Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Nohut Nedir

Nohut Nedir

Nohut Nedir

nohut Cicer arietinum, baklagiller Fabaceae familyasının Faboideae alt familyasına ait bir baklagil türü tarih Anadolu'da nohut, 8000 bin yıl önce yetiştirilirdi. Oradan Akdeniz'in etrafına ve Hindistan'a yayılmıştır. Yabani nohut türünden bütün kültür nohutlarının gelişmiş olduğu düşünülür.

Özellikleri Nohut sadece bir yıl büyüyen, boyu 0,5 metreye varan bir bitkidir. Tohumlar bazen bej, bazen daha koyu renk ve hatta siyah olur.

Nohut yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. su kıtlığına iyi dayanır ve toprak kalitesine pek önem vermez. hava yeterince sıcak olmazsa hasılat kötü olur.

içerikleri Nohut pişmemiş hali ile hazım edilemeyen zehirli maddeler içerir. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları suyu kaynatmak için kullanmayıp, taze su kullanmak gerek. Genellikle iç Anadolu Bölgesi'nde yetişir.

yemek türleri Nohut bugün genelde kuru halde ya da konserve olarak satılır. Kuru nohutları yemek için kullanmadan evvel 12-24 saat suyun içinde bırakmak gerek. Nohut yemeğinin hafif gaz yapıcı bir etkisi vardır.

Türkiye'de ve yakın doğunun diğer ülkelerinde nohut kavrularak leblebi yapılır Nohut özellikle Arap mutfağında çok kullanılır. Ezilmiş nohutlardan humus ve tahin elde edilir.

En çok üretildiği ülkeler Türkiye, Kuzey Afrika, Meksika, Hindistan, Pakistan ve ispanya 'dır

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir