Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Hamile kaldığından şüphelenen tüm kadınların ilk başvurdukları şey evde yapılan hamilelik testidir. Bu testlerin sonuçları her zaman %100 doğru çıkmasa da çoğu durumda hamile olduğunuzu ya da olmadığınızı test etmeniz için en kolay yoldur. Hamilelik testinin yapılması için cinsel ilişkinin üzerinden en az 1 hafta-10 gün geçmelidir. Bunun sebebi 10 günlük süre içerisinde vücudunuzun eğer hamileyseniz hCG hormonunu salgılamaya başlaması ve bu hormonun idrarınızda testle beraber ortaya çıkmasıdır. Ancak daha sağlıklı ve doğru sonuçlar almak için regl döneminizin gecikmesini bekleyebilir ve hamilelik testi yapma sürenizi 14 güne kadar çıkartabilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı1Hamilelik durumunuzu kesin ve net şekilde gösteren tek seçenek kan testidir. Kanda hamilelik testini herhangi bir hastanede ”beta-hCG” değerlerinize baktırmak için yaptırabilirsiniz. Kanınızdaki bu değerler 1 hafta içerisinde hamileyseniz mutlaka yükselecektir ve testte çıkacaktır. Ancak hamilelik testi için kan testi yaptıran kadınların arasında kısırlık problemi olanlar var ise daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü kısırlık tedavisinde ” yumurta çatlatma” adı verilen bir yöntem kullanılır ve bu yöntem için vücuda hCG iğneleri tedavisi uygulanır, bu yüzden kanda yanıltıcı değerler çıkabilir. Bu tedaviyi gören kadınların da kan testi için en az 2 hafta beklemesi tavsiye edilir. Daha detaylı ve kesin sonuçlar için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliği anlamanın en kesin yolu, bir laboratuvarda ve zamanında yapılan (adet gecikmesinin hemen ardından) kan testidir. Ancak idrar testleri de zamanında ve doğru şekilde yapılırsa kesin Sonuç verir. Bu testler yapılmadan da gebelik anlaşılabilir mi?

Bazı belirtiler, kadının gebe olduğuna dair ipucu verir. Ancak bu belirtiler, farklı durumların da habercisi olabileceği için testler, en kesin sonucu sunarken sadece belirtilere göre verilen kararlar yanıltıcı olabilir. Peki, nedir o gebelik belirtileri…

 • Kasık ağrısı
  Göğüslerde hassasiyet
  İdrara sık çıkma
  Mide bulantısı
  Halsizlik

Hamilelik Testi Kesin Sonuç Verir mi? / Hamilelik Testi Yanılabilir mi?

İdrarla gebelik testlerinin ya da kan alınarak yapılan gebelik testlerinin yanılma payı gerçekten çok azdır. Burada yanılmanın söz konusu olması aşağıdaki etkenlere bağlıdır:

 • Testi ne zaman yaptığınıza göre testin yanılma olasılığı ortaya çıkabilir.
 • Testi, periyodunuzun gecikmesinden en az bir hafta sonra yapın.
 • Daha erken yaparsanız yeterli hCG seviyesine ulaşılamadığı için gebe olsanız bile sonuç negatif çıkabilir.
 • Testi yaptığınız saat da önemlidir. çok büyük bir fark yaratmasa da sabah saatlerindeki yani uyanınca ilk idrar, her zaman çok daha iyi sonuç verir.
 • İdrar testi kitlerinde son kullanma tarihi geçmiş ya da yaklaşmışsa sonuç yanlış çıkabilir. Çünkü burada hCG seviyesini belirleyen kimyasal bozulmuş olabilir.
 • Çok aşırı miktarda su içtiğinizde idrar hCG seviyesini saptamak zorlaşabilir. Özellikle de henüz yeterli miktara ulaşmadığı çok erken evrelerde, böyle bir durum söz konusu olabiliyor.
 • Farklı bir sebeple hCG içeren fertilite ilaçları alıyorsanız kanınızda hCG çıkacağı için gebe değilseniz bile test pozitif çıkabilir.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …