Neptün Gezegeni Nedir

Neptün Gezegeni Nedir? Neptün Ne Demek?

Neptün Gezegeni Nedir? Dünyamız güneş sisteminin bir parçasıdır. Güneş sistemi içinde dokuz gezegen bulunmaktadır. Neptün gezegeni güneş sistemimizde güneşe uzaklık açısından 8. Sıradaki gezegendir. Dünyada bilim adamları tarafından en fazla incelenen gezegenlerden olan Neptün hakkında ilginç bilgiler derledik. İşte, Neptün gezegeni ve özellikleri

Neptün Gezegeni Nedir?

gezegenler arasında en fazla incelenen gezegenlerdendir. Neptün’ün güneşimize olan uzaklığı 4 milyar 494 milyon kilometredir. Güneş etrafında olan dönüşünü yaklaşık 164,79 yılda tamamlamaktadır. Gözle görülemeyen ve teleskoplar ile bakıldığında soluk bir yeşilimsi disk şeklinde görülen Neptün, kenarları karanlık bir gezegendir. Bilim insanları bu nedenle, kenar kararması yaşayan gezegen diye hitap etmektedir.

Neptün gezegeni, dünyamızdan 17 kat daha ağar bir gezegendir. Herhangi bir canlının yaşamasına olanak vermeyen gezegenin, 20 bin kilometre çapında ve kayalardan oluşan bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde 15 kilometrelik bir atmosfer bulunmaktadır. Neptün gezegeninin atmosferi, helyum ve hidrojen gazı ağırlıklıdır. Atmosferin en üst kısmında yoğun metan gazı olduğu düşünülmektedir. Güneşten gelen kırmızı ışınlar, kümelenen ve bulutlanan bu metan gazı tarafından emilir ve absorbe edilir. Fakat, güneşten gelen yeşil ve mavi ışınlar bu bulut kümesi tarafından yansıtıldığından dışarıdan bakıldığında Neptün yeşilimsi bir disk şeklindedir.

Neptün gezegeninin 8 adet uydusu vardır. 1989 yılına kadar iki uydusu olduğu kabul edilirken yapılan detaylı incelemeler ile gezegenin 6 uydusu keşfedilmiştir. Gezegenin en meşhur olan uydusu Triton’dur. Triton, diğer uydulardan ve Neptün’den ters istikamette dönmektedir. Araştırmalarda, Triton’un, Neptün tarafından yakalanan bir gök cismi olduğu anlaşılmıştır. Diğer önemli olan uyduları, Nereid, Proteus, Naiad, Despina, Galateia, Larissa olarak sayılabilir.

Neptün gezegeninin sıcaklığının -210 derece olduğu saptanmıştır. Güneşe en uzak gezegenlerden biri olduğundan bu sıcaklık yüksek bir değer olarak kabul edilir. Bu konu hakkında yapılan araştırmalarda, gezegenin atmosferinin üst kısmının güneş ısısını tutması veya bir iç ısı kaynağına sahip olması olarak yorumlanmaktadır.

Neptün yıllar boyunca mitolojik olarak çok sevilen bir gezegendir. Gezegene, Poseidon denilirdi. Eski Yunan tanrıları arasında suyun ve denizlerin tanrısı olarak bilinen Poseidon, Roma döneminde Neptün olarak isimlenmiştir. Neptün, Uranüs, Satürn ve Jüpiter’e benzemektedir.

Ayrıca kontrol et

Kozmoloji Nedir

Kozmoloji Nedir? Kozmoloji Ne Demek?

Kozmoloji Nedir? Kozmoloji bir bütün olarak evreni konu alan bilim dalının ismidir. Kozmoloji, sözcüğü türkçeye …