Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Patates Nedir

Patates Nedir

Patates Nedir

patates Solanum tuberosum, patlıcangiller Solanaceae familyasından yumruları yenen otsu bitki türü. Boyu 60-80 cm’ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir.

Genel özellikleri bitkinin toprak altında kalan yumruları patates, olarak bilinir. Bu yumrular nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir.Bu yumrular aynı zamanda uyuşturucu yapımında kullanılır patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur nişasta %20, protein %12'dir. Besin değeri 95 kaloridir

Bitkinin toprak üstü kısımlarında zehirli alkoloitler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir. Ancak çimlenmiş patateslerde de bu alkoloitler teşekkül ettiğinden zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. Patates yumrularında bulunan nişasta taneleri yumurta veya armut şeklinde olup, 70-100 mikron büyüklüğünde tanelerden ibarettir. Patates dış kabuk rengine göre sarı ile kırmızı, etine göre beyaz ve Sarı olarak ayrılır. Sarı patates makbuldür. Patates tohumuna milva denir. Özellikle Eskişehir'in Alpu ilçesinde yetiştiriciliği yapılir.

Kullanıldığı yerler Patates çiçeğiŞeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. damar şişliğinde faydalıdır. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Ana vatanı Amerikadır.

Patates türleri patateslerin değişik türleri bulunmaktadır. bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir Granula, Selma, vs. Almanya'da patatesler, market ya da pazarda satışa sunulurken cinsi ve özellikleri etikette belirtilir. Ayrıca en lezzetli olan bu iki tiptir. Bir tanesinin iç kısmı parlaktır ve hoş bir koku ve tada sahiptir, ayrıca, dağılmadan ve çabuk pişer.

Tarihçe Patates bitkisi Günümüzde çağdaş botanistler patatesin anavatanının Güney Amerika olduğu konusunda uzlaşmışlardır.Öyleki patates And dağları'nda yabani türler olarak belirmiş ve buradan Kolombiya ve Venezuella'ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin'e gelmiştir.En sonunda tüm türler Peru'da ekilmeye başlamıştır

Patates ekimine dair günümüzdeki tek kanıt yaklaşık 7,000 yıl önce Peru'da gerçekleşmiş olmasıdır. ilk kez patatesi Avrupa'ya getiren ispanya'lı bir fatih olan Pedro Cieza de León getirmiştir.Quechua kökenli bir kelime olan patates aynı yıllarda ispanya da ekilmeye başlandı. 1540larda Fransa'da ekimine başlandı ve patatesi, 1590'da ilk olarak botanik literatürüne geçiren isviçreli botanist Gaspard Bauhin'dir.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir