Bit Nedir Nasıl Oluşur Türleri Nelerdir

Bit Nedir? Nasıl Oluşur? Türleri Nelerdir

Eklembacaklılar familyasında kabul edilen bitler, doğada hemen hemen her yerde yaşayabilmektedir. Özellikle kuşlarda ve insanlarda çok daha kolay yaşayabilen bu hayvanlar, daha yumurtadan çıkar çıkmaz erişkinliğe ererler. İşte, bu nedenle bitler saçlı deriyi tercih ederler. Bu nedenle insanların saç bölgesinde yaşarlar.

İnsan derisine yerleşen bu parazitler, deri gözeneklerinden salgılanan yağ, deri parçaları ve kan ile yaşamını sürdürür. Bit yumurtaları oluşunca bitin tükürüğünde bulunan bir yapışkan ile saç teline yapışır. Halk arasında sirke ismi verilen bit larvaları, sadece bitler için üretilen özel ilaçlar ile saç telinden ayrılırlar. Ortalama ömrü bir hafta olan bitler, yumurtalarını sürekli bıraktıklarından uzun süre saçlarda çoğalarak yaşarlar. Saçlarda ve kıllarda yaşayan bitler, 1 mm. kadar büyüklükte olurlar. Elbiselerde yaşayan bitler ise yaklaşık 4 mm. kadar büyüyebilmektedir. Bitler, yumurtalarını en fazla kulak arkası ve enseye bırakırlar. Yaklaşık 2 hafta sonra yumurtadan çıkan ve direk olarak olgunluğa erişen bu hayvanlar hemen beslenmeye başlarlar.

Kıl bitleri ismi verilen bit türü ise, sakal, göğüs ve cinsel bölgede olan kılların içinde yaşamına devam ederler. Genelde renkleri beyaz olan bu bit türü, yumurtalarını kıl köklerine bırakır. Kıl köküne yumurta bıraktıklarından onlara ulaşmak ve kurtulmak çok daha zordur. Kaşıntıya ve tifüs hastalığına da neden olan bu bitlerde özel tedaviler uygulanır.

Bitlerin çok küçük bir bölümü insanlarda yaşarlar. Özellikle elbiselerin kıvrımlarına ve dikiş yerlerine yerleşirler. Saç bitleri, istilaya neden olurlar. Bit istilası, kaşıntı ve vücutta kırmızı lekeler ile kendini belli eder. Çoğunlukla hastalık taşıyan bu hayvanların bir tanesi yaklaşık olarak 100 yumurta üretebilir. Vücut bitleri ise 200 yumurta üretebilir. Saç ve elbiselerde beyaz küçük böcekler bit istilası şeklinde yorumlanır. Bütün kıyafet ve yatak çarşafları, yastıklar yüksek derecelerde yıkanmalı, bit ilacı alınarak bitlerin öldürülmesi gerekir. Sıklıkla ciltte ve kafa derisinde enfeksiyon oluşturabildiklerinden hemen bir hekime başvurarak tedavi yapılmalıdır.

Bit ilacı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tek uygulama ile etkili olan formüller tercih edilmelidir.

Kalıcı etkisi olan bit ilaçları saça bitlerin tekrar yapışmasını engellemektedir.

Yan etkisi olmayan ilaçlar kullanılmalıdır.

Kullanılan bit ilacı sadece bitleri değil sirkeleri de öldürmelidir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …