Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Yıldırım Aktuna Hayatı

Yıldırım Aktuna Hayatı

Yıldırım Aktuna Hayatı

Bakıköy ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi'nde başhekimlik ve uzun dönem Sağlık Bakanlığı yapmış siyasetçimiz Yıldırım Aktuna 1930 yılında istanbul'da doğdu. 1948 yılında izmir Karşıyaka Lisesi'ni bitirdikten sonra istanbul tıp Fakültesi'ne askeri öğrenci olarak girdi. 1954 yılında tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. ilk kıta hizmetini 66. Tümen 26. Piyade alayı Baştabibi ve Sıhhıye Bölük Komutanı olarak yaptı. Ardından ankara ordu dil Okulu'nda bir süre ingilizce eğitimi aldı

1958 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin San Antonio kentine giderek Brook Army Hastanesi'nde bir yıl süreyle sağlık konularında eğitim aldı. 1959 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne nöroloji alanında ihtisasına başladı. 1962 yılında uzman doktor olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra Silahlı Kuvvetler'in çeşitli kademelerinde uzun süre hekimlik görevi yapan Aktuna, 1967-1969 yılları arasında Afganistan'da Kabil Askeri Hastenesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1970 yılında kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli oldu. Emekli olmasının ardından Sağlık Bakanlığı'nın sınavını kazanarak Şişli Etfal Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde önce Şef Muavini daha sonra Klinik Şefi ünvanlarıyla çalıştı. 1972-1973 yılları arasında Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'nde görev aldı.

28 kasım 1979'da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği'ne ve aynı hastanenin Nöroloji Kliniği Şefliği'ne atandı. 1983 yılında hastane bünyesinde ilk alkol ve Uyuşturucu madde Bağımlılığı tedavi ve Araştırma Merkezini kurmuşmuş ve 1986 yılında uyuşturucu tehlikesini önleme konusunda gösterdiği gayretlerden dolayı Türkiye Halk Sağlığı Derneği hizmet Ödülü'nü kazanmıştır. Ardından 14 mayıs 1986'da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Önlenmesi ve Tedavisi ile Ilgili Türk akademisi toplantısına katıldı. 14 mart 1987 tarihinde Türk tıbbına yaptığı hizmetlerden ötürü istanbul Tabib Odası Hizmet Ödülü, istanbul Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğü Üstün Hizmet Ödülü'ne ve istanbul Valiliği Başarı ve Hizmet Takdirnamesi'ni aldı.

25 Mayıs-19 haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde Honolulu'da organize edilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen pek çok bilim adamının katıldığı Uyuşturucu Madde Kötüye Kullanımına Karşı Yapılan Mücadeleye Halkın Katılımının Sağlanması konulu toplantılara katılarak ülkemizi temsil etti. 20-24 eylül tarihleri arasında WHO- avrupa Bürosu'nun isveç'in Malmö kentinde düzenlediği Problem içicilik Önlenmesi, Tedavisi ve Bu amaçla Programlandırılma konulu kongreye katılarak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilen 4.000 hasta üzerinde yapılan bir çalışmayı sundu.

30 aralık 1988'de SHP'ye girdikten sonra 26 Mart 1989'da Bakırköy belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı görevini 2,5 yıl sürdürdükten sonra 27 Ağustos 1991'de istifa ederek DYP'ye katıldı. 1991 seçimlerinden 1.Bölgeden Milletvekili seçildi. Kurulan 49. Hükümette Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Sağlık bakanı olduğu bu dönem Sağlık Reformu Programının hazırlanmasını sağladı ve I. ve II. Ulusal Sağlık Kurultayları'nı topladı. Bakanlığı süresinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki çalışmalarına devam edip BITAM Bakırköy Inme, Araştırma ve Tedavi Merkezi projesinde destek sağladı.

Kurulan 50. Hükümette devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü olarak görev alan Aktuna, 7 Mart 1996'da 53. Hükümet içinde Sağlık Bakanı olarak görev almış, 54. Hükümette de aynı görevi sürdürmüştü. 26 nisan 1997'de Sağlık Bakanlığı görevinden, 30 Mayıs 1996'da da DYP'den istifa etti. Necmettin Erbakan hükümetinin yıkılmasında sanayi Bakanı Yalım Erez ile birlikte istifasının büyük etkileri oldu. Bu istifadan sonra DYP içinde çözülmeler başladı. 1 temmuz 1997 tarihine kadar bağımsız milletvekili olarak görev aldıktan sonra 2003 yılında DP'ye katılarak partinin genel başkan yardımcılığını yaptı.

siyaset hayatı kadar özel hayatı ile de gündemde olan Yıldırım Aktuna, bir dönem Ajda Pekkan ile birlikte oldu. Daha önceki evliliğinden bir erkek çocuğu sahibi olan Aktuna, bir süredir tedavi gördüğü pankreas kanseri sonucu 29 Eylül 2007'de kaldırıldığı Alman Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir