Rıdvan Dilmen Hayatı

Rıdvan Dilmen Hayatı? Rıdvan Dilmen Kimdir?

Rıdvan Dilmen Hayatı? Rıdvan Dilmen, Fenerbahçeli futbol markası, Şeytan lakaplı futbolcu. spor adamı 15 Ağustos 1962 de, Aydının Nazilli ilçesinde Mehmet Lütfü Bey ile Makbule Hanımın dördüncü ve son çocukları olarak dünyaya gelen Dilmen, spora atletizmle başladı, daha sonra futbola yöneldi. Küçük yaşına rağmen, mahalle takımlarının aranan ismiydi. gazoz ve şekere karşılık, mahalle arası transfer bile olurdu.

Rıdvan Dilmen Hayatı

Rıdvan Dilmen Hayatı1Mahalle maçlarında herkes kendine bir futbolcunun adını yakıştırırken, o Fenerbahçeli Cemil Turandı. Fenerbahçenin maçlarını izleyebilmek için, izmire otostop yapardı. 12 yaşındayken, babası Mehmet Lütfü Beyi kaybeden Rıdvanın, ağabeyi Ercüment, ailenin geçimine katkıda bulunmak için, Denizlisporda bir süre futbol oynadı.

13 – 14 yaşlarında, mahalle arasında futbol oynarken keşfedilen Dilmen, Nazilli Sümersporda oynamaya başladı. O sezon takımı yenilgisiz şampiyon oldu. Daha sonra, Muğlaspor, Rıdvanı transfer etmek istedi ancak kulübü kabul etmedi. Sonunda, pazarlık reddedilmez noktaya geldi. 25 futbol topuna, Muğlaspor antrenörü Kemal Dirikan tarafından, tranferi gerçekleşti.

Rıdvan’ın Oynadığı Sezon

Muğlaspor, amatör ligden ikinci lige çıktı. Dirikanın Şeytan gibi bir zekan var sözü, Rıdvanın şeytan lakabının temeli oldu. Muğlasporda oynadığı futbolla büyük takımların dikkatini çekmeye başlayan 19 yaşındaki Dilmen, sezon sonunda birinci lig takımı Boluspora transfer oldu. Takım ilk maçını, ali sami yen Stadında, Fenerbahçeyle, ikinci maçını da Galatasarayla oynadı. Böylece Dilmen, rüyalarını süsleyen Fenerbahçe Takımıyla ilk kez karşılaşmış oldu.

1-1 biten maçın ertesi günü, Dilmenin adı, Ziya Şengül, islam Çupi gibi önemli yazarların köşelerinde geçiyordu. Türkiyede bir yıldız doğuyor. Gelecek hafta Boluspor – Galatasaray maçında Rıdvanı mutlaka izleyin!

Bolu sporun, 2-1 kaybettiği maçta, takımının tek golünü kaydeden Rıdvan, aynı akşam açıklanan milli takım kadrosunda yerini aldı.

iki yıl bolu sporda oynayan ve sonra Sarıyere transfer olan Dilmen, dört yıl da Sarıyer forması giydi. 1987 – 1988 sezonu, Rıdvanın hayalleri gerçek oldu. Fenerbahçeye sansasyonlu bir şekilde transfer olan futbolcu, önce Galatasaray yöneticisi Ergun Gürsoya söz vermesine rağmen, Fenerbahçede oynamaya başladı.

1988 – 1989 sezonunda, kariyerinin zirvesine çıkan Dilmenin takımı Fenerbahçe, 103 gol atarak şampiyon oldu. Aykut, Oğuz, Hakan, Schumacher gibi oyuncuların bulunduğu takımda, Dilmen, 19 gol atıp, 38 gol attırarak, şampiyonluktaki en büyük rolü oynadı.

1989 – 1990, Rıdvan şanssız bir sezon geçirdi. Trabzonsporun Yugoslav oyuncusu Yesiçin tekmesiyle sağ ayağı sakatlanan Rıdvanın, futbol hayatı dalgalanmaya başladı. Dört kez dizinden ameliyat olan Dilmene doktorlar Altı ay oynama dediyse de, biraz kendi aceleciliğinden, biraz da etraftakilerin baskısıyla, Dilmen, üç ay sonra sahalara döndü.

1991 de, Galatasaray maçında sol omzu kırılan Rıdvanın yine altı ay sahalardan uzak durması gerekirken, uyarılara kulak asmayan Rıdvan, izlanda – Türkiye milli maçına çıktı. 90. dakikada omzu aynı yerden bir kez daha kırılan Rıdvanın, bir başka maçta da ayak bileği kırıldı. Eskiye dönmek için çaba harcayan Rıdvanın şevki, tekrarlayan sakatlıklar ve nükseden ağrılar yüzünden kırıldı. Taktik zekası ve oyun kabiliyetiyle göz dolduran Rıdvan, yılda 7-8 maça çıkabilen, istikrarsız bir sporcuya dönüştü.

1994 de, Ali Şenin Başkanlık yaptığı Fenerbahçeyle, Rıdvan, karşılıklı olarak yollarını ayırdı Maç takviminin uyuşmaması yüzünden, jübilesi üç kez ertelenen Rıdvan, 31 ocak 1996 da, -7 derecelik dondurucu bir soğukta jübilesini yaptı. soğuk yüzünden, sadece 1982 seyircinin bulunduğu maçta Şeytan, sevenlerini golsüz bırakmadı. Jübilesinde gol atan ender futbolculardan biri olarak sahadan ayrılan Rıdvan Dilmen futbol kariyerini, 32si Fenerbahçede olmak üzere, toplam 62 golle tamamladı.

24 kez A Milli forması giyen Rıdvan, bu formayla da, 5 gole imzasını attı Futbol hayatına teknik direktörlükle yeni bir sayfa açan Rıdvan, Vanspor, konya, Altay, Karşıyaka, adana ve Fenerbahçede teknik direktörlük yaptı.

Rıdvan Dilmen 1999 Yılında

Fenerbahçede, beş hafta teknik direktörlük yapan Rıdvan, takım ligde yenilgisiz oynarken, hakkında çıkan yıpratıcı haberler yüzünden, takımdan ayrıldı.

Bu arada eşinden boşanan Dilmen, 19 mayıs 1999 da, Eczacı Ayşe Hanımla, ikinci evliğini yaptı. 2000 de, kızı Eda dünyaya gelen Rıdvanın, Sarıyerde futbol oynarken evlendiği ilk eşinden de, Erdi adında bir oğlu bulunmaktadır.

Futbol Kariyeri

Futbol kariyeri boyunca, hiç kırmızı kart görmeyen, sadece üç sarı kartla futbol hayatını noktalayan Rıdvan Dilmen, teknik direktörlük macerasından sonra, şimdi, çeşitli Yayın ve basın organlarında, futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Halen, haftanın üç günü halı ya da çim sahada maç yapan Rıdvanın, oğlu Erdi ve ünlü golcü Tanjunun oğlu Anıl, aynı takımdadır.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …