Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan nane limon, daha ziyade kış mevsiminde soğuk algınlığına karşı çokça tüketilen sıcak bir içecektir. Adından da anlaşılacağı gibi nane, limon ve su karışımından elde edilmektedir. Yapımında daha çok kuru nane kullanılsa da taze nane kullanılırsa daha fazla etki sağlamaktadır.

Nane limonun yapılışı
İlk önce bir cezve ya da benzer bir kabın içine 2-3 tatlı kaşığı kadar kuru nane konulur. En uygun karışım miktarı 2 tatlı kaşığı kadardır. Sonrasında bir adet limon yarısı alınır ve küçük parçalar halinde kesilir. Yani 6-7 parçaya ayrılabilir. Limon parçaları da önceden kuru nane konulan kaba ilave edilir. Limon parçaları kesinlikle kabukları ile birlikte konulmalıdır. Nane ve limon parçalarının konulduğu kabın içine 1,5 su bardağı kadar su eklenir ve kaynamaya bırakılır. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra ocağın ateşli kısılmalı ve 3-5 dakika kadar kısık ateş üzerinde bekletilir.

Nane limon artık servis edilmeye hazır hale gelmiştir. Bir süzgeç ile süzüldükten sonra tüketilebilir. Eğer yapımında kuru nane yerine taze nane kullanmayı düşünüyorsanız, 2 tatlı kaşığı kuru nane karşılığına denk gelebilecek 8-12 adet taze nane yaprağı ilave edebilirsiniz. Taze nane ile yapılan nane limon kuru nane ile yapılandan çok daha keskin bir tat ve kokuya sahiptir.

Nasıl tüketilir
Nane limon çayının içine çok az miktarda şeker ilave edilerek tüketilebilir. Özellikle kış mevsiminde hastalıklara karşı tüketilen nane limon çayına bir çay kaşığı kadar bal eklenebilir. Bununla birlikte etkisini daha da arttıracak bir miktar karabiber de ilave edilebilir. Karabiber çayın tadına etki etmese de vücut direncinin artmasında ve güç vermede faydalıdır. Nane limon çayının mutlaka sıcak tüketilmesi gerekir. Önceden hazırlanmış soğuk tüketilen nane limonun etkisi sıcak tüketildiğindeki kadar etkili değildir. Her gün bir fincan tüketilebileceği gibi, haftada en az 2-3 fincan tüketilmesi kış aylarında soğuk algınlığından korunmayı sağlar.

Nane limonun faydaları nelerdir
1-Nane limon çayının en baş özelliği kış mevsiminde soğuk algınlığına karşı iyi gelmesidir.

2- Nane limon içildiğinde kişiye güç verir.

3- Zihni açmaya yarar ve zayıflamak için de tüketilebilir.

4- Kişinin sindirimine yardımcı olur, midenin rahatlamasını sağlar.

5- Cilde iyi geldiği gibi antiseptik özelliği de vardır.

6- Kişide zihinsel yorgunluğu azaltır.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …