Turp Faydaları

Turp Faydaları Nedir

Turp Faydaları Nedir? Turp Faydası Nedir? Turpun Faydaları Nelerdir? Turpun Faydaları Nedir? Turpun Faydası Nedir?

turp, Sofralarımız da köfte, pilav gibi bakliyat yemeklerinin yanında çok lezzetli giden turpun saymakla bitmeyen faydaları vardır. Cildimizden tutunda, saçımıza, iç organlarımıza kadar bir çok faydası var.

Turp Faydaları

Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri ibn-i sinanın tıp hanunu kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri.

Eklem ve Karaciğerin ilacı Turp

Bin bir derde deva olan turp sindirim ve karaciğer tıkanıklıklarını etkili biçimde giderir. Gözaltı morlukları, saç dökülmesi, sivilcelere de iyi gelen turp, yılancık hastalığının da şifasıdır. inatçı öksürükleri tedavi eder ve yara izlerini siler.

En güçlü ve yararlı kısmı tohumudur. Sonra kabuğu, sonra yaprakları ve sonra etli kısmıdır. En yararlı hali haşlanmış halidir. Turp yağının etkisi hint yağı gibidir. Ancak ondan daha şiddetlidir. Onun yabanisi bütün özelliklerini taşır ama daha kuvvetlidir. Kökü birinci derecede rutubetlidir, tohumu üçüncü derecede sıcaktır.

Turp gaz yapar fakat tohumu gaz giderici ve yumuşatıcıdır. Turpun yabanisi hararet ve susuzluk yapıcıdır. Pişmişinin gıda değeri daha fazladır fakat tıbbi değeri azdır. Turpun merkezinde bulunan kısmı hızlı küflenir bu da içindeki zararlı maddelere bağlıdır. ilk baharda çıkan yaprakları zeytinyağıyla yenirse en faydalı şeklidir.

Turpun Güzelliğe Faydaları

Darı unuyla karıştırılırsa saç kıran ve yılancık hastalıklarında saçı çıkarır, ayrıca iltihaplı sivilceleri de iyileştirir. Turp balla karıştırılırsa göz altındaki morluklara iyi gelir. Turpun tohumları, vücuttaki çilleri, lekeleri, renk değişikliklerini ve darp izlerini giderir. Turp tohumu kendisi ile karıştırılıp haricen kullanıldığında addison hastalığındaki siyah lekeleri giderir.

Turpun Yaralara Faydaları

Turp balla beraber karıştırılıp pansuman yapıldığında, malign ve benin yaraları iyileştirir. Tohumları sirke ile gangren bölgesine uygulandığında tamamen iyileştirir. Bit hastalığına da iyi gelir.

Turpun Hareket Organlarına Faydaları

Tohumları eklemlerdeki travmaları iyileştirir ve ayrıca eklem ağrılarına çok iyi gelir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …