Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir? Sindirim Mide yanması şikayeti için yiyeceklere dikkat etmeli ve sindirimi kolaylaştıran, yanma hissini azaltan besinleri tercih etmeli.Mide yanmasından şikayetçiyseniz yiyeceklerinize dikkat etmeli ayrıca sindirimi kolaylaştıran, yanma hissini azaltan yiyecekleri unutmamalısınız.

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Mide yanması zaman zaman hepimizin şikayet ettiği bir sorundur. Ancak bazı noktalara dikkat ederek bu problemi azaltmak mümkün. Öncelikle yemekleri az az, sık sık olacak şekilde tüketin, yavaş yiyin, iyi çiğneyin.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin. Karında basıncı arttıran sıkı kemer kullanmayın. Yemeklerden hemen sonra uzanıp yatmayın. Alkol ve sigaradan da mümkün olduğunca kaçının.

Ne Yemeli

Karnabahar Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.

Lahana

Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. ince şeritler halinde doğrayıp salata yapın.

Patates

Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu yada kereviz suyu ile karıştırıp için.

Elma Sirkesi

Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden Suyu

Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

ıspanak

ıspanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı

Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Muz

Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Pirinç

Mide ve bağırsak şikayetleri olan kişiler için pirinç lapası sindirim sistemini yormayan bir gıdadır. Özellikle kabuğu alınmış pirinç tüketmek midenizi ve bağırsaklarınızı yormamak adına önemlidir.

Yoğurt

Bağırsaklarınız için yararlı bakteriler içeren yoğurt antibiyotiklerin neden olduğu ishallere, şişkinliğe ve kilo vermeye yardımcı bir yiyecektir. Laktoz hassasiyeti olan kişilerin az miktarda tüketilmesi önerilir.

Yumurta

Yüksek ve kaliteli protein içeren yumurta mide ve bağırsak rahatsızları çeken kişiler için kolay sindirilen bir yiyecektir. Besin ve protein değerini koruduğu orta pişmiş hali ile tüketmeniz en sağlıklısıdır.

Et ve Balık

Burada bahsettiğimiz et ve balığın yağsız tercih edilmesi önemlidir. Et olarak derisiz tavuk ve hindi, balık olarak mezgit sindirilmesi en kolay et gruplarıdır. Fakat bu etleri kızartma dışında pişirme yöntemleriyle tüketmeniz gerekmektedir.

Havuç

İster çiğ ister buharda haşlayarak tüketeceğiniz havuç vücudunuzu toksinlerden arındırırken sindirim sisteminizi yormadan beslenmenizi sağlar.

Çorba

Haşlanmış sebzeler, et ya da tavuk suyuyla yapabileceğiniz çorbalar blenderdan da geçirilince midenizi ve bağırsaklarınızı yormadan sizi rahatlatan ve doyuran bir yiyecek olacaktır.

Ayva

Kalorisi düşük ama lif oranı çok yüksek olan ayva da sindirimi kolay bir yiyecektir. Diğer mevsimlere göre daha az hareket ettiğimiz kış mevsiminde ayva kilo vermeye yardımcı, mide ve bağırsak sistemine dost bir besindir.

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …