Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı Nedir

Her kadında kadınlık hormonlarının etkisiyle servikal bezlerden salgılanan vajinal akıntı normal sayılmaktadır ve üreme çağındaki tüm kadınlar da fizyolojik gelişmektedir. Bu kaygan sıvı aynı zamanda vajinanın kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkinin ağrısız gerçekleşmesi açısından da faydalıdır. Üreme çağındayken vajinal sıvılar oldukça yoğundur. Menopoz döneminde ise bu sıvının salgılanması durur ve vajinal kuruluk oluşur. Vajinal sıvılarda, regl döngüsü içinde yumurtlama dönemine yakın zamanlarda artış görülür hatta vajen dışında yoğun olmasından dolayı çamaşır da ıslaklık oluştursa da renksiz ve kokusuz olan bu akıntı kaşıntı ve enfeksiyona sebep olmaz.Vajinal akıntılarda normal dışı artış görülmesi ise vajina iltihabı yani vajinit ihtimalini düşündürmelidir. iltihap ile gelişen akıntı hem süt kesiği gibi koyu kıvamlı olup sarı ya da yeşil renkte olabileceği gibi hem de kötü kokuludur.

Her akıntı enfeksiyon sebepli olmayabilir. Kadınların kullandıkları ped ya da tampon, prezervatifler ve genital bölge parfümleri de irritasyona sebebiyet vereceğinden akıntı oluşabilir. Sıklıkla görülmese dahi kadın üreme organlarındaki tümörler de akıntıya sebep olabilir.

Vajinal akıntılarda en fazla karşılaşılan nedenlerden birisi bakteriyel vajinozis olarak bilinen ve Gardnerella Vajinalis denilen mikrobik ajanın vajinada artması ile oluşur. Akıntı yoğun ve hafif sarımsı yada grimsi bir renktedir. Bazen de vulva da irritasyon gelişebilir. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Genital bölgelerde oluşan mantar ise kaşıntı ve irritasyon ile belirginleştiği gibi enfeksiyon vulvayı da etkileyebilir. Kaşıntı sebebiyle ciltte kızarıklık ve şişlik gelişmektedir. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak, gebelik yada şeker hastalığı sebepleriyle gelişen Candida denilen ve vajinada çoğalan mantar sonucu oluşan akıntı da süt kesiği görünümündedir ve vajina duvarına yapışıktır. Vajinal ve ağızdan kullanılabilecek farklı türdeki anti-mantar ilaçlarıyla tedavi edilmektedir.

Diğer bir vajinal enfeksiyon sebebi ise Trichomonas vajinalis adı verilen ve cinsel ilişki ile bulaşan mikroorganizmadır. Fazla miktarda ve yeşilimsi renkte akıntı olup irritasyona sebep olur. Vajina ve vulvada kaşıntı ile yanma şikayetleri de beraberinde gelişir. Bu durumda her iki eşin de tedavi görmesi gerekir.

Tümör sebeiyle oluşan akıntılar da yine fazla miktarda sümüksü kıvamdadır ve üzerinde ince çizgilerle kan görülebilir. Bu durumda üreme organları detaylı incelenmeli ve teşhise göre tedavi uygulanmalıdır.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …