Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığının Faydaları

Son zamanlarda televizyonlarda sürekli faydalarını anlatılan yer fıstığını sizlerle paylaşmak istedim. Yüksek besin değeri olan yer fıstığı, kolestrolü düşürmeye yardımcı oluyor.

potasyum ve B1 vitamini içeriğiyle yüksek besin değeri bulunan yer fıstığı, kolesterolü düşürüyor ve kan şekeri düzeyini kontrol altında tutuyor.

Çukurova üniversitesi ziraat fakültesi tarla bitkileri bölüm başkanı doktor halis arıoğlu yer fıstığının, içerdiği yağ, protein, karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler ile değerli bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Bitkisel yağlardan çok iyidir. Yer fıstığı yağının doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Arıoğlu, yer fıstığı yağının, tat ve dayanıklılık özellikleri bakımından pek çok bitkisel yağdan, daha üstün olduğunu, bu nedenle yer fıstığı yağı çok fazla tüketildiğini kaydetti.

Yemeklerde kullanımı; Yer fıstığı yağının sıvı olarak kızartmalarda, sıvı veya margarin olarak yemeklerde, pastacılık ile biyodizel üretiminde kullanıldığını anlatan arıoğlu ayrıca Bisküvi , şekerleme, çikolatalı ürünler, fıstık katkılı dondurma, fıstık ezmesi yapılarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …