Burdur Coğrafyası

Burdur Coğrafyası

bucak burdura 45 km. uzaklıktadır. ilçenin kuzey doğusunda roma dönemine ait cremna antik kenti bulunmaktadır. susuz kervansarayı ve incirhan önemli eserlerdendir gölhisar il merkezine 107 km. uzaklıkta bulunan ilçenin yakınında yer alan cibyra antik kenti ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir tefenni ilçenin merkeze uzaklığı 70 km.dir. ilçenin güneyindeki çamur höyükte, kalkolitik döneme ilişkin yüzey araştırması bulguları burasının çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir

ilk insanların yaşadıkları, yerleşim yerleri, antik kentleri ve türk islam eserleri ile önemli bir turizm merkezidir. burdur in suyu mağarası ve gölleriyle ilgi çekmektedir ilçeler burdur ilinin ilçeleri ağlasun, altın yayla, bucak, çavdır, çeltikçi, gölhisar, karamanlı, kemer, tefenni ve yeşilova dır ağlasun il merkezine 32 km. uzaklıkta, sagalassos antik kenti ile burdurun en önemli turizm çekiciliği olan ilçelerinden biridir. ilçede yeraltı sularının bolluğu nedeniyle alabalık tesisleri yaygındır. ilçede 2276 m. yüksekliğinde akdağ dağcılık ve dağ- doğa yürüyüşü için çok elverişlidir

yeşilova il merkezine uzaklığı 60 km.dir. en eski yerleşim yerlerinden birisi olan ilçe sınırları içindeki dereköy ve gençalide yapılan yüzey araştırmaları sonucunda kalkolitik döneme ait m.ö. 5000 çanak- çömlekler gün ışığına çıkmıştır.

coğrafya burdur, akdeniz bölgesinin iç kısmında ve göller yöresi adı verilen bölgede yer almaktadır. güneyde antalya, batıda denizli, güneybatıda muğla, doğu ve kuzeyde ısparta ve afyon illeri ile çevrilidir. burdur, kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. ilde çok sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır. türkiyenin önemli göllerinden olan burdur gölü her türlü su sporları için elverişlidir. ilin diğer bir gölü salda gölüdür.

burdur, kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir tarihçe çeşitli kaynaklar ve arkeolojik bulgular, antik dönemde pisidia olarak adlandırılan bölgede yer alan burdur ilinde paleolitik çağdan bu yana yaşanıldığını göstermektedir. yeşilova ilçesinin başkuyu köyün de bulunan kaya resimlerinden anlaşıldığına göre paleolitik çağda bu bölgede ilk insanın varlığı kesinlikle anlaşılmıştır.

il merkezine bağlı hacılar köyünde yapılan kazılarda m.ö. 7 bin yıllarına tarihlenen keramiksiz neolitik üzerinde lx-vı katlar m.ö.5400, insanın yeryüzünde hayvanı ehlileştirip, köyler kurarak çanak çömlek yapmasını öğrendiği, toplayıcılıktan üretime geçerek belli bir yere bağlandığı merkezlerin en önemlilerindendir. burada ortaya çıkarılan ana tanrıça figürleri ile boyalı insan yüzlü çanak çömlekleri dünya arkeolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. bölge, frig, roma, bergama krallığı ve bizans dönemlerini yaşamıştır. daha sonra selçuklular, hamitoğulları ve osmanlılar bölgede hakim olmuşlardır.

tarihi eserler ulu cami şehir merkezinde pazar mahallesinde bir tepe üzerinde yer alan ulu cami felekküddin dündar bey tarafından 1294 yılında yaptırılmıştır.

incirhan bucak ilçesinin 7 km. batısına düşen incirdere köyündedir. anadolu selçuklu sultanlarından gıyaseddin keyhüsrev bin keykubad tarafından 13. yy.da yaptırılmıştır. hanın en dikkat çeken tarafı oldukça büyük ve sade olan kitabeli giriş kapısıdır.

susuz kervansaray bucak ilçesi susuz köyündedir. anadolu selçuklu devri 13. yy. kervansaraylarındandır. ipek yolu üzerinde bulunur. kareye yakın dikdörtgen planlı hanı en çok göze batan yeri batı cephesindeki giriş kapısındadır.

konaklar il merkezindeki sivil osmanlı mimarisini yansıtan taşoda, çelikbaş, baki bey ve mısırlı konakları görülmeye değer güzelliktedir.

milli parklar sütçüler sığla ormanı mağara turizmi burdur mağaraları insuyu mağarası burdur burdur antalya karayolunun 13 kilometresinde yoldan 900 m. doğuda, mandıra köyündedir özellikleri toplam 597 m. uzunluğunda yatay ve kuru bir mağaradır. uygun ulaşımı bulunduğu için türkiyede turizme açılan ilk mağaralardan biridir. kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin teşekkül tarzları dikkate alınarak mağaranın binlerce yıl evvel teşekkül ettiği tahmin edilmektedir. mağara içinde girintili-çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcuttur.

mağara içinde serin ve temiz bir hava cereyanı vardır. bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır. mağara civarında il özel idaresince kurulmuş bir konaklama tesisi vardır.

göller burdur gölü şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. burdur gölü tektonik bir göldür. dünyada nesli tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin % 70ine ev sahipliği yapmaktadır. endemik kuş türlerinin barınma alanı olan burdur gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar.

salda gölü türkiyenin en temiz ve derin gölüdür. suyunun temizliği ve berraklığı ile burdurun en güzel mesire yeridir karacaören barajı aksu çayı üzerindeki baraj bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamanın ötesinde doğal güzellikleri ile mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

kuş gözlem alanı çorak gölü kuş alanı,solda gölü kuş alanı,karataş gölü kuş alanı, varışlı gölü kuş alanı ve burdur gölü kuş alanı burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

antik kentler sagalassos burdura 30 km. ağlasun 7 km. uzaklıktadır. bugün kalıntıları hala ayakta olan ve belçikalı bir ekiptarafından kazısı yapılan antik şehir, m.s ıı. yy.da en parlak dönemini yaşamıştır.

cremna burdura 45 km. uzaklıkta bulunan bucak ilçesinin 25 km. doğusundaki çamlık köyündedir. en parlak dönemini m.s. ıı yy.da yaşayan cremna antik kenti bir psidya şehridir. roma çağına ait eserler hala ayaktadır. akropol yukarı şehir kısmında forum meydan, bazilika mahkeme salonu kilise elsodra kemerli yapısı ve kütüphane yapısı vardır. bu binada yapılan kazılar sonunda içinden 9 adet mermer tanrı heykeli ortaya çıkarılmıştır. bunlar burdur müzesinde sergilenmektedir.

cibyra il merkezine 108 km. uzaklıkta bulunan gölhisar ilçesinin batısında bulunan üç tepe kurulu olan cibyra antik kenti oineanda balbura, bubon ibecik antik şehirlerinin birleşerek meydana getirdikleri tedropolisin başkentidir. cibyrada ayakta kalan başlıca yapılar stadyum, aşağı ve yukarı agora, belediye meclis salonu, tiyatro, mezarlılar ve anıtsal su yoludur.

kuruçay höyüğü burdura 15 km. uzaklıkta kuruçay köyü sınırları içinde prehistorik bir höyüktür

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …