Uykusuzluğa Ne iyi Gelir

Uykusuzluğa Ne iyi Gelir? Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluğa Ne iyi Gelir? İsanların sağlık koşulları ve yaşına göre değişmekle birlikte bir insan için günde 7-8 saat uyuması yeterlidir.Uykusuzluk, uyku isteği olmasın rağmen uyuyamama durumudur. Gece yeterince uyku alınmadığından dolayı gündüz saatlerinde yorgunluk ve halsizliğe sebep olur. Uykusuluk sorunu enerji seviyesinin düşmesinden, ruh haline, iş performansına kadar günlük hayatta ciddi sorunlara neden olur.Bazı uykusuzluk problemleri kronik ve psikolojik olmasına rağmen bazıları günlük hayatta yapılacak ufak tefek değişikliklerle giderilebilmektedir. Bundan dolayı yatma saati ve süresi önemlidir.

Uykusuzluğun Belirtileri Nedir

Uykusuzluk problemleri bazı belirtilerle ortaya çıkar ve bu belirtiler başlangıç aşamasında tedbirler alınmadığında giderek sorunun kronikleşmesine enden olmaktadır. Uykusuzluk belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Zorlukla geceleri uykuya dalmakta
  Gece boyunca uyanmak
  Çok erken kalkmak
  Iyi bir gece uykusundan sonra dinlenmiş olmamak
  Gündüz yogunluk ve uykusuzluk hissetmek
  Sinirlilik, depresyon veya anksiyete
  İşlere odaklanamamak, motivasyon sorunları
  Artan hatalar veya kazalar, dikkat eksikliğinin çok fazla olması
  Gerilim
  Geçici ve kronik baş ağrıları
  Mide ve bağırsaklar sorunları
  Uyku hakkında devam eden endişeler

Uykusuzluk sorunlarından kaynaklanan endişe, korku, kötü düşünceler ve diğer psikolojik faktörler.

Uykusuzluk problemi olduğunda kişinin uykuya dalması 30 dakika veya daha fazla zaman alabilir. Kişinin yaşına bağlı olarak günde 4-5 ve daha az zamana düşer.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli

uykusuzluk günlük işlerinizin yapılmasına ciddi anlamda engel oluyorsa artık doktora gitmenizin vakti gelmiştir. Daha önceden uykusuzlukla ilgili sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız önceden doktora görünmek hem hastalığın ilerlemesin, hem kronikleşmesini hem de daha erken teşhis ve tedavi konulmasına yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluğa Ne iyi Gelir? Uykusuzluğa bir çok faktör neden olabilir, psikolojik, fiziki, kullanılan ilaçlar, beslenme ve diğer unsurlar. Bunun yanında uykusuzluğa en çok neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Stres

iş, okul, sağlık veya aile ile ilgili endişeler uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar daha çok psikolojik nedenlerdir, birisinin ölümü, boşanma, işten ayrılma gibi hayatta önemli olaylar en önemli nedenlerindendir.

Anksiyete

Günlük kaygıların yanı sıra post-travmatik stres bozukluğu gibi daha ciddi anksiyete bozuklukları.

Depresyon

Depresyon uykusuzluğa neden olduğu gibi çok fazla uyumaya da neden olabilmektedir.

Tıbbi Durumla

Kronik ağrı, nefes güçlüğü, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, uykusuzluğa neden olabilir. Uykusuzluk ile bağlantılı durumların arasında artrit, kanser, kalp yetmezliği, akciğer hastalığı, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), aşırı aktif tiroid, felç, parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı yer alır.

Uykusuzluk ve Yaş

Kişi yaşlandıkça uykusuzluk sorunları artabilir, yani diğer bir ifade ile uykusuzluğu yaş da tetikleyebilir. Bunun için yaşantınızda bazı önlemler sorunu çözebilir, bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

İş programında değişiklik
Yolculuk veya iş gezilerini azaltmak
Ortam değişikliği
Dinlenme süresini arttırmak
Zihin faaliyetlerini ve zihni meşgul edecek sorunları azaltmak
Yatmadan önce hazılrık yapmak, televizyon, bilgisayardan uzak durmak
Her gün aynı saatte yatmaya odaklanmak
Rahat ve sessiz uyku ortamı oluşturmak
Rahatsız edecek faktörleri gürültü gibi, ortadan kaldırmak
Kafein içeren içeceklerden uzak durmak
İlaçları doktor kontrolünde azaltmak
Antidepresan ilaçları da uykusuzluk problmelerini tetiklemektedir, doktorunuza danışarak ilaçlarla alakalı önlemleri almak
Diğer hastalıklar için kullandığınız ilaçların uykusuzluğu tetiklememesini sağlamak
Çay, kahve gibi içecekleri azaltmak,
Nikoton, sigara tüketim, alkol gibi maddelerden uzak durmak, yatmadan önce bunları almamak
Çok geç yemek yemekten kaçınmak, yatmadan 4-5saat önce yemek yemek, yatmadan önce yoğurt gibi mideyi yormayacak yemekler yemek

Uykusuzluk Nasıl Tedavi Edilir

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız mutlaka öncelikli olarak doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun gerekli araştırmaları yapması uykusuzluğa neden olan sebeğlerin ortaya çıkarılması için önemlidir. Bu aynı zamanda bekli de hiçbir ilaç ve tedavi kullanımı yapmadan sadece hayatınızda yapılacak bazı değişiklikler sayesinde sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Tedavi esnasında doktorunuz bazı fiziki değişiklikler yanında ilaçlı tedavilerde uygulayabilir. Aşağıda paylaştığımız doğal tedavi metodlarını da doktorunuzun onayıyla uygulayabilirsiniz.

Melatonin

Melatonin takviyesi yaygın olan çeşitli uykusuzluk koşulları için tavsiye edilir. Beyinde, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen doğal hormon oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Meditasyon

Düzenli meditasyon pratiği stres hormon seviyelerini azaltarak uyku teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Hipnoz

Çeşitli çalışmalar hipnozun uykuya ve uyku süresini ve uyku kalitesini artırmak için faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Gıda ve Beslenme

Uykusuzluğa neden gıdaların minimuma indirilmesi ve düzenli beslenme , özellikle yatmadan kısa bir süre önce veya gece kalpık yemek yemek uykusuzluk problemlerine neden olmaktaıdr.

Kediotu

Kediotu çayı tüketimi uyksuzluk sorunlarına kısmen faydalıdır. Aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Aşırı miktarda kediotu tüketimi uyuşukluklara neden olmaktadır.

Limonlu Balsam

Stres ve depresyon kaynaklı uykusuzluk problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yemeklerde ve kayvaltıda melisa özü ile birlikte alınması tavsiye edilmektedir.

Akupunktur

Akupunktur uykusuzluk problemlerine yardımcı olabilir. Pittsburgh Üniversitesi tarafından yapulan çalışma sonucunda akupunturun uykusuzluk hastalığına iyi geldiği ıspatlanmıştır.

Papatya Çayı

Kas gerginlikleri azaltmak ve sindirimi yatıştırmak için papatya çayı yardımcı olabilir. Papatya çayının aynı zamanda stres ve depresyona faydalı geldiği bilinmektedir. Böylece günde bir fincan paptya çayı tüketimi uykusuzluk problmelerinin çözümüne katkıd abulunur.

Yoğurt

Yatmadan kısa bir süre önce bir kase yoğurt tüketimi daha hızlı uyumaya yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …