Bebek Nedir

Bebek Nedir? Bebek Ne Demek Kısaca?

Bebek Nedir? Bebek, bir insanın en küçük hali olan doğum anından itibaren yürüme dönemine kadar olan zaman diliminde aldığı isimdir. Yeni doğmuş olan bir bebek her açıdan anne ve babasına muhtaçtır. Sağlıklı bir bebeğin ağrlığı ortalama 3.2 kg boyu ise 35-50 cm arası olabilir. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere oranla biraz daha fazla olabilir. Yeni doğmuş bebeğin, kafa yapısı vücuduna göre daha büyük görünür. Yeni doğmuş bebeklerde kemiklerin tamamı sertleşmemiş olabilir o yüzden yumuşak kemik kırılmalarına karşı çok hassas ve dikkatli olmak gerekir.

Bebek Nedir? Bebek Ne Demek?

Genellikle doğumdan hemen sonra ya da en geç 24 saat içinde bebek üzerinde tıbbı kontrol yapılır ki bu anne babaların rahatlaması için çok önemlidir. Sırayla bebeğin kilosu ve vücut ölçümleri baş çevresi,boyu uzman doktorlarca kontrol edilir. Daha sonra kalp ve akciğerleri dinlenir ve iç organlarının elle muayenesi yapılır. Ayakları, bacak boyu, kalça çıkığı muayenesi ayrıca yapılır. Daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. En sonda bebeğin omurgası ve makatı kontrol edilir.

Yeni Doğan Bir Bebekte Görülebilecek Bazı Durumlar

Bebeklerin, saç miktarı bebekten bebeğe değişebilir. Ama genellikle doğum sırasındaki saçların zamanla döküldüğü yerine hemen yeni saç tüylerinin çıktığı görülür. Yeni doğan bir bebeğin derisi genellikle kızarık gibi görünür. Bu durum henüz yeterli kalınlığa ulaşamamış olan derinin inceliğinden kaynaklanmaktadır. ilk günlerde bebeğin derisi soyulabilir. Bu durum genen olarak avuç içi ve ayaklarda görülür. Bu hafif nemlendiriciler ve kremler ile giderilebilir.

Henüz tam olarak çalışamayan ter bezlerinden dolayı burun çevresinde beyaz noktalar görülebilir. Bu durum birkaç hafta sürebilir. Diğer bir durum olarak yüz çevresinde kırmızı plakalar halinde olan döküntü olabilir. Buna “toksik eritem” denir ve tedavi gerektirmeden kendiliğinden zamanla düzelir. Bebeğin kan dolaşım sistemi henüz yeterli düzeye ulşmadığından elleri ve ayakları mavi mor görünebilir. Bu durumlarda doktora başvurulması önerilir.

Mavi lekeler Mongol lekeleri olarak da bilinir, deri altında mavi pigmentinin geçici olarak birikmesinden kaynaklanır. 1 hafta içinde geçer. Patolojik değildir. ilk günlerde bebeğin gözlerinde şaşılık görülmesi normaldir. Bu durum göz kaslarının yeterince gelişememesinden kaynaklanmaktadır. Ancak Bu durum 6. Ayda düzelir. Eğer 6 ayın sonunda sabit bir şaşılık varsa hekime başvurmak gerekir. Ayrıca bazı bebeklerin gözlerinde yaşarma, çapaklanma görülebilir. Bu durum gözyaşının gözden buruna aktığı gözyaşı kanalında tıkanıklık olmasına bağlıdır. Bu sorun oldukça sık görülür ve çok büyük çoğunlukla ilk yıl sonunda kendiliğinde düzelir. Bebeğinizin gözünde çapaklanma olursa doktorunuza danışın. Doktorunuz size bu tıkanıklığı açmaya yardımcı olacak masaj tekniklerini gösterecektir. Sarı akıntı ve çapaklanma ısrarla devam ediyorsa antibiyotikli göz damlası ya da göz pomadı önerebilir.

Bebeği Tutma ve Taşıma Yeni doğan bebeklerin düşürülme korkusu her zaman ailelerin en çok dikkat ettikleri noktalardan biridir. Henüz başını tutamayan bir bebeğin başı desteklenemediğinde başı arkaya düşecektir. Bebek her kucağa alındığında onun başıda dahil bütün vücudunu destekleyecek şekilde tutmak gerekir.

Bebek Nedir? Bebeğin Bakımı

Bebeğin BakımıBebeğin Göbek Bağının Temizlenmesi Göbek bağı, genelde doğumdan sonraki ikinci hafta içinde düşer. Hastaneden ayrılmadan önce size göbek bağına pansuman yapmanız için bir sıvı verilecektir. Göbek bağının kuru kalması, düşmesini çabuklaştıracaktır. Bu nedenle düşene kadar bebeğinizi küvette yıkamaya başlamamanız ya da bu bölgeyi ıslatmamanız, göbek bağının daha kolay düşmesini sağlar. Göbek bağının havayla temas etmesi de daha çabuk iyileşmesini sağlayacağı için bu bölgeyi bebek bezi ya da naylon külot ile kapatmamaya çalışın. Göbek bağının çevresinde iltihap sızıntısı ya da kanama olursa veya kızarıp şişerse, enfeksiyon belirtisi olabileceği için doktorunuza danışmalısınız.Göbek bağı düştükten sonra bu bölgeyi her gün kaynamış ılık su ve pamukla silip iyice kurulamalısınız.

Bebeğin Gazının Çıkarılması Bebeğin Sakinleştirilmesi Bebeğin Giydirilmesi Bebeğin Jimnastiği Bebeğin Altını Değiştirmek Bebeğin Dişlerinin Bakımı Bebeğin Banyosu ve Temizliği

Bebek ve Beslenme Doğumdan itibaren ilk 6 ay için bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekli ve yeterlidir. Çünkü anne sütü bebeklerin gelişebilmeleri için gerekli olan tüm besinleri içerir, bulaşıcı hastalıklara karşı ona bağışıklık kazandırır. Emzirme, aynı zamanda, anne ile çocuk arasında, çocuğun ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesini etkileyen yakın bir ilişkinin doğmasına yardımcı olur.

Bebek ve Uyku Yeni doğan bebekler ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. 3. ayda ise uykusu günde 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez. Böylece bu dönemde anne babalar da hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazlar. Ya beslemek için, ya altını değiştirmeniz için veya sadece oynamak için uyanıp ağlayacaktır.

Bebeğin Aşıları Bebeğin hastalıklara karşı korunması, sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesi için gerekli olan aşılarının zamanında yapılması hayati önem taşır. 9 ayda doğar.

Aşı Takvimi Doğumdan Hemen Sonra Hepatit B

 • 1 ay sonra Hepatit B
  2 ay sonra BCG
  2 ay sonra DTP + TOPV
  3 ay sonra DTP + TOPV
  4 ay sonra DTP + TOPV
  6 ay sonra Hepatit B
  9 ay sonra Kızamık
  16 ay sonra DTP + TOPV
  4-6 yaş sonra DTP + TOPV

Bebeğin Gelişimi

ilk aylarda bebeğin gelişimini yakından takip etmek ve bu süreç içerisinde bebeke yakından ilgilinmek çok önemlidir. ilk aylarda bebek, el ve ayaklarını refleks olarak oynatabilir. Yüzüstü yatarken başını çok kısa bir süre için bile olsa yukarı kaldırabilir. Havada ayaküstü tutulunca yürüme hareketleri yapmaya çalışır. Parlak ve hareket eden nesneleri özelliklede etrafında hareket eden insanları izler. Kendisiyle konuşulmasından çok hoşlanır. işitmesi duyusu zamanla daha da güçlenir ve seslere karşı tepki vermeye başlar. Yakınlarının özellikle annesinin göz ve ten temasından hoşlanır. Kaynak: Bebek Nedir?

Ayrıca kontrol et

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi Çocuklarda konuşma bozukluğu gelişimlerini bile etkileyen ciddi bir sorundur. Konuşma …