Süt içmek için 10 iyi Neden

Süt içmek için 10 iyi Neden
Süt içmek için o kadar çok sebep var ki sayfalarca açıklama yapılabilir, sizler için süt içmek için 10 iyi neden ve faydalarını bir araya getirdik işte detaylar.

Süt kalp rahatsızlıklarına, dişlere ve cinsel rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Aşırı kilo alımını önlediği gibi sağladığı enerji ile de öne çıkmaktadır. Süt içmek, sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilmenin yollarından biridir. Dünyaya ilk geldiğimiz andan itibaren içmeye başladığımız süt, vücudumuzun ihtiyacı olan besin kaynaklarını barındırmaktadır.

Yaşantımızın her aşamasında içebileceğimiz sütü günde iki bardak tüketmek, zinde ve sağlıklı bir bedene sahip olmamızı sağlar. Özellikle çocukların süt içmelerinin gerekliliği onun besin değeri, içeriğindeki zengin kalsiyumdan kaynaklanmaktadır. Bu da büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimleri açısından oldukça önemlidir. İşte, süt içmek için 10 iyi neden;

1- Süt Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
Sütün içinde yer alan kan yağları ve kan basıncının düşmesini sağlayan kalsiyum, protein ve fosfor düzenli bir şekilde tüketilirse koroner kalp hastalıklarından koruma sağlamaktadır. İki bardak günlük süt tüketimi yüksek tansiyonun da dengelenmesinde etkilidir.

2- Süt Enerji sağlar

Süt, karbonhidrat, protein ve yağını bir arada sunduğu için kişiye enerji sağlamaktadır. Süt ve süt türevlerinin tüketilmesi sağlıklı beslenme yönünden olduğu kadar enerji için de oldukça gereklidir.

3- Süt Okul başarısını arttırıcıdır
Çocukların sağlıklı olmasının yanı sıra eğitim hayatındaki başarısı da ebeveynler için oldukça önemlidir. Çocukluk çağında günde iki bardak içilmeye başlanan süt okul başarısını da arttırmaktadır.

4- Süt Dişlerinizi korur
Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor mikroorganizmalara karşı doğal bir savunma görevi görmektedir. Asitli ve şekerli gıdaların yarattığı olumsuzluklar ve dişlerdeki çürüklerin önlenmesi için süt içmek oldukça önemlidir.

5- Süt Kemiklerin gelişmesini sağlar
Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Bu nedenle süt içmek kalsiyum ihtiyacını giderir ve hem çocukların kemik gelişimini sağlar, ham de yetişkinlerin kemik sağlığına katkıda bulunur.

6- Süt Kilo almayı önler
Kilo probleminin en aza indirgenmesinde süt oldukça önemlidir. Glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketilmesi sağlıklı beslenmeyi sağladığı gibi, kilo alımının da önüne geçebilmektedir.

7- Süt Hamilelikte mineral kaybının önüne geçer
Hamilelikle birlikte annenin kaybettiği mineraller, günde iki bardak süt içilmesi ile karşılanabilmektedir. Bu da hamileliğin iyi geçmesine katkı sağlar.

8- Süt Cildi parlaklaştırır ve güzelleştirir
Süt içmek kişinin sağlığına katkı sağladığı gibi güzelliğine de önemli katkıda bulunmaktadır. Sütün içinde yer alan vitamin ve mineraller, akne ve cilt inflamasyonu riskini düşürmektedir.

9- Süt Osteoporozdan korunma sağlar
50 yaş ve üzeri kadınların yaklaşık yarısında menopozun yanı sıra osteoporoz da görülmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için kalsiyum ve D vitamini alınması gerekmektedir. Her gün 2 bardak süt içmek bu ihtiyacı karşılamaktadır.

10- Süt Bağışıklık sistemi güçlenir
Sütün içinde bulunan zengin besin öğeleri kış mevsiminde soğuk algınlığı, grip ve farenjit gibi hastalıklardan korumaktadır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …