Uşak Tarihi

Uşak Tarihi

Uşak, ili milattan önce 5000 yıllarından itibaren bir yerleşim bölgesidir. M.Ö. 2500 yıllarına kadar hitit hakimiyeti altında olan bölge bu tarihte Luvi istilasına ugramıştır. Hitit krallığı dağıldıktan sonra burasını Ege göçleri sırasında boğazlardan gelen Frigyalılar mesken edinmiştir

M.Ö. 7. yüzyılda bu bölge Frigyalılar ve Lidyalılar arasında paylaştırılmıştır. Lidyalılar Uşakın batısında yaşamışlardır. Lidyalılar tarafından yapılan ve Ege ile Yakındoğuyu birbirine bağlayan Kral Yolu Uşaktan geçiyordu.

M.Ö. 6. yüzyılda bütün Anadolu Pers imparatorluğunun egemenliği altında idi Yine M.Ö. 4. yüzyılda Büyük iskender Pers imparatorluğunu yıkar ve Anadolunun yeni hakimi olur. Bölgemizin hakimiyetini Makedonya devletinden sonra Bergama Krallığı daha sonra da M.Ö. 2 yüz yılı civarlarında Roma imparatorluğu devralır.

Bölgemiz M.S. 395 yılına kadar Roma imparatorluğu hakimyeti altinda iken imparatorluğun ikiye ayrılması sonucu 700 yıl boyunca Bizans hakimiyetinde kalır.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolunun fethi ile görevlendirilen 1. Süleyman Sah, Uşakı Selçuklu devletine katmıştı. Selçukluların dağılmasından sonraki beylikler döneminde Germiyanoğulları bölgede hakimiyet sürmüş, 1391 yılında yılında Yıldırım Beyazit tarafından Osmanoğullarına katılmıştır. Fetret Devri boyunca Karamanlılar elinde kalmiş, 1414 yılında tekrar Germiyanoğullarına geçmiş.

1429 yılında Osmanlı Devletine katılmıştır. Uşakın, istiklal savaşımızda önemli bir yeri vardır. Yunan Orduları Komutanı General Trikopis Merkez Göğem Köyün de esir alınmıştır. 1 Eylül 1922 de uşak isgalden kurtulmuş, 2 Eylül 1922 de Atatürk ve inönü şehre gelerek karargah kurmuşlar, Trikopolisin kılıcını bugün Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi olan evde teslim almışlardır.

kütahya iline bağlı bir ilçeyken 15 Temmuz 1953 yılında çıkarılan 6129 sayili kanunla il olmuştur Osmanlı döneminde aşıklar diyarı anlamına gelen uşşak sonraları oğul, evlat anlamına gelen uşşak, olarak anılmaya baslanmıs, söyleniş kolaylığı olarak Snin biri düsmüstür. il Kuruluş yasasında da ilin adı uşşak olarak geçmiştir

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …