Ayaklardaki Kötü Koku için Doğal Çözümler

Ayaklardaki Kötü Koku için Doğal Çözümler
Ayak kokusu için doğal çözümler işte bu yazımızda. Ayakların bakımı için yaz aylarında daha çok özen gösterilmektedir. Halbuki kış mevsiminde kapalı ayakkabılar giyildiği için daha fazla bakım yapılması gerekmektedir. Kapalı ayakkabı içindeki ayaklar terler ve hemen bakteri üretip kokmaya başlarlar. Ayaklardaki kötü kokuları önlemek için neler yapmalı ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

1- Karbonat
Ph dengesini sağlayan karbonat ayakların kuru kalmasını ve bakterileri önlemektedir. Bunun için ayakkabılarınızın içine karbonat serpebilirsiniz. Sonuç olarak ayak terlemesini ve kokmasını önleyen en etkili maddelerden biridir.

2- Gargara
Gargara, ağız kokusuna karşı kullanılabildiği gibi ayak kokularını önlemek için de kullanılabilir. Gargaranın içinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletirseniz ölü deriler ve bakterileri yok edebilirsiniz.

3- Sirke
Mutfakta kullanılan sirke, saç derisi kaşıntılarını önlemek, parlak saçlara kavuşmak ve ayak kokularını gidermek için de kullanılmaktadır. Ilık bir su içine elma veya üzüm sirkesi ekleyerek 15 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızdaki kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Lavanta
Ilık bir su kabının içine birkaç damla kadar lavanta yağı damlatıp bekletin. Bu hem ayak kokusunu alacak hem de mantar enfeksiyonu riskini azaltacaktır.

5- Limon
Yarım bir limon alarak ayaklarınızı ovalayabilir, kokuların yok olmasını sağladığınız gibi ölü derilerden de kurtulabilirsiniz.

6- Pomza taşı
Ayaklarınızda oluşan ölü deriler kokuya sebep olur. Haftada bir defa pomza taşı ile ayaklarınızın altını ve topuklarınızı ovalarsanız cildinizi ölü derilerden arındırdığınız gibi kokudan da kurtulursunuz.

7- Adaçayı
Demlediğiniz adaçayını ayaklarınızı koyabileceğiniz bir su kabına koyun. Bu ayaklarınızın kokusunu alacak ve sizi rahatlatacaktır.

8- Epsom tuzu
Ağrıyan kasları yumuşatmak için ilaç olarak kullanılan epsom tuzunu suya karıştırın ve ayaklarınızı bunun içine sokun. Bakterilerden ve ayak mantarlarından kurtulup kokuyu yok edin.

9- Siyah çay
Siyah çay, anti-bakteriyel bir madde olan tanik asit barındırmaktadır. Siyah çayı demleyin ve bir kaba koyun. Ayaklarınızı buraya koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Haftada üç defa tekrarlarsanız ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …