Pvc Nedir

Pvc Nedir

Pvc, yaygın deyimi ile vinil Poli Vinil Klorür kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol veya doğalgaz ile Tuzdan oluşan bir Polimer türüdür. Pvc Bu polimer, çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek Plastik haline getirilir ve yaygın olarak hemen hemen her alanda kullanılır

Polivinil klorür, genelde kısaltılmış olarak Pvc diye kullanılır oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastiktir. Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir.

Dünyada Pvcnin % 50 den fazlası yapı sektöründe kullanılır. Bina malzemesi olarak, Pvc ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda, Pvc geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. ideal yapı malzemesi olmasına rağmen, çevre ve insan sağlığı için Pvc hakkında kaygılar vardır.

Pvcnin, kullanım alanları arasında, kapı ve pencere profilleri, vinil cephe kaplaması, boru ve tesisat malzemeleri Elektrik kabloları, döşeme, hobi malzemeleri sayılabilir.

Esnek ve ucuz olması nedeni ile malzeme Su ve atık su endüstrisinde boru hatları için çok yaygın olarak kullanılır. Son 50 yıldır sağlık sektöründe de kullanıma girmiştir. Parenteral kullanılan sıvıların, kan ve kan ürünlerinin torbalarında ve transfüzyon setlerinde, kateter, kanül ve drenlerde, stoma ürünlerinde ve daha bir çok yerde Pvcye rastlamaktayız.

Polivinil klorid, Monomer haldeki vinil kloridin polimerizasyonu ile üretilir. Pvc sert bir plastik olup, daha yumuşak ve daha esnek hale getirmek için plastikleştiriciler ilave edilir.

Pvc polyvinyl chloride piyasada vinil olarakta anılır. Termoplastik bir polimerdir.Dünyada imal edilen Pvcnin yarısından fazlası inşaat sektöründe kullanılır.

Plastikleştiricilerin oranıyla oynayarak daha sert veya yumuşak imal edilebilirler. Yalı baskı, vinil pencereler, kapılar, boru gibi inşaat unsurlarından ayrı olarak kredi kartlarının, elektrik kablolarının yalıtımının da ana unsurudur.

Sanılanın aksine Pvc diğer birçok polimerden daha az petrole ihtiyaç duyar imal safhasındaağırlığının büyük kısmını klorin oluşturur.

Piyasada adı daha az bilinen Pvc unplasticisized polyvinyl chloride veya rijit Pvc ise inşaat sektörünün daha yoğun kullandığı vinil üründür.

Pvc Tarihçesi Tarihi icadı Polivinil klorid 19. yüzyılda iki farklı halde , 1835te Henri Victor Regnault ve 1872de Eugen Baumann tarafından kaza eseri keşfedilmiştir.

20. yüzyılın başlarında, Rus kimyacı Ivan Ostromislensky ve Fritz Klatte Alman kimya şirketi Griesheim Elektron ile Pvcyi ticari ürünlerde denemiştir, fakat katı halde işlem görme zorlukları ve polimerin gevrekliği çabaları durdurmuştur.

1926da, B.F. Goodrich şirketinden Waldo Semon Pvcyi, farklı katkı maddeleri ile karıştırıp, plastikleştirme metodu geliştirmiştir. Bu sonuç, daha esnek ve daha kolay işlenebilir malzemeyi vermiş ve ticari alandaki yaygın kullanım bundan yakın bir zaman sonra başarılmıştır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …