Diş Apsesine Ne iyi Gelir

Diş Apsesine Ne iyi Gelir? Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesine Ne iyi Gelir? diş apsesine fazla miktardaki zararlı bakteriler neden olur, başlangıç aşamasında tedavi edeilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir, dişinizi kaybetmenin yanında kalp, damar hastalıklarına hatta bütün vücuda yayılan zararlı bakteri kaynağında dönüşebilir. Bu yüzden diş apsesi sorunu ile karşı karşıya kalındığında mutlaka hemen tedaviye başlanmalıdır.Diş apsesi dişlerin ve diş etinin zamanla deforme olması sonucu meydana gelir. dişin çürüme süreci başladığında müdahele edilmezse bu durum diş eti ve kana karışarak apseye neden olur. Diş apsesi ilk defa çürüyen dişlerde diş ağrısıyla birlikte kendini gösteri ama daha önce kanal tedavisi veya dolgu yapılmışsa dolgunun düşmesiyle birlikte diş apse yapabilir ve ağrısız apse oluşabilir. Bu durumda ağız tadı değişiyor ve dilinizdi sorunlu dişe dokundurduğunuzda sıra dışı tat alıyorsanız diş apse yapmıştır, bazı durumlarda diş eti veya yanak şişmesiyle birlikte diş apsesi kendini gösterir.

Diş Apsesi Belirtileri, Diş Apsesi Neden Olur

Diş Apsesine Ne iyi Gelir? Diş apsesinin nedenleri birden fazla olabilir ve aynı şekilde diş apsesi belirtileri dişin Sağlık koşullarına bağlı olarak değişir. Örneğin Kanal tedavisi yapılmış diş apse yaptığında ağrı olmayabilir ama yeni çürüyen diş apse yaptığında şiddetli bir ağrı oluşabilir. Şimdi diş apsesinin nedenlerini ve belirtilerini inceleyelim.

Temizliğe Dikkat Etmemek

Çok özel bir durum olmadığı sürece, zehirlenme, ilaçların yan etkileri ve benzeri gibi surumlar dışında genelde diş temizliğinin ihmal edilmesi diş apsesinne neden olur. Düzenli şekilde dişlerin fırçalamarak temizlenmesi sürekli diş ve diş etini bakterilerin saldırılarına terketmeye neden olur, zamanla zararlı bakteriler diş sağlığını bozar ve diş apsesi nedenlerindendir.

Zararlı Yiyecek ve İçecekler

Özellikle şekerli yiyecekler ve içercekler diş sağlığını tehtid ederler ve dolayısı ile diş apsesine sebep olur. Yüksek miktarda şeker veya asit içeren yiyecekler zamanla diş minelerini savunma duvarlarını ortadan kaldırılar ve dişin içerisine nüfuz ederek diş apsesine oluşturur.

Çürük Diş

Çürük diş başlı başına diş apsesineneden olan önemli faktörlerden birisir. Çürük diş miktarı ne olursa olsun acilen tedavi edilmelidir. Çünkü çürük halde kaldığı sürece enfeksiyon yayamaya devam edecektir. Çürük diş aynı zamanda diş apsesine neden olmaktadır.

Yanlış Kanal Tedavisi

Bazı durumlada diş apsesi yanlış kanal tedavisi veya kalitesiz dolgu sonucu meydana gelebilmeketdir. Dişi dolgu esnasında güzel temizlenmemesi, dolgunun içerisinde açıkların olması gibi nedenler yüzünde aralıklarda giren yemek artıkları, şeker ve asitli içercekler dişin apse yapmasına ortam hazırlar.

Yiyecek Artıkları

Özellikle çürük tedavi edilmemiş dişerde yiyecek artıkları apseye neden olabilir, bunun yanında dişler sağlam olmasına ramen diş etinin zayıflığı veya bir hastalıktan etkilenmiş olması yemek artıkları yüzünden diş apsesine enden olabilmektedir.

Diş Apsesine Neden Olan Diğer Faktörler

Kalitesiz dolgu malzemesi, yanlış diş çekimi, diş çekimi esnasında kana mikrop karışması, diş çekiminden donra diş kökünün bir kısmının alınamaması veya kalması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, bazı enfeksiyon ve alerjik nedenler.

Diş Apsesi Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş apsesi belirtileri meydana geldiğinde mutlaka diş doktorunuza başvurmalısınız. Ağrı veya şişkinlik az olduğu için kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Çünkü dişin apse yapması sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Dişin apse yaptığı kısımda meydana gelen enfeksiyon artık kana karışma riski ile karşı karşıyadır. Diş doktorunuza gittiğinizde apse değişik müdahalelerle temizlenir, genelde 5-7 veya daha fazla gün kullanılacak antibiyortikler tevsiye edilir. apsenin şiddetine göre tedavisi zaman alabilir, apsenin tamamen temizlenmesi bir haftaya yakın sürebilir. Diş apsesi meydana gelmişse o diş çekilmez, çünkü diş çekiminde kana karışma ihtimali çok yüksektir.

Apse temizlendikten sonra diş doktoru apse yapan nedenleri belirleyerek tedaviye başlar, dolgu, kanal tedavisi veya dişin tamamen alınması gibi. Fakat bu noktada önemli olan diş apsesine neden olan etkenin iyi belirlenmesidir. Eğer diş apsesinin nedeni dişse ona göre tedavi uygulanır, diş eti ise farklı bir tedavi, bir hastalık, ilaç kullanımından kaynaklanan yan etki veya başka bölgedeki enfeksiyondan kaynaklanıyorsa farklı tedavi uygulanabilir.

Apseli Diş Çekilir mi?

Apseli dişin çekilmesi genelde diş doktorları tarafından yapılmaz, durumun aciliyeti veya apsenin şiddetine göre buna doktor karar verir. Fakat genel anlamda apseli diş çekimi sağlık açısından tehlikelidir. Çünkü zaten apse yapan diş çekildiğinde kana karışma riski artar bu daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı diş doktorları genelde apseli dişin ön tedavisini yaparlar yani apseyi temizlerler ve daha sonra dişin nasıl tedavi edileceğine karar verirler. Diş apsesi temizlendikten sonra, dişin çekilip çekilmeyeceği, kanal tedavisi veya dolgu yapılıp yapılmayacağı belirlenir ve uygulama aşamasına geçilir.

Diş Apsesi Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Tıbbi yollar dışında diş apsesi ağrısını geçirecek bazı doğal yollar da vardır.

Sarımsak

Diş apsesi ağrısı için sarımsak kullanılabilir. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonları ortadan kaldırdığı gibi ağrıyı hafifletebilir. Diş apsesi ağrını kesmek için çiğ sarımsağı sıkın ve suyunu çıkarın sonra bir miktar karanfil katarak apse yapan kısma uygulayın. Sarımsağın diğer faydaları için bakınız.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı da enfeksiyonları ortadan kaldıran etkili besinlerdendir. Diş ağrısı ve diş eti sağlığı yanında diş apsesi ağrısına iyi felir. Eğer ağrı çok fazla ise bir fırça ile çok baskı yapmadan diş eti üzerine uygulayın. Eğer ağrı fazla değilse pamukla uygulayabilirsiniz. Karanfil yağının faydaları.

Hindistan Cevizi Yağı

Aynı şekilde diş apsesi ağrısı için hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı etkilenen bölgeye 30 dakika tutulur ve sonra yutulmaz, ağızdan dışarı atılır. Hindistan Cevizi yağının birçok faydası bulunmaktadır.

Nane Yağı

Diş apsesi ağrısı için nane yağı oldukça etkilidir, etkilenen dişe uygulandığında rahatlama sağlar. Nane yağının faydalarına sitemizden bakabilirsiniz.

kekik yağı, elma sirkesi,antibiyotikler,ekinezya diş apsesi ağrısını gideren diğer yardımcı elementlerdir. Yalnız, antibiyotiğin ağrıyı gidermesi birkaç saat alabilir. Apsenin şidetine göre katanfil yağı ve nane yağı anlık rahatlama sağlayabilir.

Diş Apsesinden Nasıl Kaçınılır

Diş apsesinin tedavisinden daha önemli olan diş apsesine maruz kalmamaktadır. Bundan dolayı şu husulara dikkat edilmelidir.

 • Ağız temizliğine özen gödterilmelirdir.
  Diş temizliği yanında diş eti temizliğine dikkat edilmelidir.
  Dişlerin düzenli şekilde fırçalanmasının yanında, diş ipleriyle temizlik yapılabilir.
  Fazla sakız çiğnemekten uzak durulmalı
  Enfeksiyonu azaltmak için anti mikrobiyallerle gargara yapılabilir.
  Sigara alkol tüketimini durdurmalısınız.
  Sağlılı diyet ve beslenme
  Şekerli ve asitli içeceklerden yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …