Rahmi Koç Hayatı

Rahmi Koç Hayatı? Rahmi Koç Kimdir?

Rahmi Koç Hayatı? Rahmi Koç, 1930 doğumlu başarılı iş adamı. Koç holding yönetimini babası ünlü iş adamı Vehbi Koçtan devralan Rahmi Koç 4 nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Mustafa V. Koça devretti. 19 eylül 2004 tarihinde denize açılan Koç, yaklaşık 2 yıl süren bir dünya turu gerçekleştirdi.

Rahmi Koç Hayatı

Rahmi M. Koç, 1930 yılında Koç Holdingin kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koçun dört çocuklarından ikincisi olarak Semahat Arsel-1928, Rahmi Koç-1930, sevgi Gönül- 1938, Suna Kıraç- 1941 dünyaya geldi. Koç, ilköğretim eğitimini ankarada tamamladıktan sonra istanbulda Robert Koleje başladı. Buradan mezun olduktan sonra yüksek öğrenim görmek için Amerikaya giden Rahmi Koç, Johns Hopkins University B.A. Endüstriyel Sevk ve idare Bölümünde okudu.

1958 yılında askerliğinin ardından Koç Şirketler Topluluğunda çalışmaya başlayan Rahmi Koç, Ankarada Otokoç Şirketinde görev aldı ve 1960 yılında da Koç ticaret A.Ş.ye geçti. Koç, 1963 yılında kurulan Koç Holdingin şirket merkezinin, 1964 yılında ankaradan istanbula taşınmasının ardından Koç Holding A.Ş. Genel Koordinatörlüğüne başladı ve istanbula yerleşti.

Koç, 1970 yılında yedi kişilik icra Komitesinin Başkanı oldu ve 1975 yılında idare Meclisi başkan Yardımcılığına başlamasının ardından, 1980 yılında da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding idare Komitesi Başkanı oldu. Babası Vehbi Koçun 1984 yılında idare Meclisi Başkanlığını kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 mart 1984 de Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

7 kasım 1994 tarihinde yapılan Milletlerarası Ticaret Odası ICC toplantısında 1995-1996 yılları için ICC Başkanı olarak seçilen Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Mustafa V. Koça devretti. Kendisi de daha önce babasının yaptığı gibi Koç Holding Şeref Başkanlığını üstlendi.

Ayrıca Alman Hükümeti tarafından Grosses Verdienst Kreuz ödülünü alan Koç, 18 haziran 2001 de italya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olan katkılarından dolayı italyan Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanına layık görüldü.

Rahmi Koça Fahri Doktora Ünvanları Veren Çeşitli Üniversiteler Şunlardır

 • 21 Mayıs 1998 tarihinde Johns Hopkins Üniversitesi
 • 28 Eylül 1998 tarihinde Anadolu Üniversitesi
 • 14 Mayıs, 1999 tarihinde Ege Üniversitesi
 • 14 Haziran 2000 tarihinde Bilkent Üniversitesi
 • 23 Nisan 2001 de Köstence Ovidius Üniversitesi

Rahmi Koç, 27 ekim 1997 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ülkemizde eğitim, Sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılardan dolayı devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.

Roteryen olan Koç, evli ve üç çocuk Mustafa Vehbi Koç-1960, Ömer Mehmet Koç- 1962, Ali Yıldırım Koç- 1967 sahibi.

 • Rahmi M. Koçun üye olduğu bazı kuruluşlar şu şekildedir
  Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı 1.1.1995 – 31.12.1996 arası Başkanlık,
  Güneydoğu Avrupa işbirliği Girişimi, iş Danışma Kurulu Başkan Vekili
  Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi,
  Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı,
  Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı,
  Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi, istanbul Yönetim Kurulu Başkanı,
  TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Onursal Başkanı ve Kurucu Üyesi
  Paris, Amerikan Hastanesi Vakfının Onursal Yöneticisi
  Türk Sanayici ve işadamları Derneği TÜSiAD Yüksek istişare Konseyi Onursal Başkanı,
  Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi,
  Dış ilişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi,
  Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi
  Eisenhower Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
  istanbul Açık Deniz Yat Kulübü
  New York Yat Kulübü

Nazenin IV yelkenlisiyle Fenerbahçe Marinasından 19 Eylül 2004 tarihinde denize açılan Rahmi Koç, yaklaşık 2 yıl süren bir dünya turu gerçekleştirdi. 657 gün süren, 28 bin 250 deniz mili yol yapılan ve 5 kıtaya ulaşarak tamamladığı yolculuğun seyri süresince Nazenin IV, Atina, Korint Kanalı, Cebelitarık Boğazı ve Kanarya Adaları üzerinden Atlantik Okyanusunu geçti. Daha sonra Panama Kanalından Pasifik Okyanusuna açıldı.

Galapagos adaları, Yeni Zelanda ve Avustralyanın ardından Singapur, Phuket, Sri Lanka ve Hindistan etapları yapıldı. Basra Körfezi ve Süveyş Kanalı üzerinden Port Saide ulaşan ekip, Samos ve Midilliye uğrayarak, Çanakkale Boğazı üzerinden yeniden istanbul Kanatlarımın Altındaa geldi ve Nazenin IV yelkenlisi yine Fenerbahçe Marinasına yanaştı. Deniz tutkusuyla tanınan Rahmi Koç, dünya turunun ardından konuyla ilgili şunları iletmişti.

Hepimizin dünyaya bakışı değişti. dünyayı başka türlü görmeye başladık. Canımızın ve sağlığımızın kıymetini daha çok anladık. Birlikte yaşamayı öğrendik. Muhtelif kültürler öğrendik. Kendi memleketimizi onlarla mukayese ettiğimizde ülkemizin fevkalade olduğunu gördük. Bu seyahati çocukluğumdan beri planlamıştım. Ancak bazı nedenlerden dolayı biraz geç kaldık. Böyle bir seyahatten sonra her bakımdan bakışınız değişiyor.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …