Vadi Nedir

Vadi Nedir

Vadi Ne Demek? Vadi Nedir Kısaca? Vadi Ne Demektir? Vadi Hakkında Bilgi? Vadi Kısaca?

Vadi Ne Demek, Vadi akarsuyun içinde aktığı, kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan arazi türünü tanımlamak için kullanılan ve birkaç kilometre ya da binlerce kilometre kare genişliğinde olabilen coğrafi alan. Vadiler, akarsuların yaptığı aşındırmayla yanlamasına, derinlemesine gelişir. Diğer yandan da geriye aşındırma sonucu boylarını uzatırlar. Genellikle dağ ya da tepelerle çevrelenirler iki dağın arasındadır. Sözlük anlamı 1.iki dağ, arasındaki çukurca arazi veya geçit, koyak. 2.Eskilemiş, mecaz Alan, yol, tarz.

Vadi Çeşitleri Nelerdir

Çentik Vadi (Kertik): Akarsuların derine aşındırmasıyla oluşan V şekilli, tabansız, genç vadilere çentik vadi ya da kertik denir.

Yarma Vadi (Boğaz): Akarsuyun, iki düzlük arasında bulunan sert kütleyi derinlemesine aşındırması sonucunda oluşur. Vadi yamaçları dik, tabanı dardır. Akarsuyun yukarı bölümlerinde görülür. Türkiye’de çok sayıda yarma vadi (boğaz) bulunur.

Kanyon Vadi: Klaker gibi dirençli ve çatlaklı taşlar içinde, akarsuyun derinlemesine aşındırmasıyla oluşur. Vadinin yamaç eğimleri çok dik olup, 90 dereceyi bulur.

Tabanlı Vadi: Akarsu, yatağını taban seviyesine yaklaştırınca derine aşınım yavaşlar. Yatak eğiminin azalması akarsuyun menderesler çizerek yanal aşındırma yapmasına neden olur. Yanal aşındırmanın artması ile tabanlı vadiler oluşur.

Türkiye’deki Vadiler

  • 1-) Ağasar vadisi (Trabzon)
  • 2) Ballıkayalar (Kocaeli)
  • 3) Gogo dere vadisi (Elazığ)
  • 4-) Ihlara vadisi (Aksaray)
  • 5-) Kelebekler vadisi(Muğla)
  • 6-) Munzur vadisi(Tunceli)
  • 7-) Zelve vadisi (Nevşehir)
  • 😎 İnözü vadisi (Ankara)
Sözlükte Vadi Ne Anlama Gelmekte

İki dağ arasındaki uzun çukur. dere. bir nehrin aktığı yer. nehir yatağı.

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …