Yavuz Turgul Hayatı

Yavuz Turgul Hayatı, Yavuz Turgul Kimdir?

Yavuz Turgul Hayatı Yönetmen, reklamcı, metin yazarı, senarist, prodüktör, süpervizör. Türk sinemasının yeniden doğuşu olarak nitelendirilen Eşkıya filmine imza atmış, filmlerinde Şener Şen’le çalışmış, uzun soluklu ortaklıklarının sonuçlarını ödüllerle almış olan Turgul, Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biridir. Türk televizyonculuk tarihinde çizgisi, kalitesi, hikayesiyle çok ayrı bir yerde duran ikinci Bahar dizisinin mimarıdır. Birçok filmde senarist olarak çalışmış olan Turgul, Avrupa’da ve Amerika’da ses getiren, Woody Harrelson’ın övgüyle söz ettiği Gönül Yarası Lovelorn isimli filmi izleyiciyle buluşturmuştur. Yavuz Turgul sineması bir ekol haline gelmiştir.

Yavuz Turgul Hayatı

1946 yılında dünyaya geldi. iktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirmesinin ardından gazetecilik yapmaya başlayan Turgul, uzun bir süre dönemin ünlü dergisi Ses, için çalıştı. Ses dergisinin tarihindeki en genç yazı işleri müdürü Yavuz Turgul’du.

Turgul, dergiden ayrıldıktan sonra sinemaya duyduğu büyük ilgiyle Arzu Film’de senarist olarak çalışmaya başladı ve Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Sultan başta olmak üzere pek çok filme senarist olarak imza attı.

1980 yılında sinema sektöründe kriz yaşanmaya başlamıştı. Bu dönemde kariyerine reklamcı olarak devam etme kararı alan Turgul, reklam ajansı Manajans Thompson’da metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Reklamcılık ve sinemayı bir arada yürüten Turgul, ilk uzun metrajlı filmi için 1984’te kamera arkasına geçti Fahriye Abla. Başrolde Müjde Ar’ın oynadığı film büyük başarı kazandı.

1987’de Şener Şen ve Uğur Yücel’li oyuncu kadrosu, senaryosu ve kurgusuyla dönemin en iyi filmleri arasına giren Muhsin Bey’i çekti.

Şener Şenle başladığı uzun soluklu arkadaşlık ve iş ortaklığı ikilinin imza attığı filmlerde oldukça başarılı sonuçlar vermeye devam edecekti. Zira Turgul 1990’da Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni isimli filminde yine usta oyuncu Şener Şen’le birlikte çalıştı. 1992’de Gölge Oyunu’nu çektikten sonra, Türk sinemasının yeniden doğuşu olarak nitelendirilen, Türk filmlerine olan ilginin oldukça az olduğu 90’lı yılların kaderini değiştiren büyük çalışmasını izleyiciyle buluşturdu Eşkıya

Senaryosu, oyunculukları, Erkan Oğur ve Aşkın Arsunan’ın yaptığı müzikleriyle Türk izleyicisinin uzun zamanlardan sonra gördüğü en iyi filmlerden birine imza atmış oldu. Eşkıya’nın oyuncu kadrosunda Şener Şen dışında Uğur Yücel, Özkan Uğur, Güven Hokna, Kamran Usluer, Ülkü Duru ve Turgul’un kendisi gibi reklamcı olan oğlu Kurtcebe Turgul ve Yeşim Salkım da yer alıyordu.

Reklâmcılık kariyerinde de sinemada olduğu kadar başarılı olan Turgul, 1993 yılında Jeffi Medina’yla tanışmasının ardından Man Ajans Thompson’daki görevini bıraktı. Medina’yla birlikte Medina Turgul isimli reklâm ajansını kurdular.

1996 tarihli Eşkıya’dan sonra 1999’da TV için büyük bir proje hazırladı ikinci Bahar. Türk televizyonculuk tarihinde o yıla kadar çekilen en iyi dizi olan ikinci Bahar, izleyicinin devam etmesi yönündeki tüm isteklerine rağmen, senaryo doğrultusunda planladıkları dönemde bitirildi. ikinci Bahar, TV için yapılan tüm işlerin ticari olduğu günümüzde, kalitesinden ödün vermeden, hikâyesine bağlı kalınan, oldukça önemli bir işti

Yavuz Turgulun oğlu Kurtcebe Turgul’un Sulhi Dölek ve Murat Bıçak’la senaryosunu yazdığı dizide Şener Şen, Türkan Şoray, Tarık Pabuççuoğlu, Nedim Saban, Yasemin Conka, Devin Özgür Çınar, Barış Dinçer, Güven Hokna, Özkan Uğur, Merve Er, Ozan Güven, Nurgül Yeşilçay, Meral Okay, Cezmi Baskın ve Tan Sağtürk’ten oluşan zengin bir oyuncu kadrosu yer alıyordu.ikinci Bahar, oyunculuğa adımını ilk defa atan yeni oyuncular için de bir okul niteliği taşıdı.

Turgul, 2003 yılında yaratıcı yönetmenlik görevine ve aktif reklamcılık kariyerine nokta koydu Yavuz Turgul, son olarak 2006’da Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen’in başrollerini paylaştıkları Gönül YarasıLovelorn filmini çekti. Film oldukça başarılı oldu, zira yabancı film oskarı adaylığı söz konusuydu. Ancak birçok festivalde büyük ilgiyle karşılandı ve ödüller aldı.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …