Lpg Nedir

Lpg Nedir

Lpg Ne Demektir? Lpg Nedir Kısaca? Lpg Hakkında? Lpg Ne Demek? Lpg Nedir? Lpg Hakkında Kısaca Bilgi?

Lpg Ne Demek, Lpg Likit Petrol Gazları Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, ham petrolün damıtılması ve parçalanması esnasında elde edilen başlıca Propan, Bütan, Etan, Bütülen ve Etilen gibi Gazların oluşturduğu hidrokarbonlar veya bu gazların karışımlarıdır. Lpg ayrıca yeraltındaki tabii Gaz birikimlerinden de elde edilmektedir.

Günümüzde fiziksel özelliğinden dolayı Basınç altında Sıvı olarak tüplerde veya tanklarda kolay depolanan ve taşınan Lpg, mutfaktan sanayiye, ısınmadan aydınlatmaya ve hatta taşıt araçlarında yaygın olarak kullanılan, vazgeçilmez bir enerji kaynağı haline gelmiştir.

Lpg renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafinelerde arıtılması ile veya doğalgazdan elde edilen Lpg, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur.

Türkiyede yaygın olarak kullanılan Lpg, %30 Propan C3H8 ve %70 Bütan C4H10 karışımıdır. 11.200Kcal/kg alt ısıl değere ve % 92 yanma verimine sahip Lpg, rafinerilerde özel olarak merkaptan ile kokulandırılmaktadır.

Lpg, iki yöntemle elde edilir. Yeraltından çıkarılan ham petrolün rafinerilerde arıtılması ya da doğalgazın ayrıştırılması yoluyla. Ham petrolün arıtılması yoluyla sadece Lpg değil, aynı zamanda benzin, motorin, fuel-oil petrol ürünleri de ortaya çıkar.

Kullanım Alanları Lpgnin üç kullanım alanı bulunmaktadır Tüpgaz, Otogaz ve Dökme Lpg. Kolay taşınabilme özelliği ve ısıl değerinin yüksek olması dolayısıyla her ihtiyaca cevap verebilen Lpg, endüstriden, konut kullanımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yanma sırasında meydana getirdiği ısı ve enerji miktarı olarak doğal gaz ve Hava gazı ile paralel özellikler taşımaktadır. Bunun yanında bakım gerektirmemesi ve üstün emniyet özellikleri ile ön plana çıkmakta ve tüketiciye büyük kolaylık sağlamaktadır.

Lpg Özellikleri

Lpg, tüpte hem Sıvı, hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz kullanılmaya başlandığında, üstte gaz halindeki Lpg eksilir. Alttaki sıvı Lpg, buharlaşarak eksilen yeri doldurur. Lpg basınç altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası 0 derecenin altında olduğu için normal Sıcaklıkta hemen buharlaşır.

Kolayca buharlaşabilmesi, Lpgyi diğer yakıtlara göre üstün kılan bir özelliktir. Basınç altında kolay sıvılaştırılabildiğinden çelik tüplerle rahatça depolanıp taşınabilir. Depolanabilir bir enerji kaynağı olması Lpgyi, diğer pek çok enerji kaynağına göre üstün kılmaktadır.

Kamp Tüpü içindeki Lpgnin, 2 kg olması ve düşük tüp darası nedeniyle kolaylıkla taşınabilir. ısıtma, ısınma ve aydınlatmaya yönelik özel cihazlarla kullanılır.

Ev Tüpü Tombul 360 mm çaplı ve uzun 300 mm çaplı olmak üzere iki tipte sunulmaktadır. Her iki tipinde de içindeki Lpg miktarı 12 kg olan ev tüpü, Türkiyede en çok kullanılan tüp çeşididir. Pişirme, ısınma ve ısıtma amacıyla kullanılır.

Ticari Tüp içindeki Lpg miktarı 24 kgdır. iş yerleri gibi tüketimin evsel kullanıma oranla daha yüksek olduğu alanlarda kullanıma uygundur.

Sanayi Tüp Lpg tüketimi yüksek olan sanayi ve ticari kuruluşlarında kullanılmaktadır. 45 kg Lpg içeren sanayi tüpünün miks %70 bütan, %30 propan veya % 100 propan gazı ihtiva eden iki tipi mevcuttur. Propan gazı, -45º C hava sıcaklığında dahi buharlaşabilmesi nedeniyle soğuk iklimlere ve sanayi proseslerinde kullanıma miks gaza kıyasla daha uygundur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …