Sağlıklı Diyetin Kuralları

Sağlıklı Diyetin Kuralları

diyet Eş, dost tavsiyesi, kulaktan dolma bilgiler, çevrenizdekilerin önerileriyle hareket ederek, diyet yaparsanız, sonuç hüsran olacaktır. Sağlıklı kilo vermek ve kilonuzu muhafaza edebilmek, belirli kurallara bağlıdır. Bu kuralları uygulamadan yapacağınız hiçbir diyet, size sihirli bir formül sunamaz.

Öğün atlamayın Diyetin ilk şartı, sık ve az yemektir. Her gün düzenli olarak üç ana öğün ve iki ara öğün tüketmeniz gerekmektedir. Diyet yapmaya başladığınızda, bu kuralı uygulamıyorsanız, yaptığınız her şey boşa gidecektir.

Dengeli ve çeşitli beslenmek zorundasınız. Beyaz un, şeker ve nişastalı yiyeceklerden, kesinlikle uzak durmalısınız. Her öğünde mutlaka yeteri kadar protein almalısınız. Her gün iki porsiyon meyve ve en az üç porsiyon sebze tüketmelisiniz. Bir porsiyon meyvenin ölçüsü, teniz topu büyüklüğüdür. Sebze olarak bir porsiyon ise, ortalama yumruğunuz kadardır.

Yağ tüketimine dikkat edin! Sağlıklı az işlenmiş ve doymamış yağları tercih edin. Özellikle zeytinyağını sofranızdan eksik etmeyin. Tam yağlı süt ürünleri, krema, kaymak, yağlı etler gibi doymamış yağlardan uzak durmak gerekir. Trans yağlar ise, fast food yiyecekler, cipsler, fırın ve pastane ürünlerinde bulunur ki, siz bunlardan kesinlikle uzak kalmalısınız.

Yiyeceklerinizde limon ve sirke kullanın. Limon ve sirke glisemik yükü azaltır. Bu yüzden öğünlerinizde bu iki ürünü bolca kullanın. Böyle bir alışkanlığınız yoksa işe salatalardan başlayabilirsiniz. Tuz kullanımını azaltın. Tuz hem iştahınızı açar, hem de vücudun su tutmasına sebep olur.

Hiçbir öğün salatayla geçiştirilmemelidir. Salata tek başına karnınızı doyurmaz. Mutlaka yanında bir porsiyon protein tüketmelisiniz. Salataya yağı az miktarda kendiniz ekleyin. Mayonez ve hazır sosları kullanmayın.

Kızartmalardan uzak durun. Kızartma yerine, haşlama ve buğulamayı tercih edin. Yiyecekleri, un veya galeta ununa bulamayın. Bu daha çok yağ çekmesine sebep olur. Hazır kek ve poğaçaları yemeyin. Çok canınız istediğinde evde kendiniz yapın.

Bol bol su içmeyi hayatınıza sokun. Sudan sıkıldığınızda, meyve çayları ve özellikle yeşil çaya yönelin. Aşırı kahve tüketmeyin. Bir iki bardak metabolizmanızı hızlandırır ancak çoğu zarardır. Hazır meyve sularından, konsantre meyvelerden kaçın. Meyve suyu içmek istediğinizde, kendiniz sıkın.

Bu kuralları aklınızdan çıkarmayın. Bunlar diyetin olmazsa olmazlarıdır. Bu kurallara uymadan yapacağınız diyet, size belki başta kilo verdirir ancak sonra fazlasıyla geri alırsınız.

Ayrıca kontrol et

Patates Diyeti Nasıl Yapılır

Patates Diyeti Nasıl Yapılır Patates diyetiyle 3 günde 5 kilo vermek mümkün İçerisindeki karbonhidrat ve …