Vektör Grafik Nedir

Vektör Grafik Nedir

vektör kelimesi, pek çok kişi için bir anlam ifade etmeyebilir. ama bu sayfalarda, vektörlerin grafik oluşturmada ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz vektör terimini en basit haliyle, iki nokta arasında çizilen çizgi olarak tanımlayabiliriz. başka bir deyişle bu tip grafikler koordinatları belirlenmiş, başlangıç ve bitiş noktaları belirtilmiş çizgilerden oluşur. bilgisayar, bu yöntem ile çizilmiş çizgilerin tümünü yan yana koyarak resmi oluşturur

bulmaca dergilerinde rastladığımız noktaları birleştirme oyunlarını hatırlayın. bu oyunlar, başlangıçta sayfa üzerine dağıtılmış noktalardan oluşurlar. biz bu noktaları sırayla birleştirdiğimizde ise, resim ortaya çıkar. işte vektör grafikler de, biraz bu oyunlara benzer. grafiği hazırlayan kişinin, koordinatları sayısal olarak girmesine gerek yoktur. bilgisayar, bu koordinatları çizgi çizilirken kendisi oluşturur.

ortaya çıkan resim, farklı renk ve büyüklükteki çizgilerin bir araya getirilmesi temeline dayanır. bu çizgiler, teknik olarak nesne adıyla tanımlanırlar ve konumları da isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. çünkü resmi oluşturan her çizgi, aslında diğerlerinden bağımsızdır.

bitmap grafiklerin noktalardan oluştuğunu geçen sayımızda öğrenmiştiniz. bu yüzden büyütüldüklerinde noktalar da büyür ve resimde bozulmalar meydana gelir. fakat vektör grafikte resim geometrik şekillerden oluştuğu için, büyütüldüğünde benzer sorunlar yaşanmaz. bu özellik, vektör grafiğin bu kadar çok tercih edilmesinin temel nedenidir.

küçük resim clıpart ve diğerleri
eğer bilgisayarınızda ms office programı yüklüyse, word belgelerinize önceden hazırlanmış küçük resimleri ekleyebilirsiniz. bunun için word, penceresinden ekle / resim, / küçük resim yolunu izlemeniz, küçük resim klasöründen beğendiğiniz resmi seçmeniz ve tamam düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

word belgesine eklediğiniz bu resim, .wmf uzantısına sahip bir windows meta dosyasıdır. wmf, vektör grafiklerle yaratılmış dosya türlerinden biridir. örnek olarak bu sayfalardaki gitar resmine dikkat edin ve onu oluşturan parçalara göz atın. resim, işte bu parçaların bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur.

vektör grafik dosyası oluşturabileceğiniz ve oluşturduktan sonra üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz farklı programlar vardır. bunlardan en önde gelenleri ise corel draw, adobe lllustrator ve macromedia freehanddir. bu programların sahip olduğu özellikler sayesinde, kısa sürede güzel ve orijinal resimler yaratabilirsiniz.

önceden hazırlanmış küçük resimler, sadece ms office programına özgü bir özellik değildir. örneğin corel drawun yeni versiyonlarında yaklaşık 40.000 adet küçük resim bulunmaktadır ve hepsi, konularına göre kategorilere ayrılmıştır. kategoriler, aradığınız resmi bulmanızı büyük oranda kolaylaştırır. yeni bir resim yaratmakla uğraşmak istemediğiniz zamanlarda, bu küçük resimlerin çok işinize yarayacağını asla unutmayın.

vektör grafiğin kullanımı
vektör grafiklerin pek çok farklı kullanım alanı vardır. işte size basit bir örnek her gün okuduğumuz gazetelerdeki harfler aslında birer vektör grafiktir. ayrıca bu tip grafikler, . pek çok teknik çizim alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

vektör grafikler ve ev dekorasyonu
vektör grafik ile yapabilecekleriniz, aslında saymakla bitmez. diyelim ki evinizi yeninden dekore edeceksiniz ama hangi eşyanın nerede, nasıl duracağından emin değilsiniz. bütün bir gününüzü eşyaları sağa sola çekiştirerek geçirdiniz fakat hala istediğiniz sonucu alamadınız. öyleyse eşyaları şimdilik yerlerinde bırakın ve bilgisayarınızın karşısına oturun.

uygun bir yazılımın yardımıyla, gerçek ölçüleri de göz önünde bulundurarak evinizin basit bir planını çizin. kuş bakışı bir görüntü olsun ve kolaylık sağlaması açısından farklı odalara farklı renkler verin.

vektör grafiklerle çalışan pek çok program, temel eşyaların öncenden hazırlanmış resimlerini kullanıcılarına sunarlar. bu eşyaları evinizin planına yerleştirin. böylece sizi tatmin edecek bir dekorasyon oluşturmanız da kolaylaşacaktır. ekranda hoşunuza giden bir dekorasyon yarattığınızda, artık eşyaları çekiştirmeye geri dönebilirsiniz. ama bu kez işiniz çok daha kısa sürecek.

vektör grafiğin avantajları
vektör grafik, bazı avantajları nedeniyle bitmap grafiğin yerine kullanılabilir

vektör grafik, bitmape göre sabit diskte daha az yer kaplar. büyütme ve küçültme işlemleri sırasında resimde bir bozulma olmaz. resim çok kolay bir şekilde değiştirilebilir ve istenen parçaları, başka bir resimde rahatlıkla kullanılabilir. resmi oluşturan çizgilerin rengini, kalınlığını ve yerini değiştirmek çok kolaydır

word ile resim üzerinde oynamak
resim üzerinde değişiklik yapmak için, mutlaka özel bir yazılım kullanmanıza gerek yok. bu işlemi microsoftun ünlü kelime işlemcisi word ile de yapabilirsiniz. belgenize bir resim ekledikten sonra, resmin üzerine çift tıklayın. karşınıza resim biçimlendirme penceresi gelecektir. artık resmi oluşturan çizgileri dilediğiniz gibi değiştirmeniz ve resim üzerinde her türlü değişikliği yapmanız mümkün. üstelik bu işlemler için çok tecrübeli bir kullanıcı olmanıza da gerek yok.

internette vektör grafik
ınternet üzerinde yayınlanmak üzere animasyon hazırlayan profesyoneller de, amaçlarına ulaşmak için vektör grafiği tercih etmektedirler, örneğin internet sayfalarının oluşturulmasında kullanılan en yaygın animasyon programı macromedia flashtır. bu program, vektör grafiklerin yardımıyla küçük boyutlu ve çok güzel görünen animasyonlar yaratılmasına olanak tanır.

vektör grafikle yaratılmış resimler üzerinde farklı denemeler yapmaktan korkmayın. çünkü bu tip grafikleri anlamak, ancak deneme-yanılma yöntemiyle mümkün olabilir. eğer yaptığınız değişiklikten memnun kalmazsanız, son hareketinizi kolayca geri alabilirsiniz

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …