Üşütmeye Ne iyi Gelir

Üşütmeye Ne iyi Gelir? Üşütme Nedir?

Üşütmeye Ne iyi Gelir? üşütme genelde kış aylarında soğuk algınlığı ile birlikte meydana gelir.Hayatımız boyunca bir çok kez yakalandığımız soğuk algınlığına ve çeşitli üşütmelere ilaçlar dışında doğal yollar ile de önlem alabilir ve bu hastalıklardan kurtulmaya çalışabiliriz. Üşütmeye en iyi gelecek, en iyi önlem alınabilecek bitki ıhlamurdur. Ihlamur içeriğinde bulunan bolca C vitamininden dolayı rahatsızlığı gidermede oldukça etkilidir. Ihlamur dışında tarçın, zencefil karanfil gibi bitkiler ve bunların karışımı da soğuk algınlığını ve diğer üşütme çeşitlerini önlemeye yardımcıdır. Daha çok çocuklar üşütmeye maruz kalarak hastalanırlar. Üşütme sonucu, burun akıntısı, yüksek ateş, titreme, terleme, öksürürk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı meydana gelir. Üşütme sonucu vücudun direnci kırılır ve bazı durumlarda enfeksiyona neden olur, enfeksiyon ise yüksek ateş oluşmasını tetikleri

Üşütmenin Belirtileri Nedir

Üşütmeye Ne iyi Gelir? Genelde soğuk havalarda üştüme sonucu meydana gelir ve bir çok belirtiyle birlikte kendisini gösterir. Üşütme sonucu birden fazla sağlık sorunu meydana çıkabilir. Yüksek ateş olması durumunda mutlaka 112’yi arayarak mutlaka tıbbi yardım istemelisiniz.

 1. Ağrılar
  Öksürük
  ishal
  kulak ağrısı
  Ateş
  Vücutta kırgınlık ve halsizlik
  Sıcak, kuru cilt veya terleme
  Uyuşukluk
  Mide bulantısı
  İsilik
  Terleme
  Kusma

Üşütme genelde çok dikkate alınmayan bir hastalık olmasına rağmen aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora gitmelisiniz. Veya acil tıbbi yardım istemelisiniz, çünkü aşağıdak durumlarda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Bilinç kaybı, örneğin etraftaki olaylara tepkisizlik
Bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişim, örneğin dışarı geçen ya da tepkisizlik olarak
Çok yüksek ateş
Cilt ve dudaklarda karıncalanma veya mavimsi renk oluşumu
Sulu ishal uzun süreli
Nefes darlığı
Boğılma hissi veya diğer nefesle alakalı sorunlar
Mide bulantısı ile birlikte kusma
Aşırı derecede baş ağrısı gibi durumlar söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Üşütmeye İle Birlikte Oluşabilecek Hastalıklar

Üşütme sonucu bazı hastalıklarda tetiklene bilmektedir bundan dolayı üşütmeyi hafife almamanız gerekmektedir. Özellikle uzun süreli yatağa düşürecek seviyedeyse mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.Üşütme ile birlikte kendisini gösteren hastalıkları kısaca şu şekilde sıralamak mümkün, hatta bunlarfan bazıları bulaşıcı olabilir:

 • Bronşit
  Nezle
  İltihab
  Kulak enfeksiyonu
  Solunum yollarında enfeksiyon
  Grip
  Menenjit
  Zatürree
  Boğaz ağırısı
  Gözlerde sulanma
  Gözlerde kızarma
  İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle böbrek enfeksiyonu
  Titreme
  Astım atakları
  Öksürük

Üşütme Nasıl Tedavi Edilir

Kişin yaşı ve sağlık koşulları da göz ününde bulundurularak doktor kontrolünde gerekli tıbbi müdahale yapılabilir. Üşütme vakalarında öncelik eğer çok yüksek ateş varsa ateşi düşürmek olmalıdır. Akabinde aşağıda önerdiğimiz bazı bitkisel ve doğal tedavi metodları uygunalabilir;

Temiz Hava

Eğer üşütme ile birlikte öksürük, burun akıntısı, solunum yoları enfeksiyonu varsa mutlaka temiz havaya çıkılmalıdır. Kapalı alanlarda mikroplar daha fazla çoğları ve iyileşme süreci uazar.

C Vitamini

Aslında C vitamini üşütmeden önce tedbir amaçı zaten düzenli şekilde alınması gerekir. Bunun yanında üşüstme tedavisi sürecinde C vitamini besinler bol miktarda alınmalıdır. Özellikle kış aylarında çocukların bol miktarda C vitamini içeren besinler almaları gerekir.

Limon

Üşütme vakalarında ilk kullanılan besinlerden birisidir. Limonlu çay veya limon suyu yada kaynamış suya bir miktar limon ekleyerek içmek sorunu azaltabilir. Limon aynı zamanda boğazda meydana gelen enfeksiyonu temizler.

Karabiber

Karabiberin mikropları kırıcı özelliği vardır. Bir su bardağı süte bir çay kaşığı karabiber katarak içeniz aynı zamanda solunum yolarında rahatlama sağlar. Bunun yanında kırmızı biberde faydalı olacaktır.

Tetra

Diğer bir ifade ile duman ağacı, grip ve nezle tedavilerinde oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Bir yemek kaşığı tetra bitkisini bir su bardağı suda kaynatın ve soğuduktan sonra için. Belirli bir rahatlama sağlayacaktır. Bu bitkinin dumanı aynı zamanda kapanan burunu açabilir.

Bal

Hakiki ballar antibiyotiklerden bile daha etkili mikrop kırıcılardır, vücutta meydana gelen enfeksiyonun ortadan kalmasını destekler ve öksürüğü azaltabilir. Süte karışturarak içebilirsiniz. Balı aynı zamanda zencefil çayın akatark tüketebilirsiniz.

Bal – Zencefil-Limon

Üşütmenin en etkili tedavisi arasında gösterilir. Zencefil çayı hazırlayarak birkaç damla limon ve bir çay kaşığı bal ekleyerek günde 3 kere için , daha hızlı tedavi olmanıza yardımcı olacaktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken 2 önemli husu var.

İki yaşın altındaki çocuklar için bal alerjiye enden olabilir.
Zencefilin mutlaka taze olması gerekir, etrafında siyahlıklar varsa temizlenmelidir aksi durumda zehirlenmeye neden olabilir.

Kara Turp ve Bal

Kara turpun içinin 20-30 santim oyun ve oyuğa bal doldurun, ayrıca zencefil de katabilirsiniz. Bu şekilde 3-4 saat kaldıktan sonra boşaltmadan tahta kaşıkla bir miktar alın ve bir çay bardağı sıcak suya karıştırarak için, özkürüğe iyi geldiği gibi, üşütmeden kaynaklanan diğer sorunları ortadan kalıdracaktır.

Bal ve Soğan Suyu

Soğanın üst kısmında 10-15 santim bir oyuk açın, iç ve bir aletle iğne veya tığ ile soğana 6-7 tane delik açın ve açtığınız oyuğa bal doldurup bir bardağa koyun 6-7 saat bu şekilde bekletin, akan bal ve soğan suyu bardakta toplanacaktır, günde sabah akşam 1 çay kaşığı tüketin. Bronşların açılmasını sağlayacak ve enfeskiyonu kıracaktır. Bu uygulamanın bşr çok antibiyotik ilacından 4-5 kat daha etkili olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …