Bisiklet Nedir

Bisiklet Nedir

Tekerlekleri pedal aracılığıyla ayakla döndürülen binek aracı, çiftteker Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı Bisiklet sporunun da aracıdır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. ilk Bisiklet 1791 de Sivracın bisikletiydi Bunun bir direksiyonu gidonu bile yoktu. 1818 de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu Karl Drais ve 1839 da Mac Millanın ilk pedallı Bisikleti buluşu bu günkü Bisikletlerin taslağını oluşturdu

Bisiklet çeşitleri Yarış bisikleti, dağ bisikleti şehir bisikleti, motorlu Bisiklet, BMX, yatay bisiklet recumbent, çift kişilik bisiklet tandem gibi türleri vardır.

Bisikletin Tarihi Tarihçesi icadı Yazarlar ilk bisikletin, ilkel şeklinde, Çinde görüldüğünü belirtmelerine rağmen, ilk bisiklet çizimlerinin 1493 yılında Leonardo da Vinci ya da onun öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı söylenir.

Bu çizimlerden yararlanarak ilk bisikleti yapan kişi Kirkpatrick Mac Mullan dır. 1839-1840 yılları arasında iskoçya da yapılan bu bisiklet, halen Londra da Science Museum dadır.

Mac Millandan önce temel modeli Fransız Sirvacın yaptığı sağ ve sol ayakların itmesi ile yürüyen bisiklet oluşturur. Celerifere adını taşıyan bu Alet 1790 yılında yapılmıştır ve bir gidonu bile yoktu.

Drais de Senerbol Un yaptığı Bisikletin daha hareketli gidonlu bisikletin, keşfi ve daha biçimli bir modelini geliştiren Boran Karl Von Drais in yapımı olan 1816 modeli daha sonraki yılların tohumlarını oluşturmuştur. 1817 yapımı 26 kiloluk Draisin Viyana da sergilenen tahta Bisikletini takiben 1818 yılında madeni yapıma gidilmiştir. ingiliz Brich in bu yapımını 1855 yılında Fransız Ernest Michaux un modelini izlemiştir. Pedallar ilk kez bu modelde görülmüştür.

1860 da arka frenler eklenmiştir. 1861 de pierre michaux fikriyle ön tekerleğe monte edilen pedallar onu Fransada en popüler araç yaptı 1870 yılından sonra daha da geliştirilen yeni yapıma Bicyole adı verilmiştir. iki çember olarak adlandırılan bu modelde ön tekerliğin çapı 1 ile 1,5 metre arasında değişmiştir.

Bisikletin ilk üretiminde Michaux Company firmasınca 200 personel ile yılda 140 bisiklet üreterek başlandı. O günkü değeri ise 450 Fransız Frangı idi.

Yıl 1866 amerikaya james caroll, pierre lallement ilk patentin verilmesiyle, bisiklet cinsiyet, ırk ayrımı, sosyal sınıf farklılığı gözetilmeden herkes tarafından kullanılmaya başladı ve yeni bir dönem başladı. kıyafette bile bisiklet modası ortaya çıktı.

yıl, 1869 ingiltere ve Fransada bisiklet tasarımı yarışmaları düzenlendi. ilk bisiklet dergisi olan veleocipede illustre yayın hayatına başladı. velodrom denemese de ilk yarış pisti açıldı.

Yıl 1890 the arnold, schwinn kuruldu Yıl 1891ignaz schwinn yılda 25.000 bisiklet üretmeye başladı. kurduğu bisiklet takımına team paramount dünyanın en iyi bisikletçilerine topladı.

Yıl 1930 ilk tüp lastik şişme kullanılmaya başlandı Yıl 1934 schwinn motorlu taşıtlardaki bilgisini bisikletlere aktararak, ilk şişme iç lastikli bisikleti tasarladı. bundan sonra piyasa canlandı.

Yıl 1960 ilk vitesli bisiklet 3 – 10 vites Yıl 1960 gary fisher ve charles kelly dağ bisikletini keşfetti Yıl 1972 ilk ragbrai turu gerçekleştirildi

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …