Reşat Nuri Güntekin Akşam güneşi Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Akşam güneşi Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Akşam güneşi Kitabının Özeti Kitabın konusu eser, hareketli bir hayattan sonra hasta olan bir adamın başından geçen olayları ve aşklarını anlatıyor. Kitabın özeti necati küçük yaşta annesini ve babasını kaybedene kadar ailesiyle birlikte büyük adada yaşar. Amcası onu istanbula yanına alır ve büyütür. Amcasının iki kızı vardır. Necati orta okulu bitirdikten sonra askeri okula girer. Buradan mezun olduktan sonra amcasının yardımıyla fransaya askeri akademiye girer. Fransada gönlünü epeyce eğlendirir. Buradan mezun olduktan sonra istanbula döner. İstanbuldan şama tayini çıkar. Şamda sıkıcı iki yıl geçirdikten sonra bulgaristana tayini çıkar.

Bu göreve gitmeden önce bir aylığına izin alır. Amcasının yanına gider. Burada amcasının büyük kızı, kocası ile sorunları yüzünden kendisini vurur ve felç olur. Kızıyla birlikte babasının yanına taşınırlar. Bu tatil sırasında necati gönlünü komşu kızı zehraya kaptırır ve kendisini beklemesini söyler.

Necati bulgaristana giderken bir türk çetesi treni durdurur. Necatinin subay olduğunu anlarlar ve çeteye dahil ederler. Bu türk çetesi rum çeteleri ile çatışmalara girerler. Bir çatışmada necati ağır yaralanır ve yolunu kaybeder. Dört gün gibi bir süre terk edilmiş değirmende kalır. Birisi onu bu yerde bulur ve bir hastahaneye götürür.

Değirmende kalırken çok kan kaybeder ve yarası mikrop kapar. doktorlar necatiye bundan sonraki yaşamında heyecan yaşamamasını, eğer çok heyecanlanırsa öleceğini söyler. İyileştikten sonra hastahaneden ayrılır ve istanbula amcasının yanına döner. İstanbula gidince durumu zehraya açıklar ve ondan ayrılır. Necatinin amcası görev sırasında ölmüştür ve yeni haberi olur. Nilgün, necati ile ilgilenir ve ona bakar.

bir süre sonra nilgün, necati ile evlenir. Hastalığından dolayı düzenli bir hayat sürmek için babasından miras kalan büyükadadaki çiftliğe yerleşir. Bir süre sonra leyla çifliğe ziyarete gelir. Leyla büyümüş ve genç bir kız olmuştur. Necati ve leyla çiftlikte gezerler, ata binerler, beraber dolaşırlar. Bu sırada birbirlerine bağlanırlar ve bir gün baloda leyla ile dans ederken aşırı heyecanlanır ve ölür.

Kitabın Ana Fikri

Hayat her zaman umduğumuz gibi gitmeyebilir, fakat değişikliklere kendimizi hazırlamalıyız kitaptaki olayların ve şahısların değerlendirilmesi necati gençliğini dolu dolu yaşamış, istediği herşeyi yapmıştır. Geçirdiği hastalıktan dolayı eski hareketliliği kalmamıştır.

leyla sevecen, çok güzel bir kızdır. Gönlünü genç yaşta necatiye kaptırır. Nilgün yardımsever ve iyi kalpli bir kızdır. Necatiye çoçukluğundan beri aşıktır, fakat bunu söyleyemez.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Olaylar başlangışta akıcıdır, fakat sonlara doğru okuyucuyu fazla etkileyememiştir. eserde yabancı tamlamalar kullanılmasına rağmaen, anlaşılır bir dille yazılmıştır.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul üniversitesi edebiyat fakültesini bitirdi 1912. bursada başladığı 1913 öğretmenlik hayatına çeşitli okullarda devam etti. milli eğitim müfettişi 1931, çanakkale milletvekili 1933-43, paris kültür ateşesi ve emekli 1954 oldu, kanser tedavisi için gittiği londra da öldü. istanbul da karacaahmet mezarlığında gömülü.

Yazarın Romanları

Gizli el 1922, çalıkuşu 1922, damga (924, dudaktan kalbe 1925, akşam güneşi 1926, bir kadın düşmanı 1927, yeşil gece 1928, acımak 1928, yaprak dökümü 1930, kızılcık dalları 1932, gökyüzü 1935, eski hastalık 1938, ateş gecesi 1942, değirmen 1944, miskinler tekkesi 1946, harabelerinçiçeği 1953, kavak yelleri 1950, son sığınak 1961, kandavası 1955.

Yazarın Hikaye Kitapları

Tanrı misafiri 1927, sönmüş yıldızlar 1927, leyla ile mecnun 1928, olağan işler 1930. Kaynak: Reşat Nuri Güntekin Akşam güneşi Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …