Ana Sayfa / Coğrafya / Okyanus Nedir

Okyanus Nedir

Okyanus Nedir

Okyanus Ne Demektir? Okyanus Nedir Kısaca? Okyanus Ne Demek? Okyanus Hakkında? Okyanus Nedir? Okyanus Hakkında Bilgi?

okyanus Ne Demek, Okyanus kıtalar ve okyanuslar nedir indir kıtalar ve okyanuslar nedir resimleri kıtalar ve okyanuslar, nedir izle dünyamıza baktığımızda yüzeyinde hem büyük su kütlelerini hem de kara parçalarını görürüz. bütün dünya yüzeyinin %71 ini denizler, %29 unu karalar oluşturur. ancak bu oran kuzey ve güney yarımkürede değişir. çünkü buralarda kara ve denizlerin oranı farklıdır. kuzey yarımkürede karalar %39, denizler %61 oranında yer tutar. güney yarımkürede ise karalar %19, denizler %81 yer kaplar. gördüğünüz gibi karaların kapladığı alan kuzey yarım kürede daha geniştir. asya, avrupa, kuzey amerika, afrika’nın büyük bir kısmı kuzey de kalır. güney amerika, afrika’nın güneyi, okyanusya ve antartika ise güney de kalır

bu farklı dağılım bir çok özelliği etkiler öncelikle iklimi etkiler. kuzey yarımküre daha karasal bir iklime sahiptir. bu durum kuzey de ortalama Sıcaklığın 2 derece kadar fazla olmasını sağlar.

Nüfusun büyük çoğunluğu kuzeydedir. bu ekonomik gelişimi olumlu yönde etkiler karalar üzerindeki doğal zenginlikler, ormanlar ve yeraltı zenginlikleri kuzey de daha çoktur.

ulaşım olanakları ve ülkeler arası iletişim kuzey de daha gelişmiştir kıtalar kendine bağlı olan adalarla etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta denir. dünya yüzeyinde 7 kıta vardır. bunlar asya, avrupa, afrika, kuzey amerika, güney amerika, okyanusya, ve antartika dır.asya, avrupa ve afrika kıtalarına ‘eski dünya karaları’adı verilir. eski dünya kıtalarının ve diğer kıtaların en büyüğü asya dır. hemen yanında bir uzantısı gibi duran avrupa bulunur. bu nedenle bu iki kıtaya “avrasya” adı verilir.

Türkiye bu eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunur anadolu yarımadası asya nın avrupa ya en çok yaklaştığı yerde yer alır. trakya ise avrupa topraklarımızı oluşturur.

kıtalar birbirlerinden boğazlar ya da okyanuslarla ayrılmışlardır. asya kıtası, kuzey amerika’ya bering boğazı ile, kuzey amerika-güney amerika’ya panama kanalı ile,avrupa kıtası afrika ya cebelitarık boğazı ile,afrika kıtası asya ya süveyş kanalı ile bağlanır. asya yı avrupa dan ayıran sınır ise ural dağlarının batısı, kafkasların kuzeyi ve istanbul-çanakkale boğazlarının kuzeyinden geçer.

okyanuslar kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. deniz ise karalar arasına veya kenarına sokulmuş kollardır. iç deniz karaların çok fazla içlerine sokulmuş kollardır. kıtaların kenarında bulunan, okyanuslarla, çok daha geniş alanlarda bağlanan denizlere kenar deniz adı verilir.

okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. dünya üzerinde üç büyük okyanus vardır. bunlar amerika kıtaları ile asya ve okyanusya arasında bulunan büyük okyanus, amerika kıtaları ile avrupa ve afrika arasında bulunan Atlas Okyanusu, asya nın güneyi, afrika ve okyanusya arasında ise hint okyanusu yer alır. bu okyanus, güney yarım kürede antartika çevresinde birleşerek tek bir su kütlesi oluştururlar

Ayrıca kontrol et

Biyom Nedir Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Biyom Nedir Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir Aynı bitki örtüsüne sahip ve aynı iklim koşullarının …