Denizaltının icadı ve Tarihçesi

Denizaltının icadı ve Tarihçesi? Denizaltı Nedir?

Denizaltının icadı ve Tarihçesi? Denizaltılar, savaş araçları olarak kullanıldığı gibi denizaltı araştırmalarında kullanılırlar. Denizaltı teknolojisi, ilk olarak 1600’lü yıllarda temeli atılmış bir olaydır. Bugün denizlerde gezen denizaltılar ile o dönem düşünülen ve inşa edilenler arasında çok fark olsa da teknolojinin ve fikrin gelişimini onlara borçluyuz.

Denizaltının icadı ve Tarihçesi? denizaltı 1620 yılında Hollandalı fizikçi Cornelius Van Drebbel tarafından yapılmıştır. İngiltere’de Tames Nehrinde, nehrin yaklaşık 5 metre kadar altına inebilen bu taşıt, deneyi başarı ile atlatmıştır. 1653 yılında, Fransızlar denizaltı ile pek çok deneme yapmışlardır. 1720 yılında İngiliz Symons gelişmiş ve teknolojik denizaltılar üzerine çalışmıştır. İstanbul’da 3. Ahmet zamanında Sarayburnu’nda Türkler de denizaltı denemeleri yapmış ve başarılı olmuşlardır.

Denizaltı Nedir?

1800 yılında ilk buharlı gemiyi icat eden Robert Fulton bugün ki denizaltıların ilk benzerini yapmıştır. Bu denizaltına Nautilus ismi verilmiştir. Bu denizaltı daha sonra Napolyon’a hediye edilmiştir. Fulton’un yaptığı denizaltı su yüzeyinde yelkenler ile yol alırken, deniz altında el ile dönebilen pervaneler ile yol almaktaydı. Hatta bu denizaltı su altında tam 6 saat durabilmekteydi.

1819 yılında Kuzey güney savaşına katılan Amerikalı Coessin kardeşlerin yaptığı denizaltı bir savaş gemisini batırmıştır. Fakat, kendileri de hasar alarak denizaltıları ile karanlık sulara gömülmüşlerdir. 1888 yılında en kapsamlı ve elektrik kullanarak ilerleyen denizaltı Fransızlar tarafından yapılmıştır. İsmi, Cymnot olan bu araç, 55 beygirlik gücü ile saatte 8 mil yol alabiliyordu. Fransızlar bu teknikleri kullanarak yaklaşık 250 tonluk denizaltılar yaptılar. 1931 yılında İngiliz Sir Vilkins Nautilus isimli denizaltısı ile Kuzey buz denizinde keşif gezisi yaptı. Böylelikle denizaltı teknolojisi hızla ilerlemeye başladı.

İkinci dünya savaşı yıllarında, Dizel motorlu denizaltılar kullanılmaya başlandı. 1955 yılında ilk atom denizaltısı Amerika tarafından yapıldı. İlginç olan bu gemiye de Nautilus ismi verildi. Saatte 20 mil yol alan bu gemi aylarca su altında kalabiliyordu. Bu denizaltı tarihtre rekor kıran Hawai’den İngiltere ve oradan da Kuzey Kutbuna gitmiştir. Amerika sonrası, Rusya, Fransa ve İngiltere Atom enerjisi ile çalışan denizaltılar yapmıştır.

Ayrıca kontrol et

Buharlı Araba Nedir

Buharlı Araba Nedir? Buharlı Araba Ne Demek?

Buharlı Araba Nedir? Böyle bir tasarı Newcomenin makinesiyle bile hayalden öteye gidebilecek gibi değildi. Daha …