Türk Erkek Ve Kadınlarının Estetik ilgisi

Türk Erkek Ve Kadınlarının Estetik ilgisi

Toplumda kabul ve teşvik görmeye başlayan estetik operasyonlarla, bireylerin hedeflerine daha rahat ulaştıklarını söyleyen Doç.Dr.ibrahim Aşkar, bireylerin özgüvenlerini yeniden kazandıklarını söyledi. 2 bin hasta üzerinde yapılan ankette en çok estetiği kadınların yaptırdığı ortaya çıkarken, yine kadınların en çok meme estetiği için bıçak altına yattığı belirlendi.

Günümüzde bireylerin toplum içi ilişkilerde bedensel güzelliğin oynadığı rol ve kültürel etkileşim sebebiyle estetik operasyonlara yöneliyor. Önceki yıllarda toplumda kabul görmeyen ve gizli saklı yapılan estetik operasyonlar, artık aileler tarafından tavsiye ve teşvik ediliyor. Güzelleşmek, beğeni görmek, işinde yükselmek,sağlık sorunları , iyi para kazanmak veya mutlu birliktelikler için estetik operasyon yaptıran 2 bin hasta üzerinde yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Estetik operasyon yaptıran 2 bin hastalar üzerinde yapılan anket sonucunda bireylerin ameliyat sonrasında hem de kendilerine olan özgüvenlerini tekrar kazandıkları hem de, hedeflerine ulaşmada engelleri daha rahat aştıkları ortaya çıktı. Bin 346 bayan ve 654 erkek hasta üzerinde yapılan ankette, estetik yaptıranların yaş ortalamasının bayanlarda 33-49 erkeklerde ise 24-36 yaş olduğu tespit edildi.

KADINLAR GÖĞÜS ERKEKLER BURUN YAPTIRIYOR
Anket sonucunda yine kadınların en çok yaptırdığı ameliyatlar sayısına göre şöyle sıralanıyor. Meme büyültme, meme küçültme, liposuction, karın germe, kol ve bacak germe, popo asma, yüz ve boyun germe, göz kapağı, kaş aldırma, kulak estetiği ve cinsel estetik. 654 erkek hasta üzerine yapılan ankette ise erkeklerin en çok burun estetiği için bıçak altına yatıyor. Erkeklerde sayısına göre en çok yaptırılan operasyonlar ise şöyle sıralanıyor Burun estetiği, saç ekimi, jinekomasti (Kadınsı görünümlü memelerin küçültülmesi), liposuction, aşırı kıllanmalardan dolayı çeşitli lazer uygulamaları .

Hem kadınlar hem de erkek hastalar arasında cerrahi olmayan ve güzelleştirmeye yönelik uygulamalara da büyük ilgi gösteriliyor. Özellikle AWT, kavitasyon, manyetik alan tedavisi, leke tedavisi, Botoks ve dolgu, Mezoterapi lazer ve cilt bakım uygulamalarına hastalar rağbet gösteriyor. Bayan hastaların özellikle geçirdikleri operasyonlar sonrasında daha da güzelleşmek için çeşitli sıklaştırma ve gençleştirme uygulamalarına erkeklere oranla daha fazla ilgi gösterdiği belirlenirken, ameliyat sonrasında da estetik dünyasındaki gelişmeleri ve kontrollerini hiç aksatmadıkları belirlenirken, erkeklerin ise büyük çoğunlukla iyileştikten sonra bir daha ne aradıkları ne de kontrollere geldikleri ortaya çıktı.

ESTETiK YAPTIRANLAR YiNE DE GiZLiLiKTEN YANA
Ankete katılan bayanların yüzde 76’si geçirdikleri operasyonların başkaları tarafından bilinmesini istemezken, erkeklerin ise yüzde 82’si bunun çok az kişi tarafından bilinmesinden yana. Bayanlar arasında yaş kategorilerine göre, tercih edilen ameliyatlar ise farklılık gösteriyor. Genç kızlar 18-33 yaş grubunda meme operasyonları tercih ederken, orta yaş grubundaki bayanlar ise karın germe, liposuction ve göz kapağı ameliyatları yaptırıyor. Erkeklerde ise 18-30 yaş grubu burun ameliyatları yaptırırken, 24- 45 yaş grubu erkekler ise saç ekimi ve jinekomasti operasyonu ağırlıklı olarak tercih ediliyor.

TÜRKiYE ESTETiKTE AVRUPAYI SOLLADI
Türkiye’de estetik cerrahi konusunda diğer ülkere oranla çok ucuz olması ve Türk cerrahların bu konudaki başarısından dolayı, hasta turizmi ciddi bir seviyeye ulaşmış durumda. Almanya , isviçre, Avusturalya, Danimarka, Belçika, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere değişik ülkelerden çok sayıda hasta estetik operasyon yaptırmak üzere Türkiye’yi ve Türk hekimlerini tercih ediyor.

2 bin hasta üzerinde yapılan araştırmada, en çok estetik operasyon yaptıranlar arasında kadınlar ve erkeklerde meslek gruplarına göre de değişiklik gözlemleniyor. Bayanlarda, Turizm ve reklam sektöründe çalışanlar ile kamu kurumlarında çalışanlar başı çekerken, bunu Bankacılar , öğretmenler ile ev hanımları takip ediyor. Erkeklerde ise, Mimarlar ve öğretmenler ilk sırada yer alırken, bunları serbest ticaret yapanlar ve turizmciler yer alıyor. Estetik operasyon yaptıran kadınların kilo ortamalası 65 erkeklerde ise 87, hastalar ameliyat masasına yatmadan önce en çok internet ortamında yaptıracakları ameliyatlarla ilgili araştırma yaptıkları burada izledikleri görüntülerden sonra karar verdikleri ortaya çıktı.

GÜZELLiK KADINLAR KADAR ERKEKLERiN DE HAKKI
Kadınların en çok özel hayatlarında işlerin yolunda gitmemesi veya sıkıntılı dönemlerde yada, iş ve günlük yaşamda kendisini kabul ettirebilme duyusu ile estetik operasyonlara yöneldiğini söyleyen Doç.Dr.ibrahim Aşkar, meslek hayatı boyunca buradan kimsenin mutsuz ayrıldığını görmediğini söyledi. Bireylerin kendilerine olan özgüvenlerini yeniden kazandıklarını ve yeniden hayata dört elle sarıldıklarını söyleyen Doç.Dr.Aşkar, estetik uygulamaların artık eskisi gibi sadece belli bir ekonomik düzeyin üstüne olanların değil, herkesin taleplerini karşılayacak boyutlara ulaştığını belirterek “Güzellik, sadece kadına ait bir değer olmaktan çıkıp, erkeğin de talepleri arasına girdi. Kadınlar kadar erkekler de estetik yaptırıyor. iyi görünmek insanın doğasında olan bir şey. Bireyler kendisini herşeyden önce iyi görmek istiyor.

Kendini beğenmek, başkalarına beğendirmek istiyorlar. Artık günümüzde her türlü sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sınıftan estetik operasyonlar yaptıranlar var. Bireyler kendilerini iyi hissetmeleri, güzel görmeye başlaması ile birlikte hem özel hayatında hem de iş hayatında çok daha başarılı oluyor. Bunu da yaşadığımız tecrübelerden çok rahat görebiliyoruz ” dedi.(iha)

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …