Balığın Faydaları

Balığın Faydaları

Balıkların gerek beslenme ve gerekse zayıflama açı­rından, etlere nazaran üstünlükleri vardır. Balıkların cinsleri ne olursa olsun 100 gra­mında 18 ile 22 gram arasında protein vardır.

Ancak ba­lıklar arasında yağ oranı çok değişir. Yağlı balıklarda 20 ile 25 grama kadar çıkan yağ az yağlılarda 1 ile 5 grama kadar düşer. Besin değeri açısından aynı miktar ağırlıkta ba­lıklarla etleri karşılaştıracak olursak.

Balıklarda kalori daha düşüktür. Ancak fazla yağlı balıklar hariç. Balıkların sindirimi çok daha kolaydır. Özel­likle yağsız balıklarda. Balıklarda protein miktarı hemen hemen aynı­dır. Balıklar kanda kolesterin seviyesini düşürür.

Böylece damar sertliği arterioskleroz olanlara tavsi­ye edilir. Etlere nazaran balıklar bol fosfor ve iyot kay­nağıdır. Ayrıca balıklarda A, D ve B vitaminleri bu­lunur. Mevsimlerinde bollaşan balıklar etlere nazaran daha ucuzdur.

Zayıflama rejimlerinde balıkların haşlama veya ız­gara pişirilmelerini öneririz. Balıklarla ilgili çok önem­li bir hususda balıklar tazeliklerini çabuk kaybederler. Böylece balığın bayatı rahatsızlığa çok bayatı ise zehir­lenmeye neden olur.

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …