Namaz Nedir

Namaz Nedir

Namaz Ne Demektir? Namaz Nedir Kısaca? Namaz Hakkında? Namaz Ne Demek? Namaz Nedir? Namaz Hakkında Kısaca?

Namaz Ne Demek, Namaz Akıl ve baliğ olan yani erginlik çağına gelen her müslümanın hergün beş vakit namaz kılması farzdır. Bir namazın vakti gelince, bu namazı kılmaya başladığı vakit, kılması farz olur. Kılmadı ise, vaktin sonunda, yani vaktin çıkmasına, abdest alıp namaza başlayacak kadar zaman kalınca, kılması farz olur.

Özrü yok iken kılmadan vakit çıkarsa, büyük günah olur. Özrü olanın da, olmıyanın da, kaza etmeleri farz olur. Yeni müslüman olana önce namazın, şartlarını öğrenmek farz olur. Öğrendikten sonra, kılması da farz olur.

Beş vakit namaz, kırk rekat eder. Bunlardan onyedi rekati farzdır. Üç rekati vaciptir. Yirmi rekati sünnettir. Şöyle ki Sabah namazı Dört rekattir. Önce, iki rekat sünneti, sonra iki rekat de farzı kılınır. Bu sünnet, çok kuvvetlidir. Vacip diyenler de vardır.

Öğle namazı On rekattir. Önce, dört rekat ilk sünneti, sonra dört rekat farzı, farzdan sonra da iki rekat son sünneti kılınır ikindi namazı, Sekiz rekattir. Önce, dört rekat sünneti, sonra dört rekat farzı kılınır Akşam namazı Beş rekattir. Önce üç rekat farzı, sonra iki rekat sünneti kılınır.

Yatsı namazı Onüç rekattir. Önce, dört rekat sünnet, sonra dört rekat farz, sonra iki rekat son sünnet, bundan sonra üç rekat, Vitir namazı kılınır.

ikindi ve yatsının ilk sünnetleri, Gayr-i müekkededir. Bunların ikinci rekatlerinde otururken, Ettehiyyatü den sonra, Allahümme salli ala sonra Barik ala sonuna kadar okunur. Ayağa kalkınca, üçüncü rekatte, önce Besmele çekmeden, Sübhaneke okunur, halbuki, öğle namazının ilk sünneti Müekkeddir. Yani, kuvvetle emrolunmuştur. Sevabı daha çoktur. Bunda, birinci oturuşta, farzlarda olduğu gibi, yalnız Ettehiyyatü okunup, sonra üçüncü rekat için, hemen ayağa kalkılır. Kalkınca, önce Besmele çekip, doğruca Fatiha okunur.

Birinci rekat, namaza, durunca, diğer rekatler ayağa kalkınca başlar ve tekrar ayağa kalkıncaya kadar devam eder. Son rekat ise, selam verinciye kadar devam eder. iki rekatten az namaz olmaz. Akşamın farzı ile vitirden başka, her namaz, çift rekatlidir. ikinci secdeden sonra, çift rekatlerde oturulur.

Herbir rekatte namazın farzları, vacipleri, sünne tleri, müfsidleri ve mekruhları vardır

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …