Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır

Evinizde gayet doğal ve işlenmemiş gıdalarla yapabileceğiniz bir sürü yemek çeşidi mevcut. Bu seçeneklerden biri olan şeftali reçelinin nasıl yapıldığını, detaylı tarifini ve püf noktalarını sizler için hazırladık.

Şeftali reçeli için malzeme listesi
Yarım limonun suyu

Şeftali reçelinin hazırlanışı

Elinizdeki şeftalileri ikiye bölerek kabuklarını soyun. Çekirdeklerini bir kenara ayırın.

Yarım şeftalileri de küp küp doğrayın.

Derin bir tencereye önce küp küp doğradığınız şeftalileri koyun, daha sonra üzerini elinizdeki şekerle kaplamaya başlayın. Şeftaliler ve şeker bitene kadar bu işlemi yapmaya devam edin.

Hazırladığınız bu malzemeyi 4-5 saatlik bir beklemeye bırakın. Bu işlem şeftalilerin suyunu salmasına yardımcı olacaktır.

Bu süre geçtikten sonra tencereyi ocağa alıp kısıp ateşte pişirmeye başlayın. Şeftalilerin suyunu salma oranına bakarak göz kararı az su saldığını düşünüyorsanız yarım su bardağı su da ekleyebilirsiniz. Şeftalilerin suyunu salma işlemi sertliğine ya da yumuşaklığına bağlı olarak değişecektir.

Şeftaliler kaynamaya başladığında üzerinde köpükler oluşuyorsa delikli ya da tahta bir kaşık yardımıyla bu köpükleri temizleyin. Ya da köpüklerin oluşumunu en aza indirmek için bir kaşık tereyağı da eklemeniz mümkün.

Reçelinizin iyice kaynadığını ve koyu bir kıvama girdiğini gördükten sonra üzerine yarım limon suyunu ilave edin.

Bu kaynatma işlemi sırasında eğer reçelinizin renginin daha pembemsi olmasını istiyorsanız çekirdekleri de tencereye ekleyebilirsiniz. Çekirdekleri eklediğinizde yapım aşamasında herhangi bir değişiklik yapmanıza da gerek yok.

Tam reçel kıvamına ulaşıldıktan sonra 5 dakika daha kaynatarak altını kapatın.

Reçelinizi kavanoza döküp kavanozu ters çevirerek soğumaya bırakın. Kavanozu ters çevirerek reçeli saklamak içine hava girmesini engelleyerek reçelin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Ayrıca kontrol et

irmik nasıl yapılır

irmik Nedir? irmik Nasıl Yapılır?

İrmik Nedir, İrmik Nasıl Yapılır? irmik bir çoğumuz tarafında  farklı şekilerde tatlısı yapılmaktadır, irmik tatlısı …