B 1 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

B 1 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

B 1 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? B1 vitaminin sağlığa faydalarına ek olarak, sindirim sistemi duvarları boyunca kas dokusunu korumak ve Sinir sistemi, cilt, Saç, göz, ağız, ve karaciğer sağlığını desteklemektir. Aynı zamanda stres dayanacak şekilde vücudun yeteneğini geliştirir ve sık sık “anti-stres” vitamin olarak adlandırılır.

B 1 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

B1 vitamini B vitamini kompleksine ait Sağlık açısından çok önemli vitaminlerden birisidir. B1 vitamini daha çok Sinir sistemi sağlığı ve vücudun kardiyovasküler işleyişinin geliştirilmesine faydalarıyla ön plana çıkmaktadır.

B1 vitamini, B kompleks suda çözünebilen ailesinin sekiz üyesinden birisidir. Bu da çeşitli bedensel işlevleri gerçekleştirmek için enerji üretmede kullanılan glikoz ve karbonhidrat, dönüşümne yardımcı olur. B1 vitamini ayrıca yağ ve protein parçalanmasına yardımcı olmaktadır

B1 vitamini suda çözür özelliğinden dolayı bünye tarafından depolanmaz, gerekli miktar tüketildikten sonra boşaltım sistemi tarafından dışarı atılır. Bu özelliğinden dolayı düzenli olarak B1 vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Sıradaki başlıkta B1 vitamini içeren besinleri ele alacağız.

Yüksek B1 Vitamini İçeren Yiyecekler

Sağlık açısınan sayısız faydası olan B1 vitamini vücut tarafından depolanamadığı için, düzenli olarak doğal yollarla B1 vitamini içeren besinlerin tüketimiyle karşılanmalıdır. B1 vitamini, tam tahıllı gevrekler, çavdar, buğday tohumu fasulye yanında, kuşkonmaz, patates, mantar, marul marul, ıspanak, ton balığı, yeşil bezelye, ayçiçeği tohumu, domates, brüksel lahanası ve patlıcan da bol miktarda bulunur.

B1 vitamini içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B1 vitamini içeren yiyeceklere bakalım;

Balık (Alabalık): 100g balık, ortalama 0.43mg B1 vitamini içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (% 10), Uskumru (% 9).

Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg B1 vitamini içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7)

Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B1 vitamini içerir. Susam (% 22), kabak ve Kabak Tohumları (% 5).

Ekmek (Buğday): 100 gramı, ortalama 0.47mg B1 vitamini içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9).

Bezelye: 100 gramı, 0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze bezelye (% 28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19).

Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg B1 vitamini içerir.

Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B1 vitamin içerir.

Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg B1 vitamini içerir

Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B1 vitamini içerir. Pembe Fasulye (% 29), siyah Fasulye (% 28)

Günde Ne Kadar B1 Vitamini Alınmalı

B1 Vitamini eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. B1 Vitamini eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece B1 Vitamini eksikliğinden kaynaklanmayabilir.

B1 Vitamini eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.

Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi.

Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.

Beyin: özellikle alkol kullananlarda B1 vitamini eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler.

B1 Vitamini eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak B1 Vitamini alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B1 Vitamini alımı yapılmalıdır.

  • Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg
  • Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg
  • Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg
  • Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg
  • Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg
  • Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg
  • Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg
Yetişkin
  • Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg
  • Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg
  • Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg

B1 Vitaminin Faydaları ve Zararları

B1 Vitaminin sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. B1 Vitamini vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B1 Vitamini şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

B1 vitamini sinirlerin çevresinde miyelin kılıflarının sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Vitamin B1 eksikliği sinir ölümü ve hasara neden olabilir, bahsedilen kaplamaların dejenerasyınu beyşn sağlığını tehtid eder, B1 Vitamini düzenli olarak alındığından buna benzer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelme riski azalır.

B1 Vitamini sinir ve kaslar arasındaki iletileri ve sağlıklı kalp çalışmasını sağlamak için kullanılan nörotransmitter asetilkolin, üretimine yardımcı olur. B1 vitamini eksikliği, bu nedenle düzensiz kalp fonksiyonları neden olabilir. Yedi gün boyunca B1 vitamini verilen konjestif kalp yetmezliği sorunu önleyebilir. Bu konuyla alakalı yaplan bütün bilimsel araştırmalar B1 Vitaminin kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu ortaya konulmuştur.

B1 Vitamini Kataraktı Önler, diğer temel besin maddeleri ile birlikte kullanıldığında, B1 vitamini katarakta yakalanma riskini azaltır veya geciktirir.

B1 vitamini düzenli olarak tüketildiğinde cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Cildin yaşlanmasını ve kırışmasını engeller, haliyle yaşlanmayı yavaşlatır.

B1 Vitamini gıda parçacıklarının tam sindirimi için gerekli olan hidroklorik asit salgılanmasına yardımcı olur.

alzheimer Hastalığını Önler: B1 vitamini Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir.. Günde 100 mg B1 vitamini takviyeleri ile tedavi edildiğinde bu hastalıktan muzdarip kişiler ksımen iyileşebilir.

B1 Vitaminin Diğer Faydaları

B1 Vitamini bellek geliştirir
B1 vitamini hafıza ve konsantrasyon işlevini arttırır.
B1 Vitamini Sinir sistemini korur, stres ve depresyona karşı korur.
B1 Vitamini kırmızı kan hücreleri sağlığını korur.
B1 Vitamini sağlıklı, aktif, enerjik
B1 vitamini siroz, enfeksiyonlar, hipertiroidi gibi sorunları engeller
B1 Vitamini alkol tü keten kişiler mutlaka alımına dikka etmelidirler.
B1 Vitamini İştahı artırır

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? c vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …