Bandoneon Nedir

Bandoneon Nedir

Bandoneon, tahminen 1845 yıllarında icat edilen ve Almanya kökenli tuşlu ve körüklü koncertinas isimli enstrümanlar ailesinin bir üyesidir. Koncertinas –ingiliz Adalarında kullanılanlardan farklı olarak- her iki tarafında 14 tuşu olan küçük kare bir enstrümandır. Tahminen 1856 yılında tuş sayısı 70 ten fazlaya çıkarılmış ve bu enstrümana Krefeld, kuzey Almanyada bir müzik dükkanı sahibi Heinrich Band anısına ticari isim olarak Bandoneon adı verilmiştir

Bandoneon Almanyada çeşitli boyutlar sistemlerde geliştirildi. Pek çok modelden biri olan Reinlander -Rein bölgesinden- 19.yyın sonunda Chemnitzer modelinin -Chemnitz şehrinden- Polonyalı ve Çek göçmenler tarafından A.B.D. götürülmesi gibi Arjantine ulaştı. Almanya kuzey ve güney Amerikaya o yıllarda çokça müzik enstrümanı satmıştır, örn. Blues müziğinde kullanılan armonika, Cajun müziğinde kullanılan melodeon kuzeydoğu Brezilya ve Kolombiyaya her tip akordeon olmak üzere.

Tango ve bandoneon Bandoneon Buenos Airese çok çabuk uyum sağladı ve Tangonun sembolü oldu. Hiçbir zaman Bsasde üretilmedi. 1911 den savaş sonrası birkaç yıla kadar çoğu bandoneon Alman Alfred Arnold tarafından yapılmıştır. Bandoneon dünyasında AA Double A – Dople A olarak anılan Arjantin bandoneonu 71 tuşlu ve 2 sesli bir enstrümandır. Her tuş körüğün açılma veya kapanma pozisyonuna göre farklı nota çalar diatonic. Dünyada ve özellikle Arjantinde kabul gören diatonik sistemdir. Sağ elde tiz sesler ve sol elde de bas seslerin bulunduğu bandoneon, açarken ve kaparken aynı tuşlardan faklı sesler çıkardığı için aslen 4 farklı klavyeye sahiptir. Bu yüzden dünyanın en zor enstrumanları arasında gösterilmektedir.

1925 yılı civarında Pariste yaşayan akordeonist ve tamircisi italyan Charles Peguri her tuşun her iki durumda da aynı sesi verdiği yeni bir klavye tasarladı kromatik ve Fransada Tango müziği için yaygın kulanım alanı buldu.

Günümüzde de özellikle Almanyada olmak üzere yeni bandoneonlar üretilmesine karşın dünyada hala eski bandoneonların kullanılması tercih edilmektedir. Özellikle Alfred Arnold tarafından üretilen eski bandoneonların sesi ve tınısı yeni bandoneonlarda alınamamaktadır.

En sık sorulan sorular arasında Premier bandoneonların, Alfred Arnold bandoneonlardan farkının ne olduğu gelmektedir. ikisi de aslen Alfred Arnold fabrikasında üretilen ve aynı tip bandoneondur. Farklı ülkelere satmak için ticari olarak Premier ismi tercih edilmiştir.

Bandoneon aslen dini törenlerde kullanılmak üzere yapılmış ve kilise orgunun taşınabilir alternatifi olarak düşünülmüştür. Arjantine getirildikten sonra adı Tango ile anılmaya başlamıştır. Günümüzde bandoneon sesini Klasik müzik, Tango, Jazz, Pop müzik ve Elektronik Tango gibi alternatif müziklerde de duymaktayız.

En ünlü Bandoneon virtüözü olarak kabul edilen kişi Arjantin doğumlu Nuevo Tango Yeni Tango bestecisi Astor Piazzolladır.

Günümüzde Türkiyede quartet bünyesinde Arjantili ünlü Bandoneonist Gustavo Battistessa Bandoneonun sihrini ülkemizde bizlere yaşatmaktadır

Ayrıca kontrol et

Popüler Müzik Nedir

Popüler Müzik Nedir? Popüler Müzik Ne Demek?

Popüler Müzik Nedir? Pop müzik, genellikle popüler müzik gününde ve zamanında hit olan, tutulan müzik …