları bana kulluk etsinler diye yarattım denilerek bu hakikate dikkat çekilmektedir. Kuran-ı Kerimin cinlerle, ilgili ayetlerine bakıldığında insanlarla birlikte anıldıkları ve kulluğa çağırıldıkları açıkça görülmektedir. ilahi azap insanlarla birlikte cinleri, de kapsamaktadır bu ayetlerde

Cin Suresinin 11inci ayetinde, cinlerin, Bizden iyileri de var, kötüleri de var. Biz çeşitli yollara ayrıldık dedikleri belirtilmektedir. Yine aynı surenin ilk ayetinde de De ki cinlerden, bir topluluğun Kuran dinleyip sonra şöyle dedikleri bana vahyolundu Bir harikulade bir Kuran dinledik. Doğru yola iletiyor, ona inandık. Artık rabbimize hiç kimseyi ortak koşmayacağız. buyurmaktadır.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir