Ayşe Kulin Aylin Kitabının Özeti

Ayşe Kulin Aylin Kitabının Özeti? Ayşe Kulin?

Ayşe Kulin Aylin Kitabının Özeti Yaşamanın ideali olan tıp okumaya karar verir ve büyük uğraşlar vererek neuchatel üniversitesine kayıt yaptırır. Okulun ilk yıllarında hayatında çok büyük değişiklikler yaparak, ihtişamlı hayatından sıyrılarak sade bir öğrenci olur. Tek hedefi olan tıp fakültesini bitirmek için çok çalıştı. Daha sonra fizik ve kimya derslerinde yardımcı olan jean-pierre ile evlendi.

Ayşe Kulin Aylin Kitabının Özeti

Bu kitap, kökleri giritli deli mustafa naili paşaya kadar uzanan bir ailenin kızı olan aylin devrimel ‘in fırtınalı yaşamının öyküsüdür. Kitabın özeti lise yıllarında uzun boylu ve sıka bir kız olan aylin zamanla güzelleşmiş ve bir gün esma teyzesinin daveti üzerine pariste bir otelde buluşurlar. Otelde prens olduğu söylenen bir arapla tanışır ve bu tanışmanın sonunda prensle görkemli bir yaşantı için evlenir prenses olur.

Ancak her şey düşündüğü gibi gitmez. Prens senusi doğu kültürü ile yetiştiği için batı kültürü ile yetişen ayline ters gelmekte zamanla aylinin özgürlüğü kısıtlanmaktaydı. Evliliğe başladığı gibi sakin değil büyük bir kaçışla son buldu. yaz sonunda aylin, ablası nilüferle cenevre ye gider.

İki öğrencinin bu evliliği zaman içinde aylinin dış görüntüsünde olduğu kadar iç dünyasını da değiştirecektir. Aylin jean-pierre ile birlikte yaşadığı günlerde tıp ilmi ile yakından tanışıp ufkunun penceresini o zamana kadar hiç bilmediği yepyeni bir dünyayı ardına kadar açacak peşinden koştuğu gerçek zenginliğin dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanlığın iç aleminde bulunduğunu öğrenecekti.

Okul sonunda jean-pierre nos alamustaki nükleer araştırma merkezinden geri çeviremeyeceği bir teklif aldı. Aylin de new rachel hospital medical centerdan teklif aldı. Onların birbirlerine karşı olan sorumlulukları artık bitiyor. Müşterek hayatları bir yol ayrımına giriyordu. Ellerinde bu evlilikten altı yıllık sağlam bir dayanışma ve derin dostluk duyguları ile dopdolu gençlik anıları kaldı.

Sadece aylin çok ciddiye aldığı bu işine büyük bir heyecanla başladı. New rachelde tanıştığı afganistanlı genç meslektaşı azimin karısı 11 yaşından beri arkadaşı olan Zeynep tarzı çıktı. Aylin, zeynep ve azim ile gittiği afgan sefahati kokteylinde paswak adındaki birleşmiş Milletlerin afgan esiri ile tanışır. Paswak evli olmasına rağmen aylin ile arasında duygusal bir bağ oluşmuştu. Aylin o yılı aklı beş karış havada geçirdi. bütün vakitlerini beraber geçiriyorlardı. Paswak bu yüzden önce wall damenin birleşmiş milletler genel sekreterliğine daha sonra 1974 yılında hindistan sefirliğine tayini çıkmıştı.

Aylin kaderin ağlarını onlar için giderek daha çileli iplerle örmekte olduğunu nihayet görmeye başladı ya sevdiği adamı peşinde dünyayı adım adım dolaşacak ya da mesleğini ön plana alacaktı. Tam meslek uğruna değmez derken hastanede Psikiyatri bölümü şefliğine terfi etti. Sonunda aylinin sağ duyusu aşkına galip geldi. Aylin gönlü yaralı Bar kuşunu çok kısa bir süre oynadı. Sonra toparlandı ve işinin başına döndü. Arkadaşı azimin vasıtası ile kendi meslektaşı olan michel ramodisli ile tanıştı. Micheli çok etkileyici bulmadığı halde evliliğe giden ilk adımları michelin evinde attılar.

Daha sonra aylin bu evlilikten deliler gibi çocuk istemeye başladı. Aylinin bu isteğine karşılık michel dinine ve geleneklerine çok bağlı olduğunu doğacak çocuğun yahudi kültürüne göre yetiştirilebileceğini söyledi. Fakat aylin bunu bile sorun etmedi dinini değiştirmeyi göze aldı. Ayline göre insanları dinlerine, ırklarına ve dillerine göre ayırmak çok saçma idi. Ona göre insan, insan olduğu için çok değerli idi. Onun insan sevgisini bir din veya ırk engelleyemezdi. Aylin çocuk yapma isteğinden 6 düşük yaptıktan sonra vazgeçecekti.

Aylin meslektaş olduğu michel ile her an beraberdi. İşyerleri bir, evleri bir kısacası bütün zamanları birlikte geçiyordu. Belli bir süre sonra birbirleri ile bu kadar çok birlikte olmaları aylini çok sıkmıştı. Gün geçtikçe birbirlerinden kopuyorlardı ve bir gün aylin kocasına haftanın belirli günlerinde birbirlerine izin vermelerini bugünlerde değişik insanlar ile çıkabileceklerini bunu sonucunda diğer insanlarda görecekleri eksiklikleri kendilerinde tanımlayıp birbirlerine ölümsüz sevgi ile bağlanacaklardı.

Fakat düşünülen olmadı. Aylin yurt dışında olduğu günlerden birinde michel bir arkadaşının evinde barbara adında bir bayanla tanıştı ve bu tanışma evliliklerinin sonunu getirdi. Aylin sıkıntılı bir zamanında vardığı karar sonucunda kocasını kaybettiği için hem üzgün hem de suçluluk duygusu içerisindeydi.

Bu sıkıntı ve üzüntü uzun sürmedi. Her şeyi bir kenara bırakıp mesleğinde ilerledi. Fakat bu ilerleme bile onu tatmin etmedi. Bir süre sonra amerikan ordusuna katılarak körfez savaşında ruf sağlığı bozulan hastaları tedavi eden doktor olmayı düşündü bu nedenle oklahomaya körfez savaşında zarar görmüş askerleri tedaviye gitti.

Aylin üniformasını ilk kez 1992’nin soğuk bir ocak gününde giydi. 9 kasım 1992 de ordunun fiziksel aktiviteler sınavını yüksek bir puana kazanarak başarı sertifikası aldı. Aylin ordudaki görevinde yine işine devam ediyor, hastalarına çare bulmaya çalışıyordu bir gün kendisine yeni bir hasta verildi. Bu kez hasta körfez savaşından sonra geldiği sivil hayata uyum sağlayamıyordu. Bunun sonucunda hiçbir suçu olmayan bir çok sivili katletmişti.

Aylin bu hastası üzerinde çalışırken amerikan ordusunun askerlerini cesaretlendirmesi için verdiği ilaçların yan etkisi sonucu hastanın bu duruma geldiğini saptadı ve bu sonucu tez bir halde askeri yetkililere bildirdi. Aylinin verdiği bu sonucu askeri yetkililer daha önceden bildiğinden aylinin bu olayın üstüne gitmemesini istediler ve onu uyardılar aylin bu sessizliği sindiremeyerek sözleşmesinin bitmesinin ardından albay rütbesindeyken ordudan ayrıldı.

Ordudan ayrılmasından sonra 19 Ocak 1995 Perşembe günü evinin bahçesinde o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından kendi arabasının altında ölü bulundu. Zengin, ünlü ve saygın insanların yaşadığı mahallede yerel polis ve yerel yöneticiler mahallenin adını polisiye bir olaya karıştırmamak için dosyayı apar topar denebilecek bir hızla kapattılar. teşhis ise “freak accident” yani garip bir kaza idi.

Yükseltilmiş sahnede kapağı açık maun bir tabut duruyordu. Uzun bir sıra oluşturan insanlar tabutta yatan albay üniformalı amerikan subayını selamlayıp içlerinden dua veya veda ederek tabutun başından ayrılınca yanan yürekleriyle gelip salondaki koltuklarda yerlerini alıyorlardı. Herkes etrafa hakim olan ordu düzeninin saygınlığını kutsar gibi sessizce ağlıyordu. Katafalkın üstünde dört bir yanı rengarenk çiçeklerle donanmış tabutta yatan kişi, bir askerden çok, oraya bir film çekimi için öylece uzanıvermiş bir hollywood yıldızını andırıyordu. Bu albay üniformalı amerikan subayı bir türk kadınıydı.

Kitabın Ana Fikri

Bir insanın azimle çalışınca başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Kitaptaki Şahısların Değerlendirilmesi

Aylin, genç, güzel, çalışkan ve azimli bir türk kızı. Hedeflerine ulaşmak için her türlü fedakarlığı göze alıyor ichel, yakışıklı, dürüst aynı zamanda da aylinin meslaktaşıdır. Aylin ile evlenir.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

yazar, aylinin başarılarla dolu hayatını oldukça açık bir dille ve gayet akıcı bir üslupla anlatmıştır. Okunmaya değer bir kitaptır.

Yazar Hakkında Bilgi

Ayşe Kulin arnavutköy amerikan kız koleji edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. Öykülerden oluşan ilk kitabı güneşe dön yüzünü 1984 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki “gülizar” adlı öyküyü, kırık bebek adı ile senaryolaştırıldı ve bu sinema filmi 1986 yılının kültür bakanlığı ödülünü kazandı. 1986’da Sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği ayaşlı ve kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla tiyatro yazarları derneğinin en iyi sanat yönetmeni ödülünü kazandı.

1996 Yılında münir nureddin selçukun yaşam öyküsünün anlatıldığı bir tatlı huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, foto sabah resimleri adıl öyküsü haldun taner öykü ödülünü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı sait fait hikâye armağanı kazandı. 1997’de Yayınlanan adı aylin adlı biyografik romanı ile, istanbul üniversitesi iletişim fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. 1998 Yılında geniş zamanlar adlı öykü kitabı, 1999’da iletişim fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan sevdalinka ve 2000’de yine bir biyografik roman olan füreya yayınlandı.

Yazarın Kitapları

Güneşe dön yüzünü 1984 Bir tatlı huzur 1996 adı aylin 1997 Geniş zamanlar 1998 Sevdalinka 1999 Füreya 2000. Kaynak: Ayşe Kulin Aylin Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …