Probiyotik Yoğurt ve Probiyotik Yoğurt Faydaları

Probiyotik Yoğurt ve Probiyotik Yoğurt Faydaları

Probiyotik Yoğurt ve Probiyotik Yoğurt Faydaları? Bağırsaklarımızdaki yararlı organizmalar probiyotik bakteriler olarak adlandırılmaktadır. Probiyotik bakteriler bağırsaklarımızda bulunur, sağlığımız açısından oldukça faydalı bakterilerdir.Bağırsaklarımızda bazı mikroorganizmalar bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan her mikroorganizma vücudumuza yada sağlığımıza zararlı değildir. Özellikle bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar sağlığımız açısından oldukça yararlı organizmalardır. Kesinlikle sağlıklı yaşamak için bağırsaklarımızdaki organizmalara çok iyi bakmamız gerekir.Marketlerde, büyük alışveriş merkezlerinde son zamanlarda sık sık probiyotik süt yada probiyotik yoğurt ifadelerini görmekteyiz. Peki bu probiyotik ne demektir? Probiyotik yoğurt ile normal yoğurt arasındaki fark nedir

Probiyotik Yoğurdun Faydaları Nelerdir

Probiyotik bakteriler sağlığımızı koruyan bakterilerdir. Probiyotik bakterileri içeren süt ve yoğurtlarda oldukça yararlıdır.

 • Probiyotik bakteriler midedeki güçlü asidik salgılardan geçerek bağırsakta koloni oluşturabilirler. Bağırsak için oldukça faydalı bakterilerdir.
  İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı da iyi gelir.
  Probiyotikler bazı vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Zararlı bakterilerin veya virüslerin bağırsaklara yerleşmesini engeller.
  İltihaplı bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelir.
  Kolon kanserine karşı koruma sağlar.
  Probiyotikler ishale ve kabıza karşı da fayda sağlar.
  Vücuttaki enfeksiyonların yayılmasını engeller ve önlenmesine yardım eder.

Knoxville Tennessee Üniversitesi’ne göre, probiyotik yoğurt yağ yakımını hızlandırır. 12 haftada yapılan çalışmanın sonucunda yağ yakımının arttığı ortaya çıkmıştır. Özellikle göbek bölgesindeki ve bel çevresindeki yağların yakılmasını da arttırır. Probiyotiklerin düzenli kullanımı kilo vermeye yani zayıflamaya da etki eder.

Probiyatik Yoğurt

Probiyotik Yoğurt ve Probiyotik Yoğurt Faydaları Vücutta mesane kanseri oluşma riskini azaltır.Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir.Karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını azaltır.Sindirimi kolaylaştırır, sindirim sistemini rahatlatır.Yapılan yeni bir çalışmaya göre probiyotik bakteriler, tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma riskini düşürür.Probiyotik yoğurt ile beslenme, vücuda kalsiyum ve D vitamini alınmasını sağlar. Bu sayede kemikleri korur ve kemik erimesine yakalanma riskini azaltır.Bu şifalı mikroorganizmalar sayesinde vücuda potasyum alımı artar. Potasyumun kan basıncını düşürücü ve kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır. Düzenli tüketilirse koroner kalp hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

Kolesterolü düşürür.Yapılan bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca günde 2 porsiyon probiyotik yoğurt yiyen kişilerin stresi yendiği, duygu durumlarının düzeldiği gözlemlenmiştir.Duygu durumunu düzeltmesinin yanında beyni de olumlu etkiler. Parkinson, alzheimer ve otizm gibi rahatsızlıklara da yarar sağlar.Kronik ağrılara iyi gelir.

Probiyotik Yoğurt İle Normal Yoğurt Arasındaki Farklar Nelerdir

Normal yoğurdun tabiki vücuda faydaları bulunmaktadır. Fakat probiyotik bakteriler içeren yoğurtlar vücut için ekstra daha faydalıdır. Normal mayalanarak hazırlanan yoğurtlarda olan probiyotik bakteriler mideden geçerek bağırsaklara ulaşamazlar, yani bağırsaklara ulaşana kadar canlı kalamazlar. Probiyotik yoğurtlardaki ve sütlerdeki probiyotik bakteriler bağırsaklara kadar canlı kalarak bağırsak florasında koloni oluşturur ve vücuda fayda sağlar.

Günümüzde içeriğinde probiyotiklerin ilave edildiği süt, yoğurt, ayran, peynir, bebek maması, meyve suyu gibi besinler bulunmaktadır. Ayrıca doğal probiyotik kaynakları da mevcuttur. Kefir, yoğurt, boza ve lahana turşusu, salatalık turşusu gibi turşular doğal olarak probiyotik bulunduran besinlerden bazılarıdır. Özellikle kefir tüketerek vücudunuza kolaylıkla probiyotikleri alabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …