Bebekte Ek Gıdalara Geçiş

Bebekte Ek Gıdalara Geçiş

ilk aylarda, bebeğinizi emzirerek beslediniz. Onun büyüyüp başka gıdalar alacağı zamanı belki de sabırsızlıkla beklediniz. Günümüzde bebeklere, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme öneriyoruz. Çoğu bebek, yaklaşık 6 ayda anne sütüyle birlikte ek gıdaları alacak duruma gelir. Bebeği takip eden doktorunuz, onun gelişim özelliklerine göre genellikle 6 ayda ek gıdalara geçebileceğinizi söyleyecektir Peki, bebeğin ek gıda almaya hazır olduğunu nasıl anlayabilirsiniz Artık, sizin yedikleriniz bebeğin de ilgisini çekmeye başlamıştır, hatta uzanıp tabaktaki veya elinizdekileri almaya çalışabilir.

Ağzına verilen gıdayı veya kaşığı diliyle itmez
Ağzına oyuncak veya kaşık sokulduğunda öğürmez
Destekle de olsa, dik oturabilmektedir
Ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmek gerekir
Bebek yorgunsa, keyfi yoksa beslemeye çalışmayın

Bir seferde tek bir yeni gıda deneyin. Böylece, allerjiye neden olan bir gıdayı kolayca saptayabilirsiniz. Küçük miktarlarla başlayın, yavaşça arttırın. Bebeğiniz yeterince aldığını size anlatacaktır, bundan sonrası için zorlamayın. Reddettiği bir gıdayı 1-2 hafta kadar ara verip sonra tekrar deneyin.

Ayrıca kontrol et

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi Çocuklarda konuşma bozukluğu gelişimlerini bile etkileyen ciddi bir sorundur. Konuşma …