Windows Nedir

Windows Nedir

Windows Nedir? Windows Ne Demek? Windows Nedir Kısaca? Windows Ne Demektir? Windows Hakkında Bilgi?

Windows Nedir, Windows Ne Demektir,Microsoftun ilk işletim sistemi olan MS-DOStan farklı olarak Windowsta aynı anda çok sayıda programla çalışmak mümkündür Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, programları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemleri ailesidir.

ilk Windows 1981 Yılında Satışa Sunulmuştur.

Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46lık bir pay sahibiydi 2006 Nisan ayı istatistiklerinde bu oranın %89, 2007 Aralık ayında ise %87.8 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2007 Aralık ayındaki payın %6.5 i Vista işletim sistemidir Bu alanda en ciddi rakibi şu anda Linuxtur.

Microsoft Windows ailesinin son üyesi 30 Ocak 2007de piyasaya çıkan Windows Vistadır. Bu program çıkmasıyla birlikte bir çok kullanıcı için hayal kırıklığı olmuştur. Çıktıktan yaklaşık bir ay sonra Windows XPnin satışının haziran 2008 de durdurulacağını açıklaması ise microsoftun ticari kaygılarının çok büyük olduğunun bir göstergesi olmuştur.

Microsoft Windows işletim sistemleri ailesi, daha eski IBM PC için olan MS-DOS ortamının üzerine bir grafik katmanı olarak başlamıştır. Modern sürümleri daha yeni olan Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur. Windows 32-bit ve 64-bit Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışır daha eski sürümleri DEC Alpha, MIPS R4000, ve PowerPC mimarilerinde de çalışmaktaydı SPARC mimarisinde de çalışması için çalışmalar vardı.

intel itanium işlemciler tarafından kullanılan IA-64, ve daha sonra AMD64 x86-64 olarak da biliniyor, Microsoft tarafından x64 olarak isimlendiriliyor, ve Intel tarafından adı EM64T olarak lisanslanarak kullanılıyor mimarilerinin çıkmasıyla, Microsoft güncel işletim sistemlerinin bunları destekleyen sürümlerini sundu. Modern 64-bit Windows ailesi Windows XP 64-bit Edition for IA-64 systems, Windows XP Professional x64 Edition for AMD64 systems, ve Windows Server 2003den hem IA-64, hem de AMD64 sürümlü oluşur.

Windowsun taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş sürümü Windows CE Pocket PC, Windows Mobile ailesi olarak anılır, gerçek 32-bit bir işletim sistemidir ARM, StrongARM, Intel XScale ve MIPS işlemcilerinde çalışır Windows NT, XP ve CEnin gömülü çalışan sürümleri de mevcuttur

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …