Yosun Tozu Ne Demektir

Yosun Tozu Ne Demektir? Yosun Tozu Nedir?

Yosun Tozu Ne Demektir? normal tuzun kalp damar sistemi başta olmak üzere, vücut sağlığına olumsuz etkilerinin keşfedilmesi, yosun tuzu gibi seçeneklerin sofralarda daha çok yer almasını sağladı. Geleneksel Uzak Doğu mutfağında yüzyıllardır kullanılan yosun tuzu, böyece Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayıldı. Yemeklere lezzet katan tuzun sağlığımıza birçok faydası bulunmasının yanı sıra fazla alımında zararı da olabiliyor. Peki sofra tuzuna alternatif olarak hangi tuzları tüketebiliriz? Alternatif olarak tüketebileceğimiz tuzlardan bir tanesi yosun tuzu.

Yosun tuzunu diğer tuz çeşitlerinin içine karıştırarak da kullanabilirsiniz. Deniz yosununun özel işlemlerden geçirilerek granül (zerrecikli) hale getirilmesi ile elde edilir. Deniz tuzuna benzer özelliktedirler fakat yosun tuzu sodyum açısından zengin değildir, mineral açısından daha zengindir.

Yosun tuzu yüzde 4’ten daha az sodyum içermektedir. Sodyum sofra tuzunun yapı taşlarından biridir ve sofra tuzunda yaklaşık yüzde 40 oranında bulunur. sodyum, kalp damar sistemine ciddi zararlar verir. Yüksek tansiyon hastalarının sodyum elementinden sakınması gerekmektedir. düşük sodyum içeren bu tuz ise yemeklerde güvenle kullanılabilir.

yosun tuzu Tadı normal tuza göre daha keskin olan yosun tuzu tokluk hissi verir. Yani yosun tuzunun diyet yapanlar için de uygun bir tuz çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. B vitamini, iyot, çinko ve kalsiyum açısından zengin olan yosun tuzu, vücut metabolizmasının ihtiyacı olan mineral desteğini sağlar.

Yosun Tuzu Nerelerde Kullanılır

Deniz yosunu Uzak Doğu mutfağında sıkça kullanılan bir malzemedir. Aynı şekilde yosun tuzu da kullanılmaktadır. Özellikle geleneksel sosları hazırlarken bu tuzdan yararlanılır.

Yosun tuzu Çin, Kore, Japon mutfaklarının özellikle deniz ürünlü yemeklerinde kullanılır. sağlıklı beslenmek isteyen fakat tuzdan vazgeçemeyen lezzet tutkunlarının tercih ettiği her tür yemek ve sos tarifinde kullanılabilir.

Yemeklerde sağlıklı tuz kullanımı için tercih edilen yosun tuzundan, cilt bakımı ve güzellik için de yararlanılmaktadır. yüz bakımı, maske, peeling, selülit giderici olmak üzere farklı cilt güzelleştirme uygulamalarında yosun tuzu fayda sağlamaktadır.

Uzak Doğu mutfaklarına özgü malzemelerin satıldığı mağazalarda yosun tuzunu bulabilirsiniz. Türkiye’de üretimi yapılmayan bu ürünü internet üzerinden de satın alabilirsiniz.

Spirulina Yosununun Özellikleri Nelerdir?

Yosun tozu yapımında kullanılan Spirulina yosunu suyu sıcak ve alkali olan tüm denizlerden elde edilir. Mikroskobik boyuttaki bu yosuna dünyada en çok Orta Afrika ve Meksika yakınlarında rastlanır. İçerdiği B, C, e vitaminleri, protein ve mineraller nedeniyle her türlü cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Sadece yüz maskesi olarak değil tüketilebilen bir besin olan bu yosun tozu salatalarda veya çorbalarda rahatlıkla kullanılabilir. İçerdiği B12 vitamini ve demir minerali ile kadınlarda görülen kansızlık sorununu çözer. Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır ve yaşlılıkta görülen kas ve kemik erimesinin önüne geçer. Bu yosun taze olarak yemeklerde, ilaç olarak tablet şeklinde kullanılmaktadır. Yosun tozu ise cilt maskesi olarak uygulanır.

Yosun Tozunun Kullanım Alanları

Yosunun kurutulup toz haline getirilerek zeytinyağı ile karıştırılıp hazırlanan maske cildin daha sağlıklı ve ferah görünmesini sağlayan oldukça etkileyici bir yöntemdir. Evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz yosun maskesi ile her türlü cilt sorunlarını ortadan tamamen kaldırabilirsiniz. Yosun maskesini piyasada çok uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Günümüzde hem tüm cilt sorunlarını giderici hem de ekonomik olması nedeniyle tercih edilen bir üründür.

Yosun Tozunun Cilde Faydaları

Cildi temizleyerek ciltte biriken toksinlerin atılmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkları gidererek cildin daha pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlar. Özellikle gençlik dönemlerinde görülen sivilce ve siyah noktaları ortadan kaldırır. Sivilce oluşumunu önleyen yosun tozu maskesi gözenekleri sıkılaştırıcı bir özelliğe de sahiptir. Yağlı ciltlerde uygulandığında yağ dengesini dengeler, kuru ciltleri ise nemlendirerek daha canlı görünmesini sağlar. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. İçerdiği C ve E vitaminleri cildin içten besleyerek daha ışıltılı ve bebeksi bir görünüme sahip olmanızı sağlar.Yosun Tozu Ne Demektir?

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …